חדשות

דיווח: כחלון הציע לממן ביטוח סיעודי ממלכתי ע"י העלאת דמי הביטוח הלאומי

העיתון "דה מרקר" דיווח, כי שר האוצר כחלון הציע לשר הבריאות שהשנתיים הראשונות להפעלת הביטוח ייעשו ללא תשלום מהציבור, אולם לאחר מכן יועלו דמי הביטוח הלאומי; "כלכליסט", מנגד, מדווח כי במשרד האוצר מכחישים הצעה זו ומתנגדים להעלאת מסים כלשהי

שר האוצר משה כחלון. התחייב לפתור את העניין בתוך שבוע (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

שר האוצר משה כחלון הציע לשר הבריאות יעקב ליצמן להנהיג ביטוח סיעודי ממלכתי לכלל האוכלוסייה, מבלי שייגבו לשם כך כספים מהציבור במשך השנתיים הראשונות להפעלת הביטוח. לאחר מכן, יועלו דמי הביטוח הלאומי לכלל האוכלוסייה בשיעור של כחצי אחוז מהשכר החודשי. כך דיווח העיתון הכלכלי "דה מרקר".

העיתון דיווח, כי עד כה התנגד שר האוצר להעלאת דמי הביטוח הלאומי ושר הבריאות חתם כבר על כתב מינוי להקמת ועדה לבדיקת נושא הביטוח הסיעודי, שבה אמורים להשתתף נציגים ממשרדי הבריאות, האוצר, המוסד לביטוח לאומי ונגידת בנק ישראל. כאמור, לפי הדיווח ב"דה מרקר", שר האוצר מציע עתה כי במקום בוועדה - הנושא ילובן ישירות בין משרדי הבריאות לאוצר.

"כלכליסט" לעומת זאת מדווח הבוקר (ג'), כי "בסביבת שר האוצר כחלון הכחישו את קיומה של הצעה כזו וטענו כי השניים כלל לא דנו בנושא". ליצמן, כך מדווח העיתון, שיגר בסוף השבוע שעבר מכתב בנושא זה לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר כחלון ובו קרא לשניים "לקיים דיון דחוף  ולראות כיצד אנו יכולים לקדם ביחד את הרפורמה בסיעוד ולהוציא לפועל את המחויבויות הקואליציוניות למען אוכלוסיית הקשישים".

עוד מדווח העיתון, כי על-פי תחזיות שונות הרפורמה בסיעוד תעלה 3-2 מיליארד שקל בשנה. גורמים באוצר אמרו לעיתון כי הם מסרבים בשלב זה לרעיון של העלאת מס הבריאות במסגרת דמי הביטוח הלאומי בכ-0.5%.

בישראל כ-200 אלף איש מוגדרים סיעודיים – השיעור הגבוה ביותר במדינות ה-OECD ביחס לגודל האוכלוסייה. ההוצאה הלאומית על כך מסתכמת ב-13 מיליארד שקל בשנה. ההוצאה על ביטוח סיעודי פרטי עמדה ב-2015 על 3.4 מיליארד שקל - פי 6 בהשוואה לשנת 2003.

דיון בוועדת הכספים על הביטוח הסיעודי

השר ליצמן אמר אתמול (ב') בוועדת הכספים של הכנסת כי בשיחה שקיים עם שר האוצר, אמר לו האחרון שהוא רואה בהנהגת ביטוח סיעודי ממלכתי בגדר העלאת מסים אולם הוא רואה זאת כהפחתת מסים. "עמדתי היא שיש להנהיג ביטוח סיעודי ממלכתי", אמר ליצמן, "אין פתרון אחר. אזרחים רבים רוכשים כבר כיום ביטוחים פרטיים נוספים בתחומי הבריאות".

בדיון זכה השר לתמיכה של חברי ועדת הכספים מהקואליציה ומהאופוזיציה. הם קראו לו לממש את הרפורמה בנושא הסיעודי אותה הוא מקדם בשנים האחרונות.

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר בדיון: "המדינה נשארת מקובעת עם מה שהיה בעבר... אך המציאות היא שתוחלת החיים עולה. יש הרבה יותר קשישים בישראל מבעבר אבל המדינה לא מתקדמת עם הטיפול בנושא הזה. אני משוכנע שאם יוחלט על הרפורמה הזו, אזרחי ישראל לא יאמרו שמדובר בהעלאת מסים. אפשר למשל לממן חלקית את הביטוח הסיעודי במקום הפחתת המע"מ".

בדיון אמר עוד ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "קיימת מגמה מסוכנת של קריסת האשפוז הסיעודי. ייאמר לזכותו של השר ליצמן שהוא היה הראשון עוד ב-2011 שהתריע בנושא הזה ושם את הפתרון על השולחן - ביטוח סיעודי ממלכתי. אלא שמאז לא קרה דבר. המכרז לפיו מתוקצב הנושא, בתי האבות הסיעודיים והמחלקות הסיעודיות בבתי החולים, נמצאים בחסר של 400 מיליון שקל. בית המשפט כבר קבע שתעריף האשפוז הסיעודי לא מאפשר מתן השירותים הנדרשים כדי להבטיח קיום בכבוד לקשישים סיעודיים. על בסיס אותו תעריף נוספו דרישות רגולטוריות כבדות משקל".

ח"כ דב חנין הזהיר: "אנחנו הולכים לקראת משבר בתחום הזה. יש להכניס את האשפוז הסיעודי לסל הבריאות הממלכתי. רוב חברי הכנסת תומכים בכך. על השר ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני להודיע שאם לא יתממש (נושא זה, שהוא חלק מההסכם הקואליציוני) הם יובילו לפירוק הממשלה".

יו"ר איגוד בתי האבות, רון עוזרי, שהשתתף בדיון, קרא להקים ועדה ציבורית בראשות כלכלן בכיר שתקבע תעריף אשפוז סיעודי באופן שקוף. "אם יש דרישות רגולטוריות - שהן יוכנסו לתעריף, ולא - כל המערך הסיעודי יקרוס".

נושאים קשורים:  חדשות,  ביטוח לאומי,  ביטוח סיעודי,  מס בריאות,  שר האוצר משה כחלון,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  דיווח
תגובות