שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע השבוע לראש הממשלה כי אם לא יקבל המשרד תקציב מתאים, החל מיום ראשון הקרוב יטופלו בבתי החולים בצפון רק פצועים סורים הנמצאים בסכנת חיים מיידית. ליצמן שלח ביום ראשון השבוע מכתב לראש הממשלה נתניהו מכתב, שבו הודיע כי הצעד נעשה בשל "אי תקצוב בתי החולים בצפון הארץ בעבור הטיפול בפצועים הסורים בארבע השנים האחרונות".

בדיון שהתקיים בנושא בכנסת האשים ליצמן את משרד הביטחון בכך שאינו מממן את תקציב הטיפול בפצועים הסורים, למרות התחייבויות קודמות. "(משרד הביטחון) לא מעביר כסף עבור הטיפול בפליטים הסורים, למרות שהתחייב לכך. זה מרחיב את גירעון בתי החולים בצפון", אמר. לדבריו, "אם לא יוסדר התשלום, גם רטרואקטיבית, אאסור על בתי החולים לקבל פליטים לטיפול. לא יהיו יפים על חשבוני".

החל משנת 2013, בעקבות מלחמת האזרחים האכזרית בסוריה, טופלו בבתי חולים בצפון הארץ 2,278 אזרחים סורים, לרבות ילדים. 1,322 טופלו בבית החולים לגליל בנהרייה, 620 ב"זיו" בצפת, 190 ב"פורייה" ו-146 ב"רמב"ם". הפצועים מועברים על ידי כוחות הביטחון וצה"ל מתחנות בגבול, ברכבים משוריינים, לבתי החולים. החולים מאושפזים בחדרים מבודדים. חלק מהם עברו ניתוחים אורתופדיים מורכבים. לאחר הטיפול ותקופת החלמה קצרה הם מוחזרים לסוריה.

ד"ר מסעוד ברהום: "עד היום ספגנו את כל הגירעון באי-חידוש טכנולוגיות, אי-חידוש מבנים וכדומה. מי שנפגע הם התושבים הישראלים, חולים ופצועים, מהאזור"

מנהלי בתי החולים התריעו, כי הם צוברים חובות ניכרים עקב עלות הטיפול בפצועים הסורים ושימוש במשאבי בתי החולים – רופאים, צוות רפואי תומך, תשתיות, מיטות אשפוז, תרופות, בדיקות דימות, שימוש בחדרי ניתוח ועוד. המרכז הרפואי לגליל בנהרייה מסר, כי ב-2016 עלות הטיפול בפצועים סורים הסתכמה ב-25 מיליון שקל.

בדיון בוועדת הכנסת לזכויות הילד בנושא נמסר, כי 150 מהפצועים הנמצאים כיום בישראל הם ילדים. חלקם הועברו לקבלת הטיפול הדרוש להם עקב מצבם המורכב לבתי חולים במרכז הארץ, ואחר כך הוחזרו לבתי החולים בצפון. 90 קיבלו את הטיפול במרפאות ולא אושפזו או שטופלו במרפאות לצרכי ביקורות.

בתי החולים בצפון מעריכים כי מאז 2013, סך עלות הטיפול מסתכמת ב-300 מיליון שקל. לדבריהם, עד כה שולמו מסכום זה רק 29 מיליון שקלים. מבית החולים בנהרייה נמסר, כי תחשיב של משרד רואי חשבון חיצוני קבע כי עלות יום אשפוז של מטופל סורי מגיעה ל-10,321 שקלים. בית החולים ציין, כי את הגירעון שצבר הוא מייחס אך רק לעלויות הטיפול בפצועים הסורים.

עיתון "הארץ" דיווח ביום שני, כי במכתב ששלח ליצמן נכתב: "תמהיל המטופלים מביא לצריכה משמעותית של משאבים בבתי החולים: תשתיות חדרי ניתוח, כוח אדם, ציוד ומכשור רפואי. למרות שהמדינה קבעה מספר פעמים כי אין עוררין על הצורך לשפות את בתי החולים בגין הטיפול הזה, לצערי עד כה הועבר אליהם תשלום חלקי בלבד. ככל שאנו מבינים את החשיבות ההומניטארית של הטיפול בסורים, לא נוכל עוד לשאת בנטל הכלכלי המשמעותי של הטיפול בהם".

