חדשות

הנהלת "הדסה" קיבלה את התפטרות הרופאים; מונה מחליף לפרופ' מיקי וינטראוב

לפי דיווח ב"הארץ", הנהלת "הדסה" הודיעה כי ד"ר גל גולדשטיין מ"שיבא" ימונה למנהל המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים, במקום פרופ' וינטראוב שהודיע על עזיבתו ביחד עם חמישה רופאים בכירים אחרים; הרופאים דחו את הליך הגישור שהוצע

פרופ' זאב רוטשטיין, יו"ר ועדת סל התרופות. "הלחץ על חברות התרופות מתחיל לשאת פרי"

דיון סוער על החלטתם של שישה רופאים בכירים במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בבית החולים "הדסה" עין כרם - ביניהם מנהל המחלקה - להתפטר במחאה מתפקידיהם בית החולים התקיים השבוע בוועדת הבריאות של הכנסת.

במהלך הדיון אמר מנהל המחלקה, פרופ' מיקי וינטראוב, כי הוא איננו מעוניין בתהליך גישור עם הנהלת "הדסה", לאחר ששיחות בנושא לא הובילו להסכמה. "אמרנו כבר את דעתנו הנחרצת, אנחנו לא מעוניינים בגישור", אמר פרופ' וינטראוב והוסיף: "ישבנו כבר פעמיים במשרד הבריאות והשר אמר לנו: 'לא משנה מה, לא אתן לכם לעבור ל'שערי צדק''. אחר כך חזר בו ואמר שישקול זאת - אבל הוא שכח מאתנו".

אתמול (ד') הודיעה הנהלת "הדסה" כי היא מקבלת את התפטרות שישה הרופאים וכי תפעל להמשיך את עבודת המחלקה אחרי עזיבתם ביוני הקרוב. מנהל "הדסה" פרופ' רוטשטיין כבר הודיע על מינוי מחליף לפרופ' וינטראוב: ד"ר גל גולדשטיין, רופא בכיר מהמחלקה להמטו-אונקולוגיה ב"שיבא".

פרופ' מיקי וינטראוב (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

פרופ' מיקי וינטראוב (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

פרופ' וינטראוב: "בשבוע שעבר, בישיבה אצל פרופ' רוטשטיין, הוא אמר שהוא מבין בהמטולוגיה ילדים יותר מכל המומחים בחדר הזה. אני לא מוכן לעבוד בארגון שזו רוחו"

פרופ' וינטראוב אמר במהלך הדיון הטעון, שבו הורים לילדים חולי סרטן הפצירו בחברי הכנסת למצוא פתרון שיאפשר מעבר של הרופאים ל"שערי צדק": "אנחנו מתייסרים כבר ארבעה חודשים עם ההודעה שלנו. אבל אנחנו עם ההנהלה הזאת של הדסה לא יכולים לעבוד בשום פנים ואופן".

פרופ' וינטראוב פנה לנוכחים ולחברי ועדת הבריאות והציג לראשונה את גרסתו המלאה לעזיבה:

"קשה לעבוד במוסד שבו מתקבלות החלטות קרדינליות ללא התייעצות. בנובמבר האחרון הנהלת הדסה קיבלה החלטה ללא התייעצות לפיה כל הילדים מושתלי מח עצם עוברים למחלקת המבוגרים. הבענו התנגדות מוחלטת ונחרצת לכך. באותו החודש נערכה פגישה שבמהלכה טען המנכ"ל פרופסור רוטשטיין כי לא התקבלה החלטה שכזו. אבל הנה מתברר שבפועל - ההחלטה מבוצעת בחודשים האחרונים.

