גורמי גדילה אוטולוגיים הוכחו כמקדמים התחדשות רקמות בתחומים שונים ברפואה. ממצאים שפורסמו לאחרונה מציעים כי פלסמה עשירה בטסיות עשויה לשחק תפקיד חשוב גם בהתחדשות זקיקי שיער.

מחקר זה בוצע על מנת להעריך את הבטיחות והיעילות הקלינית של פלסמה עשירה בגורמי גדילה (plasma rich in growth factors - PRGFs) לטיפול בהתקרחות אנדרוגנית (androgenetic alopecia).

19 מטופלים עם התקרחות אנדרוגנית קיבלו חמש זריקות של PRGF. בוצעו פוטו-טריקוגרמות לקביעת צפיפות וקוטר הזקיקים ויחס השערות הסופיות/פלומתיות (terminal/vellus hair ratio) בקו הבסיס ולאחר שנת מעקב. כמו כן, בוצעה בהסכמה בדיקה היסטולוגית של הקרקפת. בסוף המחקר נקבעו שביעות רצון המטופלים ומידת השיפור הקליני.

לאחר טיפול עם PRGF, ממוצע הצפיפות/קוטר עלה ויחס השערות הסופיות/פלומתיות השתפר גם כן. הופיע עיסוי אפידרמלי, צמיחת כלי דם חדשים סביב זקיקי השיער, פרוליפרציית תאים ושיפור ביחס השערות הסופיות/פלומתיות. פלסמה עשירה בגורמי גדילה הביאה להפחתת הסתננות דלקתית סביב כלי הדם בקרקפת, קידמה עיצוב מחודש של הרקמה הדרמו-אפידרמלית והגדילה את גודל נישות תאי הגזע בקרקפת.

המטופלים דיווחו על שביעות רצון כללית גבוהה והושג שיפור קליני גדול בהשוואה בין פוטו-טריקוגרמות לפני ואחרי הטיפול.

למרות שיש צורך במחקרים קליניים עם הקצאה אקראית, מחקר זה מספק נתונים ראשוניים התומכים בהשפעה הטיפולית החיובית של גורמי גדילה אוטולוגיים על התחדשות זקיקי שיער.

מקור:
Anitua, Eduardo; Pino, Ander; Martinez, Nahikari; Orive, Gorka; Berridi, Daniel; The Effect of Plasma Rich in Growth Factors on Pattern Hair Loss: A Pilot Study; Dermatologic Surgery ., Post Author Corrections: February 17, 2017