מנתוני משרד הבריאות עולה, כי קיימת בישראל בשנים האחרונות מגמת עלייה משמעותית במספר מקרי אבעבועות רוח בקרב ילדים. כמעט כל המקרים נחשבים לקלים יחסית ועל פי הערכת משרד הבריאות מקור ההתפרצות הוא גני ילדים. על ההערכה החדשה דיווח בסוף השבוע אתר Ynet.

לפי הדיווח, בשנה שעברה נרשמו במשרד הבריאות 2,398 מקרים של אבעבועות רוח. זאת לאומת 1,795 מקרים ב-2015 ו-1,492 מקרים בשנת 2012. במשרד הבריאות מעריכים, כי מספר המקרים האמתי כנראה גבוה הרבה יותר - מאחר שרק חלק מהמקרים מדווחים.

מרבית מקרי ההדבקה בשנת 2016 היו באזור תל אביב (427 מקרים), בפתח-תקווה (401) ברמלה (393), ברחובות (319) ובירושלים (284). זאת, לעומת נצרת עם 5 מקרי הדבקה בלבד ב-2016, טבריה עם 19 מקרים וצפת עם 23 מקרים בלבד. בכל היישובים הללו מספר תושבים נמוך בהשוואה ליישובים שבראש טבלת המקרים.

אבעבועות רוח היא ממחלות הילדים השכיחות ביותר בעולם. היא נגרמת על ידי הנגיף "ווריסלה זוסטר". בעבר נחשבה מסוכנת מאוד והיו מקרים רבים שחייבו אשפוז, עם זיהומים במאות הנגעים שהופיעו על גוף החולה, סיבוכי דלקת קרום המוח ואף מוות (בשיעור 1 ל-100 אלף מקרים). מאז נכנס ב-2008 לשגרת חיסוני הילדים החיסון כנגד המחלה, הניתן בגיל שנה בטיפת חלב ובכתה א', המחלה קלה יותר ואיננה קטלנית.

בדיווח נמסר, כי על פי ההערכות שונות החיסון בגיל שנה איננו מחזיק מעמד עד לזה שניתן בכיתה א' – וייתכן שזה הגורם העיקרי למקרי ההדבקה.

משרד הבריאות אמר בתגובה לאתר: "בשנה החולפת אכן התרחשו כמה התפרצויות ממוקדות בגני ילדים ואלו יכולות להסביר את העלייה. מנה אחת של חיסון, וזה ידוע, לא תמיד מספיקה להקניית חסינות ולכן ניתנת מנה שניה בכיתה א'. לעתים מתן המנה השנייה אף מוקדם יותר".