מחלת קרוהן

יעילות טיפול באדאלימומאב (יומירה) בקרב מטופלים עם מחלת קרוהן וסטריקטורה סימפטומטית במעי הדק

מחקר מצא כי תגובה מוצלחת ל-Adalimumab (יומירה) נצפתה בשני שלישים מהמטופלים עם מחלת קרוהן וסטריקטורה סימפטומטית במעי הדק, והיתה ממושכת בכמעט מחצית מהם עד לסיום תקופת המעקב; יותר ממחצית מהמטופלים היו חופשיים מניתוח כעבור 4 שנים מתחילת הטיפול

15.02.2017, 07:15
תמונת חתך של המעי הדק (צילום: אילוסטרציה)

היעילות של anti-TNFי(anti-tumor necrosis factors) בקרב מטופלים עם מחלת קרוהן וסטריקטורה סימפטומטית במעי הדק שנויה במחלוקת. מחקר חדש בוצע במטרה להעריך את היעילות של Adalimumab (יומירה, Humira) בקרב מטופלים אלו ולזהות גורמים מנבאים להצלחת הטיפול.

המחקר היה מחקר עוקבה רב מרכזי, פרוספקטיבי, תציפי שבוצע בקרב מטופלים עם מחלת קרוהן וסטריקטורה סימפטומטית במעי הדק. המטופלים שנכללו במחקר עברו הדמיה על ידי magnetic resonance enterography בבסיס ולאחר קבלת Adalimumab.

במחקר נכללו מטופלים עם אבחנה של מחלת קרוהן על פי קריטריונים אנדוסקופים, היסטולוגים והדמייתים, בעלי סטריקטורה אחת או יותר במעי הדק שהוגדרה בהתאם לקלסיפיקציית מונטריאול כ"היארעות של היצרות חלל קבועה עם הרחבה מקדימה (Prestenotic dilatation) או סימנים/סימפטומים של חסימה" וזיהוי בהדמייה או אנדוסקופיה.

התוצא הראשוני שנמדד היה הצלחה בשבוע 24, שהוגדרה כהמשכת הטיפול עם Adalimumab ללא טיפול נוסף (סטרואידים לאחר שבוע 8 או anti-TNF אחר), הרחבה אנדוסקופית או ניתוח לכריתת מעי דק. על ידי מודלי רגרסיה לוגיסטית זוהו מאפיינים בבסיס הקשורים בצורה עצמאית עם הצלחת הטיפול, שהובילו לבניית ניקוד פרוגנוסטי פשוט. תוצאים משניים כללו הצלחה ממושכת לאחר שבוע 24 (המשך טיפול ב-Adalimumab, עם או ללא הרחבה או ניתוח) וזמן עד לכריתת מעי בכל העוקבה.

מחודש ינואר 2010 ועד דצמבר 2011, 105 מטופלים נסקרו ו-97 נכללו במחקר. בשבוע 24, 62/97 (64%) מטופלים השיגו הצלחה טיפולית. הניקוד הפרוגנוסטי הגדיר קבוצה עם פרוגנוזה טובה עם 43/49 הצלחות, קבוצה עם פרוגנוזה בינונית עם 17/28 הצלחות וקבוצה עם פרוגנוזה גרועה עם 1/16 הצלחות.

לאחר זמן מעקב חציוני של 3.8 שנים 45.7%±6.6% (proportion±SE) מהמטופלים שהשיגו הצלחה בשבוע 24 (29% מכל העוקבה) השיגו הצלחה ממושכת כעבור 4 שנים. בקרב כל העוקבה, 50.7%±5.3% מהמטופלים לא עברו כריתת מעי כעבור 4 שנים מהכללה.

מסקנת החוקרים הייתה, כי תגובה מוצלחת ל-Adalimumab נצפתה בקרב שני שלישים מהמטופלים עם מחלת קרוהן וסטריקטורה סימפטומטית במעי הדק, והייתה ממושכת בכמעט מחצית מהם עד לסיום תקופת המעקב. יותר ממחצית מהמטופלים היו חופשיים מניתוח כעבור 4 שנים מתחילת הטיפול.

מקור:
Bouhnik, Y., Carbonnel, F., Laharie, D., Stefanescu, C., Hébuterne, X.,, Abitbol, V., Nachury, M., Brixi, H., Bourreille, A., Picon, L. and Bourrier, A., 2015. 287 efficacy of adalimumab in patients with Crohn's disease and symptomatic small bowel stricture: a multicentre, prospective, observational cohort study (CREOLE). Gastroenterology, 148(4), pp.S-62.

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  IBD,  מחלת מעי דלקתית,  Adalimumab,  יומירה,  Humira,  anti-TNFα,  מחקרים