יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, העלה דרישה להעניק למנהלי בתי החולים, במיוחד בפריפריה, סמכות לתעדף הענקת תמריצים לרופאים בהתאם ועל פי צרכי כל בית חולים בנפרד. פרופ' אידלמן אמר את הדברים בדיון שנערך בוועדה המיוחדת של הכנסת "לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי" בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). הדיון עסק בתמריצים ומענקים לרופאים מומחים ומתמחים שמגיעים לפריפריה.

בדיון אמר פרופ' אידלמן: "בתקציב המדינה שאושר באחרונה אין כסף המיועד לעידוד רופאים לפריפריה. בשנים קודמות ניתנו למטרה זאת 75 מיליון שקל מדי שנה. חייבים להעניק מענקים אלו ולהוסיף תקנים. כל מנהל בית חולים יודע הכי טוב איך לנתב את ההטבות, כי הוא יודע איזה רופאים חסרים לו, באיזו מחלקה".

"העלות הכוללת של המעבר (לפריפריה) עומדת להערכתי על 300-200 אלף שקל; אני מדבר עם רופאים השוקלים מעבר - ומתקשים לקבל את ההחלטה"

במסגרת ההסכם בין הר"י למדינה ב-2011 נקבעו מענקים לרופאים מומחים ולמתמחים שיעברו לפריפריה, אולם התקציב שהוקצה לכך מוצה. בשנים האחרונות תיקצב משרד האוצר את המענקים באופן עצמאי, אך השנה טרם עשה זאת.

ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי "זיו" בצפת אמר בדיון: "עברתי מהדסה עין כרם בירושלים למרכז הרפואי זיו בצפת. משפחתי ואני שמחים על המעבר - אבל התהליך היה מאד לא פשוט. לוקח זמן להשלים את המעבר, כולל מציאת עבודה מתאימה לבת הזוג, התאקלמות הילדים במוסדות חינוך חדשים. העלות הכוללת של המעבר עומדת להערכתי על 300-200 אלף שקל. אני מדבר עם רופאים חברים השוקלים מעבר לבתי החולים בפריפריה - ומתקשים לקבל את ההחלטה. חייבים להקציב מענקים משמעותיים לטובת העניין הזה".

ד"ר אילן יהושע, רכז המתמחים ב"מכבי שירותי בריאות", אמר: "גם הרופאים שעלו לישראל מברית המועצות בגל העלייה של תחילת שנות ה-90 עומדים בקרוב לצאת לפנסיה. יהיה אז מחסור גדול ברופאי משפחה במיוחד בפריפריה. מענק בודד איננו הפתרון, אלא צריך להציע לרופאים שיגיעו לפריפריה הטבות מס משמעותיות".

ח"כ זוהר ציין, כי מהתמונה המתקבלת נראה בבירור שאחת הסיבות לכך שמצב הרפואה בפריפריה לא טוב היא שרופאים ממאנים לבוא לשם ובוחרים לעבוד במרכז הארץ. במידה שלא יהיה תמריץ משמעותי ("שובר שוויון", לדבריו), הרופאים ימשיכו לכוון את עצמם לעבוד באזור המרכז. לדבריו, "נקדם מהלך להצעת חוק בנושא זה שתביא לכך שרופא שהולך לעבוד באזורי הפריפריה יקבל תמריץ משמעותי וישתלם לו הרבה יותר להיות רופא בפריפריה. אם נצליח להשלים את המהלך, אין לי ספק שהדבר ישפר באופן משמעותי את מצב הרפואה בפריפריה"

עוד הודיע ח"כ זוהר, כי המענקים לעידוד רופאים לעבור לפריפריה יינתנו על פי הצעת החוק שהוא מקדם לאלו שיעבדו בבתי חולים אבל גם לרופאים שיעברו לעבוד במרפאות הקופות באזורי הפריפריה. "במתן המענקים ובגובהם יהיה צורך להתחשב בכל ההשלכות הכרוכות במעבר שכזה".

"הוועדה", אמר עוד ח"כ זוהר, "מוחה על אי הכללת כספים ייעודיים לשם עידוד רופאים (לעבור לפריפריה) בבסיס תקציב המדינה, וכן על הירידה הדרסטית עד לסך של 35 מיליון שקלים בשנת 2017. הוועדה דורשת תקציב מינימלי ודאי בשנים 2018-2017 בסך 50 מיליון שקלים לטובת המומחים ו-30 מיליון שקלים נוספים לטובת המתמחים, בכל שנה. הסמכות להענקת התמריצים צריכה להיות בידי מנהלי בתי החולים".

עוד הודיע ח"כ זוהר, כי הוועדה תפנה לשרי הבריאות והאוצר ותבקש להעמיד סל תקציב עם מגבלות תקרה של רף עליון ורף תחתון ותאפשר הפעלת שיקול דעת מקצועי של כל מנהל בית חולים.