חדשות

המרכז הרפואי "הדסה" אירח כנס בינ"ל שעסק בחידושים בניתוחים אורתופדיים

לדברי בית החולים, יותר מ-200 רופאים-מומחים מישראל ומחו"ל נכחו באירוע, שעסק במגמות העתידיות באורתופדיה

פרופ' אירי ליברגל (צילום: "הדסה")

שימושים ברובוטיקה ובהדמיה תוך-ניתוחית בניתוחים אורתופדיים מורכבים ומבוקרים הודגמו בכנס בינלאומי שאירח המרכז הרפואי "הדסה" בשבוע שעבר, ושעסק במגמות העתידיות באורתופדיה. לדברי בית החולים, יותר מ-200 רופאים-מומחים מישראל ומחו"ל נכחו באירוע, שהתקיים לראשונה בישראל.

האירוע אורגן על-ידי "הדסה" בשיתוף עם בית החולים לניתוחים אורתופדיים מיוחדים בניו יורק, הנחשב למוביל בעולם בתחום המחקר וביישומים שונים באורתופדיה. כמה מן המומחים בתחום הזה ברפואה הישראלית הוכשרו בו.

לכנס בירושלים הגיעו ארבעה פרופסורים הנחשבים למובילי דעה, מבית החולים בניו-יורק. הארבעה הציגו, כל אחד בתחום התמחותו, את חזונם המקצועי. ד"ר רוברט מרקס הרצה על על ניהול ניתוח עקב פציעות של רצועות-ברך רבות; ד"ר אנדריו פרל הרצה על שימוש ברובוטים בניתוחים אורתופלסטיים של הברך; ד"ר רוברט רוסברק הרצה על הארכת גפה ותיקוני עיוות שלה וד"ר פרנק קורסקו הרצה על: "CAOS: incremental shift or paradigm change".
פרופסור אירי ליברגל, ראש המערך האורתופדי ב"הדסה" ונשיא האיגוד הישראלי לאורתופדיה, אמר: "היוזמה לאירוע בסדר גודל שכזה התבססה על הרצון לשתף מידע וליצור בריתות חדשות בתחום האורתופדיה, בין מומחים שונים מרחבי העולם. הכנס שימש במה שאיפשרה לנו לדון ברמה הגבוהה ביותר עם מיטב המומחים מהארץ ומהעולם, בכיוונים שאליהם צועדת האורתופדיה.

"הידע בתחום הזה הוא לא של מוסד כזה או אחר. הידע שייך לכולם. חובתנו לחלוק אותו לטובת המטופלים. כיום, בכל מרכז רפואי ראשי, כ-20% מהפעילות הכירורגית היא אורתופדית. זה הופך את ענף הרפואה האורתופדית למוביל עתידני. לכן, עלינו לקדמו ככל הניתן ולחלוק עם אחרים את ממצאי המחקרים והיכולת לסייע למטופל באמצעים המתקדמים ביותר".

במושב ההרצאות שהעבירו המומחים מישראל, שאותו ניהל ד"ר יואב מתן, מנהל היחידה להחלפות מפרקים ב"הדסה", הציג פרופסור רם מושיוב, מנהל היחידה לטראומה אורתופדית ב"הדסה", את הטיפול הניתן לפגועי הדף, רסיסים ודריסה, כפי שהגיעו לבית החולים כתוצאה מגלי הטרור האחרונים.

פרופסור מושיוב הדגים את הניתוחים המורכבים והמתקדמים שביצע הצוות שלו בחיילים פצועי פיגוע הדריסה שאירע לפני כחודשיים בטיילת ארמון הנציב. לדבריו, ניתוחים וטיפולים אלה זכו לתשומת לב רבה ולהערכה גבוהה בקרב מומחים מרחבי העולם.

ד"ר יורם וייל, ד"ר ולדימיר גולדמן, ד"ר סאקר חמאייסי וד"ר ג'וש שרודר - מנתחים בכירים במערך האורתופדי של "הדסה" שהשתלמו במרכז האורתופדי בניו יורק - הציגו את שימושי הרובוטיקה וההדמיה התוך-ניתוחית בניתוחים מבוקרים.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  חידושים,  כנס,  ניתוחים אורתופדיים,  כנס בינ"ל
תגובות