"ילדים הם לא מבוגרים קטנים. הם צריכים להיות תחת השגחת צוות מלאה ובידי צוות שעבר הכשרה לטיפול בילדים. בשבוע שעבר, בישיבה אצל פרופ' רוטשטיין, הוא אמר שהוא מבין בהמטולוגיה ילדים יותר מכל המומחים בחדר הזה. אני לא מוכן לעבוד בארגון שזו רוחו. ההחלטה נעשתה מאחורי גבי, בצורה שגויה ובסגנון ניהולי שגוי. תוך כדי התהליך, כשנאמר שלא התקבלה ההחלטה, גויסו מושגים חדשים כמו 'ילדים גדולים' (לילדים מעל גיל 5). לא קיים דבר כזה בשום מקום בעולם.

"ההחלטה להעביר ילדים חולים למחלקת השתלת מח עצם של המבוגרים מסכנת באופן ישיר את חיי הילדים. השתלת מח עצם זו אחת מהפרוצדורות הכי קשות, הכי מסובכות והכי מסוכנות בהליך הרפואי. הגוף של הילד נלקח בה עד הקצה. אי אפשר לעשות את זה בפשרות – אלא אך רק בדרך הנכונה והטובה ביותר. אין אף בית חולים בארץ ששמים בו ילדים במחלקות עם מבוגרים – וגם בהם יש בעיות תקציב. בסוף, מי שנושא באחריות לשלומם של הילדים החולים והמטופלים זה אני.

"ברפואה יכולים להיות חילוקי דעות קשים. היא לא מתמטיקה, ככה זה עובד. אבל אני מקבל מההורים את הזכות לטפל בילד המצוי בסכנת חיים. הגישה שלי לטפל בילד היא כאילו מדובר בילד שלי. אני לא מוכן לשום פשרות וההעברה למחלקת המבוגרים היא בגדר פשרה.

"כל הטענות שהועלו כנגדנו - שאנחנו רודפי בצע ושררה ועוד טענות חמורות אחרות - הכול שקר ונועדו להכפיש אותנו".

יו"ר ועדת הבריאות ח"כ אלי אלאלוף וח"כ איציק שמולי (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

יו"ר ועדת הבריאות ח"כ אלי אלאלוף וח"כ איציק שמולי (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

ח"כ שמולי: "אני כועס על מערכת הבריאות שמעמידה את בתי החולים במצב כזה, שתוכניות הבראה נופלות על כתפיים של ילדים חולי סרטן"

ח"כ אלאלוף פנה אישית לפרופסור וינטראוב: "תחשבו על הילדים, ורק עליהם. אנא שבו ביחד לטובתם. אין לכם ברירה, אלא לעבוד ביחד. רק אתם (הרופאים ומנהל 'הדסה'), ביניכם, תמצאו את הפתרון. הפרשה הזאת הפכה לפרשה כלל ארצית, עם השפעה עצומה על בתי חולים אחרים ועל מערכת הבריאות כולה. אף אחד לא מנצח ולא ינצח כאן במשבר הזה".

ח"כ איציק שמולי הוסיף: "אנחנו ממש יורדים על הברכיים ורק מבקשים מכם הידברות, בלי להתחייב על כלום מראש. אני כועס על מערכת הבריאות שמעמידה את בתי החולים במצב כזה, שתוכניות הבראה נופלות על כתפיים של ילדים חולי סרטן. זה ויכוח על כסף, שלא נתבלבל".

מול דבריו של פרופ' וינטראוב אמר מנהל "הדסה", פרופ' רוטשטיין, שהשתתף גם הוא בדיון: "לא חשוב לי להיות צודק. בעת הזאת אני רוצה להשיג שלום בית. ידי מושטת למיקי (פרופסור וינטראוב). נהרוג אחד את השני, אבל ניתן לילדים את הזכות לחיות. לא אקבל החלטות חד צדדיות. יש הרבה אי הבנה בדברים שאמרת, אבל בוא נעשה ביחד, בואו נציל את הילדים.

