חדשות

משרד הבריאות דורש ממנהלי בתיה"ח להגביר הפיקוח על שעות העבודה של רופאים

ראשת חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות שיגרה מכתב למנהלי בתי החולים בו דרשה מהם לעקוב ולפקח אחרי שעות העבודה של רופאים, ולנכות משכרם במידת הצורך; הר"י הגיבה בחריפות: "ההנחיות כפי שהן באות לידי ביטוי במכתב הן הפרה של ההסכמים עם ההסתדרות הרפואית"

ד"ר ליאוניד אידלמן (צילום: פלאש 90)

ראשת חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות, ד"ר אורלי ויינשטיין שיגרה בשבוע שעבר מכתב למנהלי בתי החולים הממשלתיים ובו דרישה להחיל פיקוח על היקף שעות עבודתם של הרופאים המועסקים במשרה מלאה. המכתב דורש מהמנהלים לפעול נגד "רופאים שאינם משלימים את שעות העבודה בהתאם להתחייבותם".

לפי המכתב, עליו דווח ב"כלכליסט" הבוקר, על מנהלי בתי החולים לפקח ולעקוב אחרי רופאים שאינם עובדים את מלוא השעות שנקבעו בהסכם עמם, ובמיוחד אחרי "אלו שעושים זאת באופן שיטתי". ד"ר כותבת כי במידת הצורך, יש לנכות משכרם את שעות ההיעדרות.

המכתב עורר תגובה חריפה מצד ההסתדרות הרפואית, ודרישה מיידית ממשרד הבריאות למשוך את ההוראה החדשה ולבטל אותה, לפי הדיווח ב"כלכליסט".

יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן, כתב לד"ר ויינשטיין: "מיותר לציין כי הנחיותיך למנהלי בתי החולים, כפי שהן באות לידי ביטוי במכתבך ובכלל זה ניכוי שעות היעדרות, הפחתת משרה באופן חד־צדדי ונקיטת הליכים משמעתיים כנגד מנהלים, מהווה הפרה של הסכמי הר"י". עוד אמר: "על משרד הבריאות היה לפנות להר"י בנושא זה ולא לעקוף אותו על ידי שליחת מכתבים לבתי החולים, וזאת על מנת לנהל משא ומתן למציאות פתרון מוסכם לבעיה".

פרופ' אידלמן התייחס במכתבו, כך מדווח, לסוגיית החתמת שעון העבודה, שיצרה מחלוקות בין הרופאים למדינה ולמעסיקים עוד ב-2011 ואף הובילה בשעתו למשבר ולמאבק שהכריזו הרופאים. "הכנסת שעון הנוכחות היווה שינוי דרמטי בעבודת הרופאים כפי שהייתה מאורגנת במהלך שנים רבות. אנו נמצאים עד היום בתקופת מעבר קשה ומורכבת. על כן אני סמוך ובטוח כי תסכימי עמי שמיותר לעורר כעת בשטח מתחים נוספים סביב הנושא הטעון מלכתחילה", כתב.

"כלכליסט" מסר, כי בהסכם הקיבוצי ב-2011 סוכם, שעל הרופאים להחתים נוכחות כתנאי הכרחי לקבלת חלק מההטבות שניתנו בהסכם, כמו תשלום שעות נוספות בשווי אלפי שקלים בחודש. סוכם ש"בכל מקרה לא ניתן יהיה למנוע מהרופאים שיחרימו את השעון לקבל שכר. במחאה על הדרישה החליטו מספר רופאים בכמה בתי חולים שלא לשתף פעולה עם החתמת הנוכחות".

במכתבה כתבה ד"ר ויינשטיין: "לראייתנו, רופא, כמו כל עובד אחר, צריך שיהיה נוכח במקום העבודה בהיקף אותה משרה על מנת לתת שירות רפואי, לטפל, לאבחן, לייעץ, להדריך ולגבות רופאים צעירים יותר ועוד".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  החתמת שעון,  הסכם קיבוצי,  משרד הבריאות,  ד"ר אורלי ויינשטיין,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
אנונימי/ת
13.03.2017, 19:02

אז יורידו לו שקל ותשעים מהשכר העלוב שמקבל בציבורית. גם ככה בזמן הזה הרויח הרבה יותר בפרטי.

