צוותים של משרד הבריאות ערכו אתמול (א') ביקורות פתע ב-16 בתי אבות ומוסדות סיעודיים בראשון לציון, פתח תקווה, חיפה, לוד ובאר שבע. שר הבריאות יעקב ליצמן עצמו ערך אמש ביקור פתע במוסד הסיעודי בחיפה, שעמד במרכזה של כתבת התחקיר ששודרה במוצאי-שבת בערוץ 2, שבה צולמו עובדים מכים ומתעללים במטופלים.

ליצמן הודה בראיון לטלוויזיה, כי הביקורת שבוצעה על ידי משרד הבריאות באותו מוסד לפני כשנה, שבה הוענקו לו ציונים גבוהים של מעל 95 בנושאים שונים – כשלה. ליצמן אמר: "אכן, לצערי, המשרד הוא חלק מהבעיה". הוא תלה את האשם בין היתר בתקציב. מוקדם יותר אתמול (א') הודיע משרד הבריאות כי החליט להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים, ויבחן התקנת מצלמות והגברת ביקורות פתע.

"הפיקוח נכשל. כשמוסד שבו מתעללים בקשישים מקבל ציון מצטיין בביקורת של המשרד - האדמה צריכה לרעוד"

על המוסד הסיעודי שעמד במרכז התחקיר - "נאות כיפת הזהב" - נאסר מעתה לקבל שוהים חדשים. הבעלים של בית האבות הודיע כי הוא מתפטר מתפקיד המנכ"ל, ולפי דיווח ב"גלובס" משרד הבריאות ידרוש את התפטרות כל מנהלי בית האבות. אמש דווח ב"קול ישראל" כי המוסד צפוי להיסגר בצו סגירה זמני. המשטרה כבר עצרה חמישה מעובדי המוסד, בחשד להתעללות נפשית ופיזית, תקיפה, השפלה ואיומים כלפי קשישים. בית משפט השלום בחיפה האריך אתמול את מעצר רובם, בעוד האחות הראשית שוחררה בשלב זה למעצר בית. המשטרה הודיעה כי תגיש ערעור על כך.

בנוסף, המשטרה תבקש היום מבית המשפט את תיק חקירת המוות של קשישה שמתה באותו מוסד סיעודי לאחר שנותקה מבלון חמצן. בתחקיר ערוץ 2 תואר סיפורה של הקשישה, שסירבה לאכול במשך שבועיים. משפחתה ביקשה שלא לחבר לה זונדה. היא חוברה לחמצן ולנוזלים - עד שבמשמרת הלילה, האחות האחראית ניתקה את הקשישה מהחמצן, והיא נפטרה.

העיתון הכלכלי "דה מרקר" דיווח הבוקר, כי שוק בתי האבות בישראל מגלגל כ-3.5 מיליארד שקל. מתוכו, המדינה מממנת אשפוז סיעודי לקשישים בהיקף של כ–2 מיליארד שקל בשנה. לפי הדיווח, כ–14 אלף קשישים בישראל מאושפזים במימון ציבורי חלקי או מלא (שיטת ה"קודים") בכ–330 בתי אבות. כשני שלישים מהמוסדות הם בבעלות פרטית, כמו זה בחיפה שבו נחשפה פרשת ההתעללות. מבחינת המימון, נכתב, 70% מהאשפוז הסיעודי בישראל הוא למעשה אשפוז ציבורי.

העיתון ביקר את יכולת הפיקוח של משרד הבריאות על המוסדות. "כאשר ההשקעה השנתית של משרד הבריאות באשפוז סיעודי לקשישים מגיעה ל-2 מיליארד שקל ניתן היה לצפות שהמדינה תפעיל פיקוח אפקטיבי, שיוודא כי הכסף מושקע בצורה נאותה ושבתי האבות הסיעודיים שומרים על טובת הקשישים. אלא שכפי שנחשף בתמונות המזעזעות ששודרו בערוץ 2, הפיקוח הזה נכשל. כשמוסד שבו מתעללים בקשישים מקבל ציון מצטיין בביקורת של המשרד - האדמה צריכה לרעוד", נכתב.

בית האבות בחיפה הוא מוסד פרטי המספק שירותים למשרד הבריאות בהתאם לקריטריונים שפורטו במכרז הסיעוד המרכזי שפורסם לפני כמה שנים. על-פי המכרז, המדינה מתקצבת מוסדות סיעודיים מסוג זה על-פי תעריף של עד 400 שקל ליום אשפוז והמוסד מחויב לעמוד בסטנדרטים שנקבעו. "גלובס" ציין כי המשמעות היא שלמשרד הבריאות אין סמכות להורות על פיטורי הצוות, אולם יכול לבקש זאת כתנאי להמשך ההתקשרות עמו, אם נמצאה הפרה מהותית בתנאי המכרז.

בינתיים גם בודק משרד הבריאות טענה שהשמיע בחדשות ערוץ 2 המטפל שתיעד את ההתעללות, לפיה הצוות במוסד היה מקבל התרעה של יומיים לפני ביקורת הפתע של משרד הבריאות. בדיווח ב"גלובס" נמסר, כי נבדקים במשרד הבריאות מועדים שבהם בוצעה ביקורת. ראש מינהל הרפואה במשרד, ד"ר ורד עזרא, הודיעה לכל בעלי התפקידים הרלוונטיים במטה ובלשכות הבריאות המחוזיות כי יידוע מראש על ביקורת-פתע היא עבירת משמעת.

ליצמן הציע פתרון ביניים

שר האוצר משה כחלון הודיע בעקבות הפרשה כי "לא יחסרו תקציבים לפיקוח על המוסדות הללו", לאחר ששר הבריאות ליצמן שיגר מכתב מפורט לראש הממשלה ולשר האוצר שבו הבהיר את עמדתו והציג את דרישותיו בהקשר לנושא הסיעודי.

ליצמן חזר ודרש מראש הממשלה ומשר האוצר לקדם רפורמה בתחום הטיפול הסיעודי, בין השאר על רקע מקרה התעללות זה, אבל הציע גם פתרון ביניים. לדברי שר הבריאות, בישראל כיום יש כ-21 אלף מיטות גריאטריות ב-800 מחלקות בכ-300 מוסדות. בתחום מועסקים 8,800 עובדים. לדבריו, יש צורך בתגבור כוח האדם המטפל בסיעודיים בלפחות 2,400 עובדים זרים, כלומר תוספת של 3 בכל מחלקה. העלות של מהלך כזה מוערכת ב-80 מיליון שקל בשנה והשר מציע שהכסף יועבר לשם כך בשתי פעימות.

עוד כתב השר, שיש להעלות את שכר העובדים המטפלים ב-900 שקל מעל לשכר המינימום במשק. כיום העובדים הללו בוחרים לעבוד בתחום רק כברירת מחדל. "יש לקבוע שכר מינימום אחר עבור מועסקים בתחום הזה, כמו שכר עובדים בשמירה ואבטחה ועובדים סוציאליים". עלות הנושא הזה מוערכת ב-100 מיליון שקל בשנה. עוד מדובר בהוספת 95 תקנים לשם פיקוח על המוסדות הגריאטריים.