העיתון ציין, כי הבעיה הכספית נוגעת בעיקר לבית החולים בנהריה ובצפת, כאשר המצב בנהריה חמור במיוחד, מאחר שהוא קולט את מירב הפצועים.
בשני דיונים שהתקיימו החודש בנושא הזה בוועדת הכספים בכנסת התברר, כי בית החולים בנהריה נמצא בגירעון של עשרות מיליוני שקלים.

בדיון בוועדת הכספים אמר מנהל המרכז הרפואי בנהריה, ד"ר מסעוד ברהום: "הבעיה היא מעבר לגירעון בסך 25 מיליון שנקלענו אליו. קיבלנו את הפצועים האלו בהיותם בני אדם. אלה הם הפנים היפות של מדינת ישראל. היום בית החולים שלנו הוא הכי מנוסה בטיפול בפצועי מלחמה, ארבע שנים כשכמעט מדי בוקר מגיע אמבולנס וכל הצוותים נכנסים לחדר המיון כדי לטפל בהם. יש לנו כ-40 פצועים מדי יום. יש לנו עתה חולה שבונים לו פנים במדפסת תלת מימד. עד היום ספגנו את כל הגירעון באי-חידוש טכנולוגיות, אי-חידוש מבנים וכדומה. מי שנפגע הם התושבים הישראלים, חולים ופצועים, מהאזור. אנחנו לא יכולים במצב הזה לקבל כוח אדם חדש ולפתח את בית החולים לטובת התושבים".

משרד ראש המשלה מסר לעיתון: "בימים אלו נדון הנושא במשרד. המשרד פועל לגיבוש הסכמות על חלוקת התקצוב בין המשרדים, על מנת שמדיניות הטיפול בפצועים הסורים תמשיך כסדרה. בימים הקרובים מנכ"ל משרד ראש הממשלה יגבש הסדר בנושא, אשר יחייב את כל הצדדים".

ארגון "רופאים לזכויות אדם" הגיב גם הוא בהודעה לתקשורת, ואמר: "ממשלת ישראל מפלה בתקציבים ובשירותים את מערכת הבריאות בצפון ובדרום. אין לראות את המהלך האחרון אלא ספין תקשורתי. מטרתו אחת - לקבל את התקציבים המובטחים ממשרד ראש הממשלה. טוב היה אילו משרד הבריאות היה מתפנה ביתר שאת לטפל בפערים שבין המרכז לפריפריה. לא רק בתי החולים בצפון צריכים לשאת בעומס הטיפול בפצועים הסורים. ניתן לפזר אותם לקבלת טיפולים בבתי חולים נוספים בישראל. מן הראוי שישראל תמשיך במשימה זו ובמקביל תשים בסדר עדיפויות גבוה את תקצוב בתי החולים בצפון הארץ, את נושא כוח האדם בהם והמיטות החסרות".

103 אלף היתרי כניסה לטיפול רפואי לפלשתינאים

בתוך כך נמסר עוד בדיון בוועדה לזכויות הילד, על סמך נתוני דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, כי ב-2015 ניתנו כ-103 אלף היתרי כניסה לישראל לחולים פלסטינים לשם קבלת טיפול רפואי בבתי החולים השונים. 81% מהחולים הגיעו לקבלת הטיפול הרפואי במזרח ירושלים. בין השנים 2013 ל-2015 ניתנו לפלסטינים בסך הכול 322,391 היתרי כניסה לישראל לקבלת טיפול רפואי בבתי-חולים בישראל. כ-93% מהם ניתנו לתושבי אזורי יהודה ושומרון והיתר לתושבי עזה. 0.5% מהבקשות נדחו מסיבות ביטחוניות.