אנונימי/ת
13.03.2017, 19:03

להווי ידוע! מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.
הצדקנות. הצביעות. הרגולציה חרכו כל חלקה אידיאולוגית טובה. מקצוע הרפואה הטהור והערכי נרמס. במקום לטפל בכמה סוררים בודדים ברפואה בדיוק כפי שיש בכל מגזר כדוגמת נשיא עבריין. ראש ממשלה עבריין. שר אוצר, פנים, שופט ועוד׳ , כן, יש גם מיעוט של רופאים שהביאו עלינו את הרס הרפואה כמקצוע של שליחות. אבל מדהים לראות את ההרס הפנימי. את אובדן הדרך. איך גב׳ וינשטיין רואה את הרופא כמו כל עובד?????? על מה היא מדברת???? ומבלי לפגוע כמובן בכל מקצוע אחר. הרפואה היא שליחות קדושה המצריכה עוז וענווה.
צריך לחזור ולקבע את מעמד הרופא ע״י חינוך לערכים בבתי הספר לרפואה ובמיוחד ע״י חקיקה בכנסת. צריך לטפל בכל אזרח באופן שווה ולהפסיק עם קומבינות הפרוטקציות של בעלי מעמד וקשרים. קובעי המדיניות והרגולטורים הם הראשונים שרצים לפרוטקציות וקיצורי דרך ובחירת מטפל וחדר בודד. בחוצפתם הופכים את כל קהילת הרופאים לפקידים. השעון נולד בחטא. בהסכם 2020 צריך לקבוע 2 יעדים לבטל את השעון בחקיקה. לקבוע שבראש כל ארגון רפואי שמטפל בחולים יעמוד רופא!!!!! הרופאים כיועצים של כקלכקלנים הם רופסים. משמיעים דעות שהבוסים אנשי כספים ושווק רוצים לשמוע. מנהל מחלקה צריך שבחקיקה יהיה רופא וכן מנהל בית חולים מנהל מחוז מנכל קופה ומיכל משרד הבריאות. יש להתאחד מבלי להתבייש, ובעיקר לא לשכוח שבהתחלה ובסוף אנו צריכים באמת ובתמים לתת את הטיפול הטוב ביותר מתוך מקצועיות בלתי מתפשרת אך בעיקר לזכור כי ה חמלה ואמפתיה לחולה היא נר לרגלינו. ואגב-לא חייבים להיות ציניים גם אם אנו ישראלים

אנונימי/ת
13.03.2017, 21:42

הצדקנות, אוי הצדקנות.
מה לך כי תלין? הרי כל מי שעובד ו/או עבד בעבר יודע בדיוק מדוע נשלחה הודעה זו ממשרד הבריאות. חלק (קטן במספרו אך רב במעמדו...) אכן נוטה לבלות שעות רבות מחוץ לבית החולים. מאז הוחל עניין החתמת השעון אין בכך כל בעייה. מי שרוצה/מעדיף לעבוד מחוץ לבי החולים מחתים שעון ונוסע. ערך שעה בבית החולים חסר משמעות מול שעה של עבודה בחוץ. ולכן, מי שאינו עובד את מכסת שעותיו יורדו לו שקלים אלה ממשכורתו. מה הבעיה?
במקצוע הרפואה עובדים בני אדם. לא טובים יותר מאחרים ו(אני מקווה) לא רעים יותר. מי שחושב שיש הילה של קדושה מעל ראשינו טועה ומטעה.

אנונימי/ת
14.03.2017, 00:46

כיום אני גימלאי כבר שנים רבות, אבל אני זוכר בערגה את שנות ההתמחות שלי ואח"כ את השנים הרבות שעבדתי כרופא בכיר בבית-חולים. לא היו אז שעוני נוכחות, אבל היה מוסר עבודה. במשך שנים לא קיבלנו תשלום עבור כוננות, אבל, כאשר נקראנו ע"י הרופא או הרופאה התורנים לבוא לבית החולים, עשינו זאת ללא פקפוק. אני לא ראיתי הילה של קדושה המרחפת מעל ראשינו, אבל הטיפול בחולה היה עבורנו חובה קדושה, מבלי להסתכל בשעון או לצפות לשיפוי עבור השעות שהקדשנו מעבר לעבודה היומיומית.

