חדשות

יו"ר הר"י: "הנהלת 'הדסה' דירדרה את היחסים עם הרופאים עד לנקודת שבירה"

פרופ' ליאוניד אידלמן מתח ביקורת חריפה על הנהלת "הדסה" בראשות פרופ' זאב רוטשטיין, אך קרא לצדדים להגיע להבנות ולהמשיך את העבודה במחלקה; הורי ילדים שטופלו במחלקה הודיעו שיעתרו לבג"ץ בדרישה להורות לשר הבריאות לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית ילדים ב"שערי צדק"

יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: הר"י)

ההסתדרות הרפואית בישראל מאשימה את הנהלת "הדסה" באחריות למשבר שהוביל להתפטרותם של מנהל המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה" וחמישה רופאים בכירים בה, במחאה על שינויים ארגוניים.

בדיווח הבוקר ב"ישראל היום", אמר יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן: "הנהלת הדסה דירדרה את היחסים עם הרופאים. לצערי הרב הגענו לנקודת שבר נוספת בהדסה. שישה רופאים ממחלקה אונקלוגית ילדים התפטרו. זו אחת היחידות המובילות בארץ ומהבולטות ב'הדסה'. בגלל שהנהלת המוסד לא הצליחה להגיע להסכמה, והמשיכה ודרדרה את היחסים עם הרופאים, המצב הגיע לנקודת שבירה. אני קורא לכל הצדדים להגיע להבנה ולבנות את היחידה מחדש. אותם רופאים יכולים לעשות את העבודה, אך חייבים תנאים מתאימים וזה מה שהנהלת 'הדסה' חייבת לספק להם".

יו"ר הר"י אמר את הדברים למרות שהרופאים הודיעו כי הם אינם מעוניינים בגישור ובהמשך עבודה עם ההנהלה הנוכחית, בראשות פרופ' זאב רוטשטיין, ולמרות הדיווחים על כך שפרופ' רוטשטיין כבר מינה מחליף לפרופ' וינטראוב: ד"ר גל גולדשטיין מ"שיבא".

במקביל, בדיווח ב"ישראל היום" נמסר, כי כמה מהוריהם של ילדים חולי סרטן המאושפזים במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה" עין כרם, לצד הוריהם של ילדים שטופלו במחלקה בעבר, הודיעו כי בכוונתם לעתור לבג"צ בדרישה לחייב את משרד הבריאות לאפשר פתיחתה של מחלקה אונקולוגית לילדים בבית החולים "שערי צדק". את מחלקה זו יאיישו הרופאים הפורשים מ"הדסה". בדיווח נמסר, כי נציגות ההורים ביקשה כמה פעמים להיפגש עם שר הבריאות יעקב ליצמן בנושא הזה, אך לטענתה היא נדחתה שוב ושוב.

"לאור אטימות שר הבריאות יעקב ליצמן, שעדיין מסרב להיפגש אתנו, ההורים החליטו לעתור לבג"צ נגד ליצמן ומשרד הבריאות"

בדיון שהתקיים השבוע בוועדת הבריאות של הכנסת הציעו חברי הכנסת כי נציגות ההורים תהיה שותפה להליך הגישור בין שישה הרופאים, ביניהם מנהל המחלקה פרופ' מיקי וינטראוב, לבין הנהלת בית החולים – אך הדבר לא נעשה. הרופאים עצמם הביעו התנגדות לתהליך הגישור.

נציגות ההורים פרסמה הודעה לתקשורת בנושא שבה נאמר: "לאור אטימות שר הבריאות יעקב ליצמן, שעדיין מסרב להיפגש אתנו, ההורים החליטו לעתור לבג"צ נגד ליצמן ומשרד הבריאות".

אורי יקיר, הורה לילדה כבת 4 המטופלת במחלקה, וחבר בנציגות ההורים, אמר לעיתון: "לצערי, פרופסור רוטשטיין לא נתן לנו ההורים את הצ'אנס להצליח להושיב את הצדדים למו"מ במטרה לנסות ולפתור את משבר האמון העמוק בין שני הצדדים. הוא קיבל בתוך פחות מ-24 שעות מסיום הדיון בוועדת הבריאות את ההחלטה לקבל את ההתפטרות של פרופסור מיקי וינטראוב ולמנות רופא מתל השומר כמחליפו. לאור זאת החלטנו להגיש עתירה לבג"צ".

