משרד הבריאות הודיע אתמול (ב') יחד עם משרד האוצר על הקמת צוות שיבדוק את תחום הטיפול הסיעודי בקשישים. השרים משה כחלון ויעקב ליצמן הנחו את מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ואת הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, "לבצע עבודת מטה לגיבוש מתווה משותף, לייעול ושיפור הטיפול באוכלוסיית הקשישים הסיעודיים בישראל". הצוות צריך לסיים עבודתו בתוך 30 יום.

"מתווה זה", מסר דובר משרד הבריאות, "ייתן מענה לשינויים המבניים באספקת השירותים בתחום הסיעוד, תוך שימת דגש על פישוט הביורוקרטיה לאזרח, מערך הטיפול והשיקום בקהילה, דרכי המימון הממשלתי והפרטי, מבחני ההכנסות הקיימים כיום ובחינת תחום האשפוז הסיעודי על מרכיביו השונים, לרבות מוסדות הפיקוח. העבודה תתבצע בשיתוף פעולה ובהתייעצות עם משרדי הממשלה הרלבנטיים וכן עם בנק ישראל, משרד ראש הממשלה, קופות החולים וגורמים נוספים".

הצוות קם בניסיון ליישם את רפורמת הסיעוד שעליה הכריז השר ליצמן עוד בקדנציה הקודמת ושטרם יצאה לדרך. השר חזר והצהיר באחרונה כי אם לא תהיה רפורמה במערכת הסיעוד הוא לא יהסס שלא להצביע יחד עם הקואליציה בהצבעות בכנסת. הנושא הוא חלק מההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה.

על פי תכנית משרד הבריאות, אליה מתנגד בשלב זה משרד האוצר, יעלה מס הבריאות בעד 0.6% כדי להשקיע בהגדלת שעות הסיעוד בקהילה לקשישים, בצמצום מבחני ההכנסה לבני משפחה של קשישים המתאשפזים במוסדות סיעודיים ובהקלה על הבירוקרטיה הכרוכה בטיפול בקשישים סיעודיים כיום.

באחרונה הביע מנכ"ל משרד הבריאות דאגה מכך שישראל מזדקנת במהירות ושרשויות המדינה אינן ערוכות להתמודד עם הגידול הצפוי במספר הקשישים באוכלוסייה ובמורכבות מצבם הרפואי. לפי תחזיות שפורסמו, מספר בני ה-70 ומעלה צפוי להכפיל עצמו בישראל בתוך 20 שנה: מכ-610 אלף כיום ל-1.24 מיליון ב-2035. גידול זה צפוי להיות מלווה בהעמקה של כ-43% במדד חוסר התפקוד, וכתוצאה מכך לזינוק בשיעור הקשישים הזקוקים לסיוע.

בכנס שקיים משרד הבריאות לפני כשבועיים אמר מנכ"ל המשרד: "אנחנו צריכים להעלות את דמי ביטוח הבריאות. מבין המדינות המפותחות, ישראל היא המדינה עם דמי ביטוח הבריאות הנמוכים ביותר אבל כתוצאה מכך האזרחים משלמים 'מס בריאות' עקיף גבוה יותר דרך התשלומים הפרטיים. התוצאה היא שישראל היא המדינה עם שיעור ההוצאה הפרטית הגבוה ביותר".

"דה מרקר" מציין הבוקר (ג'), בדיווחו על הודעת הקמת הצוות המשותף, כי משרד האוצר מתנגד באופן מסורתי להעלאת מסים כלשהי אך "מתחיל עתה להבין את העוצמה והדחיפות של בעיית הזדקנות האוכלוסייה". לפי הדיווח, הפיכת רפורמת הסיעוד מתכנית של משרד הבריאות לבדו לתכנית משותפת לכלל המשרדים מעלה את הסיכוי להסכמות האוצר לגבי הצורך במציאת מקורות כספיים חדשים למימון שדרוג השירותים הסיעודיים.

איגוד רופאי המשפחה האירופי מזהיר מהשלכות הזדקנות האוכלוסייה

יו"ר איגוד רופאי המשפחה בישראל, פרופסור שלמה וינקר, סיפר אתמול ל"דוקטורס אונלי", כי גם איגוד רופאי המשפחה האירופי מזהיר מפני קריסת רפואת המשפחה בכל רחבי אירופה לאור הזדקנות האוכלוסייה. פרופ' וינקר השתתף בתחילת החודש בישיבת הוועד הפועל של WONCA, איגוד רופאי המשפחה האירופי, שנערכה בבולגריה. לדבריו, אחד הנושאים המרכזיים שעלו בה היה העלייה הצפויה בהיקף התחלואה בקרב האוכלוסייה המזדקנת באירופה.

לדברי פרופ' וינקר: "קצב הגידול במספר הקשישים בישראל מחייב את רופאי המשפחה בארץ וגורמי רפואה ובריאות אחרים להיערך כראוי לקראת הצפוי. צריך להיות מוכנים לזה. יש צורך בפעילות מידית. בעקבות הדיון, חברי הוועד הפועל של WONCA קראו להנהגות כל המדינות להיערך בהקדם, בטרם תקרוס הרפואה הראשונית במדינות השונות. זה עלול לקרות גם בישראל".

הוא הוסיף, כי "בשנים הקרובות מצפים אתגרים מקצועיים רבים לרפואת המשפחה על רקע הזדקנות האוכלוסייה. מסיבה זאת שיתוף בידע ובניסיון עם אחרים בעולם עשוי לסייע להתמודד עם בעיה זאת טוב יותר".