אנונימי/ת
14.03.2017, 09:42

כאשר כולם עובדים באותה צורה אתה צודק
כאשר הוקמו בתי חולים פרטיים הקדושה שקעה. חלפה. נטמאה. אם יש אפשרות לקחת את אותו חולה מהמחלקה, לעבור את הכביש, ולעשות את אותה פעולה, ועליה לקבל תוך שעה-שעתיים משכורת של חודש-חודשיים, אז למה להשאר? עדיף לברוח, והרופאים הרגילים יטפלו בחולים הרגילים.
משרד הבריאות מעודד את התופעה. מאפשר לקבוצה קטנה מאוד של רופאים לבצע את התרגיל הזה. קופות החולים מעודדות את התופעה. מאפשרות רק ל"יחידי סגולה" להשתכר סכומים כאלו. ואז מנהלים מלחמה כוללת נגד כל רופא שעובד כל היום, והולך לעוד שעתיים במרפאה של קופת חולים בעבוד.... 40 ש"ח לחולה.

אנונימי/ת
14.03.2017, 08:25

כשאני רואה (את מיעוט) הרופאים שנעדרים מהעבודה באופן בוטה כדי להיות בקליניקות הפרטיות שלהם - אני מתביש בשבילם. לא מבין למה מי שלא עובד צריך לקבל על כך שכר? לכל העובדים במרפאותיהם הפרטיות - האם גם למזכירה שלכם תשלמו שכר אם תעלם משעות העבודה עבור עבודה אחרת?

אנונימי/ת
14.03.2017, 15:12

אין שום דבר חדש בהפחתת שכר בשל שעות היעדרות. הדבר מתקיים (לפחות בבית חולים בו אני עובד) במשך שנים רבות, מאז הסכם 2011. קודם מנכים את השעות החסרות משעות נוספות, ואם אין מספיק - אז גם משכר יסוד.
לדעתי, המטרה של ההנחיה החדשה היא למנוע מרופאים בכירים לעזוב את מקום עבודתם במערכת ציבורית מוקדם מהרגיל באופן שיטתי לטובת עבודתם הפרטית.
אין ספק, שהשכר בבית חולים ציבורי הוא בדיחה ואינו משתווה להכנסה אפשרית בחוץ. רופאים רבים ביושר ובשמחה רבה מחתימים את שעון הנוכחות ויוצאים מבית החולים מוקדם כדי להרוויח שכר הוגן במסגרת פרטית.
אציין כי בעבר נאלצו רופאים אלו להגיש דו"ח נוכחות כוזב עם 8 שעות עבודה בכל יום, וכעת אפשר לדווח "יציאה" ולא "לגנוב" פרוטה מהקופה הציבורית.

אנונימי/ת
15.03.2017, 07:59

יש חדש, וזה שמדובר לא רק בניכוי משכר היסוד, אלא גם מהתוספות הנלוות (שנגזרות מהיקף המשרה).
וזה מוצדק. מי שמוגדר כ 100% משרה, שידאג לשהות בבית החולים בהתאם. מי שמעוניין לשהות 80% , יתכבד ויפחית את אחוז משרתו באופן רשמי.

אנונימי/ת
15.03.2017, 09:53

כאשר הרפואה אינה רפואה הומנית יותר אלא עסק אז כך זה נראה. מעניין רק שמשרד הבריאות אינו דורש הקפדה על שעות העבודה של מתמחים ומפקיר אותם לניצול של מנהלי המחלקות בין השאר לביקור של החולים הפרטיים בבתי החולים הפרטיים.

17.03.2017, 10:35

נראה שההסתדרות הרפואית ויושב ראשה פרופ׳ אידלמן אימצו להם גישה עקבית - לא להגיב כשצריך להגיב ואם כבר מגיבים אז באופן שגוי.
נכון שהחתמת השעון מונעת הכתמת שמם של הרופאים כמקבלי תשלום על שעות בהן הם מחוץ לכתלי בית החולים.
אבל מחובתו של רופא המועסק בהיקף משרה זה או אחר במערכת הציבורית להיות נוכח בתפקידו למעט מקרים יוצאים מן הכלל שאינם ניתנים לדחייה. אסור להשתמש בשעון הנוכחות כטיעון המצדיק יציאה של רופא ממקום עבודתו באופן שיטתי כדי לבצע עבודה פרטית (משתלמת יותר מן הסתם).
זוהי ירייה עצמית ברגל ופגיעה בתדמיתנו בקרב הציבור.
שעון הנוכחות הוא כלי על מנת לשמור את תדמיתנו נקיה ולא כלי למתן לגיטימציה ליציאה חופשית ממקום העבודה.
רופא שרוצה לצמצם את שעות פעילותו בתפקידו הציבורי - שיוותר על חלק מאחוזי משרתו לטובת רופאים אחרים שכן רוצים לשרת בנאמנות את הציבור.