פרופ' אליעזר רחמילביץ' (במרכז), נציג הר"י בדיון (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

פרופ' אליעזר רחמילביץ' (במרכז), נציג הר"י בדיון (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

פרופ' רוטשטיין: "בינתיים עלי לנצל את המתקנים הקיימים, ולא אסכים שבהדסה יהיה רופא שיסרב לטפל בילד או במבוגר שהוא מחוץ למחלקה שלו"

"אני עולה חדש בהדסה, אבל לוקח את כל האחריות. כואבת מאוד מצוקת ההורים. אני בא מעולם הרפואה הציבורית וסרטן ילדים קרוב מאוד ללבי. המשבר נוגע ללבי וכואב לי ואני נחוש לצאת ממנו מנצח בשם הילדים. יש חילוקי דעות בנוגע לטיפול במשבר, אך אין חילוקי דעות בנוגע לטיפול בילדים כילדים ובמתחמי ילדים. לוקח זמן ליצור מחלקות של ילדים בלבד, יש תהליך ביניים אבל הוא לוקח זמן שכמובן לא מעניין את ההורה והילד הזקוק לטיפול. כרגע, לאור הבעיה בטיפול באגף הילדים, הטיפול יהיה תחת פיקוח וניהול אגף הילדים, גם אם לא ייעשה במחלקה עצמה פיזית לאור המגבלות".

פרופסור רוטשטיין הוסיף: "לא ייעצר שום טיפול. כל טיפולי הילדים יהיו תחת האגף והצוות המטפל בילדים. אבל בינתיים עלי לנצל את המתקנים הקיימים, ולא אסכים שב'הדסה' יהיה רופא שיסרב לטפל בילד או במבוגר שהוא מחוץ למחלקה שלו. זה לא קביל עלי, לא אסכים לזה".

פרופסור אליעזר רחמילביץ', שהופיע כנציג ההסתדרות הרפואית, פנה אישית לפרופסור רוטשטיין: "יש לך יכולות בלתי רגילות. אני לא מאמין שעם כל היכולות שלך לא תוכל למצוא עוד מיטות. השתלות מח עצם בילדים יכולות להתבצע אך ורק במחלקת ילדים, נקודה. זה עניין מקצועי".

לדיון הסוער הגיע גם אביה של ילדה בת 3 החולה בלוקמיה ומאושפזת במחלקת ההמטואונקולוגית. הוא אמר לנוכחים: "הרופאים הללו הם מלאכים כבני אדם. אנחנו מאמינים בצוות הרפואי הזה בלבד, וכמובן הילדים שלנו שנמצאים כרגע בטיפול. אם צריך לשבת מתחת לבית של השר ליצמן, נעשה את זה".

נער בן 14 שאושפז במחלקה התקשה לדבר וקולו נחנק מדמעות. אביו העובד במשמר הכנסת דיבר בשמו: "אני מקווה שכל זה הזיה, שהמחלקה הזאת לא תיסגר. המסירות של הצוות הזה לא תתואר".

בסיכום הודיע היו"ר ח"כ אלאלוף, כי הוועדה תתכנס בכל רגע נתון, כולל בזמן פגרת הכנסת הקרובה - ותתגייס לצורך מציאת פתרון למשבר.

חשב מלווה חדש ל"הדסה"

בתוך כך, החשב הכללי החדש במשרד האוצר, רוני חזקיהו, שהחליף את החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו הודיע כי ישתף פעולה עם פרופ' רוטשטיין כדי להמשיך ביישום הסכם ההבראה של בית החולים. החשבת הכללית הקודמת, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, נמצאה בסכסוך עם פרופ' רוטשטיין והאשימה אותו באי-מילוי ההסכם. החשב המלווה שמונה לבית החולים התפטר במחאה על אי שיתוף פעולה מצד ההנהלה. החשב הכללי החדש הבהיר, לפי דיווח ב"כלכליסט": "אני מחויב להליך ההבראה ובקרוב נמנה חשב מלווה חדש להדסה".