משה בניטה, הורה לילד שנפטר ממחלת הסרטן, שאושפז במחלקה, הוסיף: "יש פה אפליה. אין הצדקה שלא לאפשר פתיחה של מחלקה אונקולוגית ב'שערי צדק'. יש לנו עורך דין שיעתור בשמנו. כשראינו ששר הבריאות לא נפגש אתנו, ובגלל שפרופסור רוטשטיין הודיע שהוא מקבל את ההתפטרות, לא התרחש הליך גישור. החלטנו להגיש את העתירה. נתמקד כרגע בשורש הבעיה האמתי של הנושא וזה שר הבריאות ליצמן, שעדיין איננו מוכן לקבל אותנו ההורים לפגישה".

הנהלת "הדסה" לא פירסמה עד הבוקר הודעה רשמית מטעמה על החלפת מנהל המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים.

נושאים קשורים:  חדשות,  יו"ר הר"י,  הר"י,  משבר ב"הדסה",  המרכז הרפואי "הדסה",  המרכז הרפואי "שערי צדק",  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
אנונימי/ת
10.03.2017, 10:29

כל הכבוד לאידלמן . אחרון המוהיקנים של עמידה על עקרונות, מחוייבות למטופלים, אתיקה וקולגיאליות.

10.03.2017, 11:34

כל הכבוד להורים...שילמדו את ליצמן קצת מוסר

אנונימי/ת
10.03.2017, 11:59

כסף כסף כסף! אילפו מנהלים במערכת הבריאות לחשוב רק כסף. מה לעשות, החולים מפריעים למערכת הבריאות. אם לא היו חולים לא היתה בעיה תקציבית.
מעשהו ממנהלים פולישטוקים! תתחילו לחשוב על החולים! תאמינו במטרה העילאית. תפסיקו לדאוג לפרוטקציות רק של מקורבים לכם (אז כמובן אין בעיית תורים, יש בחירת מטפל, יש חדר בודד ועוד׳)
רוטשטיין שכח שהוא היה פעם רופא. חבל! הדסה מפסידה ובגדול.

לצערי, שוב מעמידה המערכת התקציבית/מנהלית למבחן את עליונותו הברורה של העקרון הנעלה "הצלת חיים/קדושת חיים" עליו התחנכנו דורות של רופאים.
עקרון זה הינו אחד מן המצוות המקודשות של המסורת שלנו : "המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא!"
והנה, יש המנסה לדכא את חנוכנו ומסורתנו ל"הצלת חיים" ולרומם במקומו את העקרון של "איזון תקציבי/ התיעלות".
אני מקווה,ששר הבריאות בוודאי לא יתכחש למסורת ויכריע אישית לטובת העקרון "המציל נפש אחת...." וכאן הרי מדובר בעשרות ילדים מטופלי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ב,הדסה".
ולך, מנהל "הדסה" :שגית במקרה זה. קידשת את עקרון "ההתיעלות" על פני הנעלה בעקרונות, עקרון "הצלת חיים!" ואופן יישומו במקרה דנן..
אנא, חזור בך וכולם יהללו וישבחו זאת. זהו צעד אתי מחויב המציאות.
בכל הכבוד, פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
11.03.2017, 15:03

בישיבה האחרונה בהדסה של ציבור הרופאים ופרופ׳ רוטשיין , פרופ׳ אידלמן היה מלא שבח והלל לפרופ׳ רוטשיין ולא הפסיק להחניף לו ולא ביקר את התנהלותו הדורסנית . יתכן שבמידה וועדי הרופאים בהדסה ופרופ׳ אידלמן היו מעמידים לפרופ׳ רוטשטיין גבול כבר בתחילת דרכו בהדסה , הוא היה מפנים שגם לדרכו הכוחנית יש גבולות ולא היינו מגיעים למשבר הנוכחי .

אנונימי/ת
12.03.2017, 15:52

רופאי הדסה מוכיחים שוב ושוב: כשספינה טובעת אין סולידריות, אין ערבות הדדית, אין חברות, כל אחד לעצמו. רק אינטרסים שאפשר לקנות בכסף במעמד או במשרה.
איפה נציגי הדסה בהר"י? איפה ועדי הרופאים? איפה מנהלי המחלקות?
פשיטת רגל מוסרית כזו מזמן לא נראתה כאן.

אנונימי/ת
15.03.2017, 21:31

לא צריך כלום חברה,
פונים לבית הדין לעבודה ואיזה שופט/ת
איך נאמר בצורה עדינה, לא בדיוק "בוגר איטון ואוקספורד" מאונן על זה ש"בכיר" בממשלה/משרד ממשלתי פנה אליו ומייד מוציא צו בצייתנות שלא היתה מביישת טירון בצבא צפון קוריאה.
והטרור הרוטשט-ליצמנו-שטייניצי ימשיך לחגוג.