מחקרים

מעורבות מערכת המשלים בטרשת נפוצה

מחקר שבחן אם מקבצים של תאי מיקרו-גליה עם משקעי C3d קשורים בפתוגנזה של מחלת הטרשת הנפוצה מצא, כי המשקעים אינם חלק מה"מתקפה" החיסונית האקוטית כנגד אקסונים בעלי מיאלין

12.02.2017, 07:10
מחקר רפואי (צילום: אילוסטרציה)

מקבצים של תאי מיקרו-גליה עם משקעי C3d נצפו בפרי-פלאקים במוחות של אנשים עם טרשת נפוצה, וייתכן שהם מהווים שלב מוקדם של היווצרות הלזיות המוחיות. במידה ואכן מדובר בסמן מוקדם של המחלה, מקבצי C3d+ אמורים להופיע במוחות שנתרמו על ידי חולי MS עם מחלה אקוטית. נכון להיום, הדבר לא הוכח במחקרים.

באמצעות נתיחה לאחר המוות של 10 מוחות עם MS אקוטית ו-15 מוחות עם MS כרונית, בדקו החוקרים במחקר הנוכחי אם מקבצי C3d+ לוקחים חלק ב"מתקפה" האקוטית כנגד אקסונים בעלי מיאלין. סגוליות הממצאים נבחנה בשמונה מוחות של אנשים עם פגיעות ראשוניות או מתקדמות כתוצאה משבץ איסכמי וב-26 מוחות שעברו פגיעה מוחית טראומטית (traumatic brain injuryי-TBI). מצבים אלו נבחרו מאחר ושניהם אינם דה-מילאנטיביים בבסיסם אך חולקים מאפיינים משמעותיים של ניוון מוחי עם מחלת הטרשת הנפוצה.

מקבצי C3d+ נמצאו במוחות של אנשים עם טרשת נפוצה כרונית אך לא אקוטית. לא נמצא קשר בין המקבצים למשקעי נוגדנים או להפעלה מלאה של מערכת המשלים. המקבצים נמצאו כקשורים ללזיות מוחיות שגדלו באופן אטי, מוקמו על גבי אקסונים עם הולכה פגומה ובנוסף לייצור נוירונלי של C3. מקבצי C3d+ לא היו ספציפיים לטרשת נפוצה ונמצאו גם בשבץ וב-TBI.

מסקנת החוקרים היא, כי מקבצים של תאי מיקרו-גליה עם משקעי C3d בטרשת נפוצה אינם מהווים חלק מה"מתקפה" החיסונית האקוטית כנגד אקסונים בעלי מיאלין ולא סביר שהם מעודדים יצירה של לזיות מוחיות חדשות. עם זאת, יתכן שהמקבצים מייצגים תהליך פיזיולוגי לסילוק אקסונים שנגרם להם נזק בלתי-הפיך במחלה הכרונית.

מקור:
Michailidou, I. et al. (2017) GLIA. 65(2), 264.

נושאים קשורים:  מחקרים,  MS,  טרשת נפוצה,  מיקרוגליה,  TBI,  מערכת המשלים,  C3d