טיפול אנדוסקופי בגידול בלבלב, תוך שימוש בטכנולוגיה דרום-קוריאנית חדישה לאבלציה של הגידול על ידי גלי רדיו (Radio-Frequency Ablation), בוצע במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים. בית החולים מסר הבוקר (ד'), כי זו הפעם הראשונה שפרוצדורה זאת נעשתה בישראל.

הטיפול ניתן לחולה בן 44 עם גידול בלוטי נדיר מסוג אינסולינומה בלבלב. לחולה היו אירועים חוזרים של ירידת סוכר בדם ב-5 השנים האחרונות - וירידת הסוכר גרמה לו לבלבול ואף לאובדן הכרה. את ההליך הרפואי החדשני ביצע בהצלחה ד"ר אלאין דנקור, מנהל היחידה לאולטרסאונד אנדוסקופי במערך הגסטרו-כירורגי ב"שערי צדק". הפרוצדורה מנעה ניתוח מורכב, הכולל בדרך כלל כריתה של התריסריון וראש הלבלב.

ד"ר אלאין דנקור (צילום: "שערי צדק")

ד"ר אלאין דנקור (צילום: "שערי צדק")

"לפני כמה חודשים אלינו הגיע", סיפר ד"ר דנקור, "האבחנה הרפואית הצביעה על אִינְסוּלִינוֹמָה (Insulinoma): גידול שפיר המפריש את הורמון האינסולין בכמות מוגברת. החולה סבל מרמה נמוכה של גלוקוז בדם (היפוגליקמיה) תופעה המשתפרת בדרך כלל בזמן האכילה. הגידול לא התגלה בבדיקות השגרתיות הראשוניות, והיה צורך בצנתור מסובך כדי למקם את הגידול הנדיר בראש הלבלב. ההמלצה הרפואית שניתנה למטופל הייתה ניתוח בפרוצדורה ע"ש וויפל. זה הליך כירורגי סבוך שמלווה בתופעות של ירידה במשקל ומחייב אשפוז ארוך. החולה, שהוא מציל במקצועו, סירב לפרוצדורה הניתוחית מחשש לפרנסתו.

"על ההליך בטכנולוגיה יוצאת הדופן שמעתי לראשונה בכנס רפואי בצרפת. כעבור כמה חודשים נכחתי בהשתלמות שנערכה במרסיי, ושעסקה בטכניקה החדשה המותאמת לעבודה בלבלב.

"במהלך ההשתלמות הייתי עד לשני הליכים רפואיים שבוצעו בחולים ואף ערכנו שם מספר ניסויים. זוהי טכניקה שמתאימה לא רק להסרת האינסולינומה המאוד-נדירה, אלא מתאימה לעוד אינדיקציות הקשורות בלבלב".

הטכניקה החדשה מכונה (radiofrequency ablationי) RFA. על מכשיר אקו-אנדוסקופי רגיל מורכב מתמר אולטרה-סאונד שדרכו מוכנסת המחט. באמצעות המכשיר המחט מתחממת ברגע שהיא בתוך איבר המטרה - ושורפת את הגידול.

"ככל הידוע לנו זה המקרה הראשון בישראל שבו נעשה שימוש בטכניקה הזו - וגם אחד המקרים המעטים בעולם", אמר עוד ד"ר דנקור. "כ-50-100 מקרים טופלו עד כה בעולם בעזרת המכשיר הזה והטיפול הכירורגי בגידול הספציפי הזה בלבלב נעשה ב-15 מקרים. פורסמו עליהם רק שלושה דיווחים", אמר ד"ר דנקור.

לדבריו, "ההליך עבר אצלנו בהצלחה והמטופל לא חש כאבים. מבדיקה ראשונית שערכנו בזמן הניתוח, רמת האינסולין שהייתה פי שלושה לפני הפעולה הזאת, ירדה כמעט לרמה הנורמלית ורמת הסוכר הכללית צפויה להסתדר ולהתאזן בתוך מספר ימים. המטופל השתחרר כבר לביתו אחרי 24 שעות כשהוא מרגיש מצוין".

ד"ר דנקור התמחה וצבר ניסיון רב בטיפול במחלות הלבלב ודרכי המרה. הוא הדגיש כי הטיפול החדשני יעיל ובטוח גם כשמדובר בגידולים שונים אחרים של הלבלב.