לפי הדיווח, ממשרד החשב הכללי נמסר, כי "המשרד מודע לחשיבותו של בית החולים הדסה ומתוך ראייה זו נפגש כבר החשב הכללי עם שר הבריאות ועם מנכ"ל בית החולים במטרה לדון בסוגיות השונות הנוגעות להמשך יישום הסכם ההבראה. החשב הכללי מחויב להסכם ההבראה, ולפיכך פועל בימים אלו למינוי חשב מלווה חדש בהקדם האפשרי".

נושאים קשורים:  חדשות,  משבר ב"הדסה",  פרופ' זאב רוטשטיין,  פרופ' מיקי וינטראוב,  ועדת הבריאות של הכנסת,  דיון
תגובות
אנונימי/ת
08.03.2017, 19:30

רוטשטיין כבר יורד מהעץ. ויינטראוב עדיין מגן בחירוף נפש על האגו שלו. ההתפטרות שלו ושל האחרים אינה רק על בסיס מקצועי ואינה נקיה משיקולים זרים.

היי. רב הנסתר על הגלוי בסיפור הזה!
סאאידה

אנונימי/ת
08.03.2017, 20:26

עולה, עולה לנו, כמה זה עולה לנו...

אנונימי/ת
08.03.2017, 19:45

מצער מאד שעולם ההמטואונקולוגים לילדים בישראל, שאמורים להיות מאוחדים תחת איגוד מקצועי, אינו עומד על רגליו האחוריות ומגבה את פרופ' וינטראוב, מה שהיה אמור לקרות בחברה קולגיאלית ומתוקנת, ובמקום זאת רופא משורות ההמטואונקולוגים מסכים לשמש קלף מיקוח של הצמד "ליצמן את רוטשטיין".
ברור לכל שטיפה קולגיאליות של אנשי מקצוע ואיגוד האחראי עליהם לא היה מוביל למצב שכזה, והיה נותר לעשות אחת מהשתיים: או להחליף את רוטשטיין או לאשר הקמת יחידה דומה בשערי צדק.

אנונימי/ת
10.03.2017, 10:34

צודק ב100%. העדר קולגיאליות מזעזע. שיתבייש גל גולדשטיין.

אנונימי/ת
08.03.2017, 19:52

הסתכלתי בשפתיו הקפוצות של רוטשטיין
ושמחתי שאינני עובד תחת שרביטו או תחת הנבוט שלו.
שמחו כשעזב או נדחק החוצה מתל השומר. בהדסה לומדים להכיר אותו. האמת היה צריך מזמן לעזוב אותנו למחקר ולהוראה כדי להצדיק את תואר הפרופסור בו הוא מתקשט. התפלאתי לראות את הפרופסור המהולל רחמילביץ (גיזרי) שהחלים מפרשת דסי רבינוביץ בה האגו הנורא שלו שיבש חיים למסכנה.

אנונימי/ת
08.03.2017, 20:36

אוי ויי זמיר!

יש רק מפסידים בסיפור הזה . יש שני סוגי מנהלים האחד שהוא מנהל בן אדם. המנטש. והסוג השני כל היתר.היחיד שעדיין לא מבין שזה הסתיים בכשלונו הוא רוטשטיין

אנונימי/ת
11.06.2017, 15:24

אני בעד וויטרוב וצוות הרופאים
הביא שם רופאים מתל השומר שלא יודעים מהחיים שלהם כלום
לדוגמא
במחלקה מאושפזת ילדה שיהתה מטופלת בידי הרופאים המסורים שעזבו,
הילדה צרחה מכאבים במשך מספר ימים
וההורים פשוט התקשרו לרופאה שטיפלה בה שתבוא לראות מה קורה איתה
הרופאה הגיעה כמובן
כי הרופאים לא נטשו את הילדים והם נותנים להם יעוץ והכונה יום יום
והרופאה גילה שיש לילדה פטריות בפה דבר שכל רופא יכול לדעת והרופאים המהוללים של תל השומר לא ידעו
בושה תכסה את פנינו