(תוקן 09:00) הכנסת טיפול מונע נגד איידס בישראל לאוכלוסיות בסיכון ממשיך להתעכב, וההסתדרות הרפואית הזהירה כי הדבר מוביל להידבקות בלתי-נחוצה של חולים חדשים. פרטים אלו נמסרו אתמול (ג') בדיון שקיימה ועדת הבריאות של הכנסת, ושנועד להתעדכן בהתקדמות הפיילוט של הטיפול ב-PreP למניעת איידס, עליו הכריז משרד הבריאות לפני יותר משנה.

PreP היא תרופה הניתנת לטיפול מונע לאנשים בסיכון גבוה להידבקות בנגיף HIV. כיום היא ניתנת במסגרת סל התרופות רק לנשאי הנגיף ורק לאחר שכבר נדבקו.

בדיון מסר מנהל המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, ד"ר דניאל שם-טוב, כי המשרד סיים כבר להכין את הצעת המחקר "אולם חלק מקופות החולים מתעכבות באישור ביצוע הפיילוט וכן טרם התקבל האישור מוועדת הלסינקי לניסויים רפואיים".

נציגת ההסתדרות הרפואית, ד"ר מרגלית לורבר, אמרה: "העגלה הזאת תקועה בבוץ. אנחנו לא מבינים למה. רק השנה נדבקו באיידס קרוב ל-300 הומוסקסואלים צעירים בישראל, זאת כאשר במקומות שבהם ה-PreP מאושר כטיפול מונע נרשמת ירידה של עשרות אחוזים. בסן פרנסיסקו, לדוגמה, נרשמה השנה ירידה של 50% בהידבקות בנגיף מאז שה-PreP הוכנס שם כטיפול מונע".

נציג מש' הבריאות: "חלק מקופות החולים מתעכבות באישור ביצוע הפיילוט וכן טרם התקבל האישור מוועדת הלסינקי לניסויים רפואיים"

בדיון שהתפתח דרשה מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי (כולנו), ממשרד הבריאות להציג לוח זמנים מסודר להפעלת הפיילוט וזירוז ההליכים מול קופות החולים. "אנחנו דורשים התקדמות בביצוע הפיילוט החשוב הזה. לא נחכה עוד. הוועדה תפנה בעצמה לקופות החולים המתמהמהות ותקבע להן דד ליין", אמרה.

שרת הבריאות לשעבר ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) תהתה: "מדוע שמשרד הבריאות לא יאמץ את אישור ה-FDA, כפי שנעשה במקרים רבים אחרים? מדוע לבזבז משאבים וזמן? אתם מתארים כאן תהליך שעשוי להימשך 5 שנים".

מזכ"ל החברה לקידום הבריאות בקהילת הלהט"ב, ד"ר גל וגנר קולסקו, הוסיף: "בשטח אנשים כבר לוקחים את התרופה, אבל מתפתח שוק שחור. יש הזמנות מחו"ל. הדבר נעשה ללא פיקוח רפואי הדוק. הנזק עלול להיות רב מהתועלת. לפני שבועיים סיפר לי מטופל שהוא לוקח על דעת עצמו את ה-PrePלמניעה. בבדיקות שערכנו גילינו שהוא כבר נשא של הנגיף. אם היה ממשיך לקחת את התרופה היה מתפתח זן עמיד של הנגיף והוא היה מדביק בו אחרים".

יו"ר חברותא (הומואים דתיים), דניאל יונס, הזהיר: "זו פצצה מתקתקת. רופאי משפחה לא מוכנים להפיץ חוברת שהכנו ובו הסבר על סוגיית המניעה. אוכלוסייה גדולה של אנשים נשארת ללא ידע - בעיקר חרדים. הם מקיימים יחסים לא מוגנים. רובם נשואים וחוזרים הביתה לנשותיהם ועלולים להדביק גם אותן".