דעות

הכתובת היתה על הקיר: מדובר בכישלון של הנהלת "הדסה"

ההנהלה החדשה, מרגע כניסתה לתפקיד, נוקטת מדיניות של חוסר שיתוף פעולה עם הרופאים; עם עזיבת הסגל הבכיר של המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים קיבלנו הוכחה ניצחת שהכישלון הניהולי עלול לפגוע בבריאות המטופלים

הכתובת היתה על הקיר. ההנהלה החדשה, מרגע כניסתה לתפקיד, נוקטת מדיניות של חוסר שיתוף פעולה עם הרופאים. אלו אותם רופאים המהווים את הדנ"א הייחודי המרכיב את בית החולים "הדסה".

רופאי בית-החולים, רובם ככולם, בחרו ב"הדסה" על-פני אפשרויות רבות שעמדו בפניהם - בארץ וחלקם גם בחו"ל. הבחירה להתחייב לבית-החולים, לקהל המטופלים ולסטודנטים לרפואה נבעה מתוך הרצון להשתייך למוסד מפואר ששמו הולך לפניו – ברפואה, במחקר ובהוראת מקצועות הרפואה.

"החלטתם של פרופ' וינטראוב וצוותו הינה בראש ובראשונה על רקע מקצועי טהור. היא מצביעה על מחוייבותם כלפי הילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה"

תדמית זו, אשר איפיינה את בית-החולים עשרות שנים, נרמסת בחודשים האחרונים. העזיבה של צוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית היא הוכחה כואבת לכך.

השבוע קיבלנו הוכחה ניצחת לכך שהכשלון הניהולי של הנהלת בית החולים והדירקטוריון פוגע במישרין לא רק בציבור הרופאים בבית-החולים, אלא גם עלול לפגוע בבריאותם של המטופלים בו ולסכן חיי אדם. עזיבתו של פרופ' מיקי וינטראוב וצוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית, שאין די מלים כדי לתאר את מסירותם ומקצועיותם, מהווה מכה אנושה לתדמיתו של בית-החולים כמוסד רפואי מוביל.

החלטתם של פרופ' וינטראוב וצוותו הינה בראש ובראשונה על רקע מקצועי טהור. היא מצביעה על מחוייבותם כלפי הילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה במסירות, מתוך דאגה אמיתית לאיכות הטיפול שיינתן לאותם ילדים בתנאים רפואיים שסותרים את תפיסת עולמם המקצועית.

בית החולים לא יכול לשמר את מעמדו כמרכז רפואי מוביל, שנותן שירותי רפואה ברמה הגבוהה ביותר, ללא מחלקה כה חשובה כמו מחלקת אשפוז לילדים חולי סרטן.

הכתובת היתה על הקיר. מזה חודשים שצוות בית החולים והרופאים חוששים שההתנהלות הנוכחית כנגד רופאי "הדסה" תביא לעזיבה של רופאים ולפירוקן של מחלקות דגל בבית-החולים. החשש שלנו מפני איבוד זהותה של "הדסה" גובר כאשר אנו למדים כי בית-החולים מאבד מקרנו כמקום עבודה אטרקטיבי לרופאים מובילים בתחומם, ולדור הרופאים שיבוא אחרינו.

אופיה הייחודי של "הדסה" נמדד באיכות האנשים המרכיבים אותה. "הדסה" ללא רופאים מצוינים איננה "הדסה". אנו מקווים שהעזיבה הכואבת הזאת, שהצליחה לטלטל את המדינה כולה, תביא להתערבותו של שר הבריאות ודירקטוריון "הדסה", לפני שנמשיך לראות את "הדסה" ממשיכה לאבד את טובי רופאיה וקורסת שוב.

* המאמר פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות"

נושאים קשורים:  דעות,  המשבר ב"הדסה",  עזיבה,  פיטורים,  פרופ' זאב רוטשטיין,  פרופ' מיקי וינטראוב
תגובות
 
אנונימי/ת
08.03.2017, 19:12

אותו המנהל מבצע שוב ושוב מהלך כוחני ואלים, משולב עם מתק שפתיים ("מיקי", "להביט בעיניים של הילדים"). משתין מהמקפצה מול כל העולם!
הסגל הרפואי הוא המשאב החשוב ביותר לתפעול של בית חולים מודרני. אם רופאי הדסה לא יקומו כעת ויודיעו על התפטרות, המהלך של "קבלת" התפטרותו" של פרופ' ויינטראוב תהפוך למנוף לסילוקם של רופאים אחרים בדרך דומה.
והיכן ההסתדרות הרפואית?

אנונימי/ת
08.03.2017, 19:34

אחת השאלות היא מדוע במשך זמן קצר התחלפו 3 מנהלים, ומדוע בית החולים בפשית רגל?

אנונימי/ת
08.03.2017, 20:32

שטויות
די לראות את ביח שערי צדק כדי להבין מה שווה חבורת רודפי הבצע של הדסה שמדברים גבוהה מחד ומאידך והשחיתו את הרפואה הציבורית בארץ ישראל. מרמי שרפ חסרי גבול. הדסה היא מכבי תל אביב ושעצ היא באר שבע של מדינת ישראל.

אנונימי/ת
09.03.2017, 09:02

יש כאן הרבה ויכוח על אגו ועל דרכי ניהול והרבה פחות ויכוח על רפואה.
ראשית אגיד שפרופסור ווינטרוב וצוותו הינם אנשים נפלאים ומסורים!!!
אבל, המטואונקולוגיה ילדים בהדסה מלאה עד אפס מקום, כל הניסיונות להגדיל את תפוקתה נכשלו.
לא פעם אמר פרופסור אור (שגם הוא אדם נפלא), שניתן לטפל בילדים במחלקת המבוגרים ובתנאי שיהיה לו רופא ילדים במחלקה (לא עבור התהליך ההמטולוגי אלא עבור המדדים והסיבוכים הנובעים ממנו).
לאור שתי העובדות לעיל - הצעד שביצע פרופ' רוטטשטין הינו הגיוני ביותר.
חבל שבוצע בעזרת פטיש 5 ק"ג ולא בעזרת סכין מנתחים.

אנונימי/ת
09.03.2017, 09:46

מאז פרש מור יוסף מניהול הדסה באוקטובר 2011 כהנו בתפקיד 4 מנהלים: קוקיה, קפלן תמי פרץ וכעת רוטשטיין. כל אחד מהם הסתכסך עם ועד הרופאים. נראה שועד הרופאים לא נותן לאף מנכ״ל לנהל.

אנונימי/ת
09.03.2017, 20:33

פרופ' יודסין- הכשלון הוא שלכם- של ועדי הרופאים שאינם תומכים בפרופ' וינטראוב והצוות שלו.
יכולתם להוציא עוד אתמול את כל הרופאים לאסיפה כללית ולהודיע לרוטשטיין שלא יעיז לגעת בצוות הזה.
במקום זאת אתם מייללים ומתבכיינים אוי-אוי-אוי על דמורליזציה ועזיבה של רופאים...
עם יש לרופאי הדסה ועדים כאלה מדיניות ה"הפרד ומשול" הכוחנית רק תימשך ותעצים.