הכתובת היתה על הקיר. ההנהלה החדשה, מרגע כניסתה לתפקיד, נוקטת מדיניות של חוסר שיתוף פעולה עם הרופאים. אלו אותם רופאים המהווים את הדנ"א הייחודי המרכיב את בית החולים "הדסה".

רופאי בית-החולים, רובם ככולם, בחרו ב"הדסה" על-פני אפשרויות רבות שעמדו בפניהם - בארץ וחלקם גם בחו"ל. הבחירה להתחייב לבית-החולים, לקהל המטופלים ולסטודנטים לרפואה נבעה מתוך הרצון להשתייך למוסד מפואר ששמו הולך לפניו – ברפואה, במחקר ובהוראת מקצועות הרפואה.

"החלטתם של פרופ' וינטראוב וצוותו הינה בראש ובראשונה על רקע מקצועי טהור. היא מצביעה על מחוייבותם כלפי הילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה"

תדמית זו, אשר איפיינה את בית-החולים עשרות שנים, נרמסת בחודשים האחרונים. העזיבה של צוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית היא הוכחה כואבת לכך.

השבוע קיבלנו הוכחה ניצחת לכך שהכשלון הניהולי של הנהלת בית החולים והדירקטוריון פוגע במישרין לא רק בציבור הרופאים בבית-החולים, אלא גם עלול לפגוע בבריאותם של המטופלים בו ולסכן חיי אדם. עזיבתו של פרופ' מיקי וינטראוב וצוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית, שאין די מלים כדי לתאר את מסירותם ומקצועיותם, מהווה מכה אנושה לתדמיתו של בית-החולים כמוסד רפואי מוביל.

החלטתם של פרופ' וינטראוב וצוותו הינה בראש ובראשונה על רקע מקצועי טהור. היא מצביעה על מחוייבותם כלפי הילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה במסירות, מתוך דאגה אמיתית לאיכות הטיפול שיינתן לאותם ילדים בתנאים רפואיים שסותרים את תפיסת עולמם המקצועית.

בית החולים לא יכול לשמר את מעמדו כמרכז רפואי מוביל, שנותן שירותי רפואה ברמה הגבוהה ביותר, ללא מחלקה כה חשובה כמו מחלקת אשפוז לילדים חולי סרטן.

הכתובת היתה על הקיר. מזה חודשים שצוות בית החולים והרופאים חוששים שההתנהלות הנוכחית כנגד רופאי "הדסה" תביא לעזיבה של רופאים ולפירוקן של מחלקות דגל בבית-החולים. החשש שלנו מפני איבוד זהותה של "הדסה" גובר כאשר אנו למדים כי בית-החולים מאבד מקרנו כמקום עבודה אטרקטיבי לרופאים מובילים בתחומם, ולדור הרופאים שיבוא אחרינו.

אופיה הייחודי של "הדסה" נמדד באיכות האנשים המרכיבים אותה. "הדסה" ללא רופאים מצוינים איננה "הדסה". אנו מקווים שהעזיבה הכואבת הזאת, שהצליחה לטלטל את המדינה כולה, תביא להתערבותו של שר הבריאות ודירקטוריון "הדסה", לפני שנמשיך לראות את "הדסה" ממשיכה לאבד את טובי רופאיה וקורסת שוב.

* המאמר פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות"