רופא משפחה במרפאת דימונה של "שירותי בריאות כללית" הורשע בהוצאת לשון הרע כלפי מטופל במרפאת הקופה, וחויב לשלם פיצוי בסך 18 אלף שקל; כך דיווח בסוף השבוע "ישראל היום". בדיווח נמסר, כי מדובר בפסק דין תקדימי.

לפי הידיעה, ד"ר אמנון ביטון אמר למטופל ולאביו, ליד מטופלים אחרים שנכחו במרפאה, ולאחר שהתפתח ביניהם עימות בינואר 2013, "אני לא מקבל אתכם. אני לא רוצה לטפל בכם. אני לא מטפל במקרה פסיכיאטרי". פסק הדין ניתן על ידי שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פינצ'וק־אל.

ביהמ"ש: "נורמת ההתנהגות המצופה מרופא שוללת את האפשרות שהוא יחלוק את דעותיו ורשמיו ביחס למטופליו בפני ציבור מטופליו האחרים"

את התביעה הגישו אבישי טויל, בן 23, ואביו פרדי טויל, מדימונה. השופטת קבעה, לפי הדיווח, כי "נורמת ההתנהגות המצופה מרופא שוללת את האפשרות שהוא יחלוק את דעותיו ורשמיו ביחס למטופליו בפני ציבור מטופליו האחרים. נורמה זו נגזרת מהוראות חוק זכויות החולה וחוק הגנת הפרטיות".

עוד קבעה השופטת, כי האמירות של הרופא למטופל הן בגדר הוצאת לשון הרע, מאחר ש"הן עלולות להשפיל ולבזות אדם בעיני הבריות על פי אמות המידה של האדם הסביר". כמו כן הדגישה, כי מי שאמר את הדברים בפני המטופלים במרפאה הוא "רופא, מנהל המרפאה, שעיסוקו קשור לתוכן הדברים שאמר - אף על פי שאיננו מומחה לפסיכיאטריה". הפיצוי שנפסק כולל את שכר טרחת עורכי הדין. בדיווח נמסר כי הפיצויים כבר שולמו למשפחה.

על-פי תיאור המקרה, כפי שדיווח העיתון, המטופל הצעיר סבל מחולשה, כאבי ראש וחום. הוא טופל באנטיביוטיקה על ידי ד"ר ביטון. לאחר יומיים, כשמצבו החמיר, נבדק בחדר המיון ב"סורוקה" ונאמר לו לחזור למרפאת הקופה. הוא הגיע למרפאה בדימונה עם אביו מבלי שקבעו תור לד"ר ביטון.

בדיווח נמסר כי להגנתו טען ד"ר ביטון בבית המשפט כי התובעים התפרצו לחדרו ודרשו בצעקות שיקבל את הצעיר החולה מיד. הוא בתגובה דרש מהם לצאת מהחדר ולהמתין ככל המטופלים. הוא הוסיף כי הבהיר להם שהתפרצות אלימה לחדר הרופא איננה הדרך ההולמת לקדם תור על פני מטופלים אחרים. עוד אמר הרופא, כי האמירות שלו נעשו בתום לב בעת עבודתו ובהתאם לסיטואציה האלימה והבריונית שיצרו התובעים וביחס להתנהגות הפומבית שלהם במרפאה.

השופטת ציינה, כי היה ברור שהדברים נאמרו באווירה מתוחה ולאו דווקא כאבחנה רפואית. היא הכירה בכך שהתובעים התנהגו בדרך לא ראויה, אבל לדבריה: "אין בכך כדי להכשיר את דבריו של ד"ר ביטון. כמי שטיפל בתובעים שנים רבות, היה עליו לשלוט ברוחו".

עו"ד אילן אמודאי, שייצג את ד"ר ביטון, מסר בתגובה: "בית המשפט הבהיר כי התובעים התנהלו בדרך שאנינה ראויה, ולמרות זאת קבע שהיה על ד"ר ביטון לשלוט ברוחו. למרות קביעות בית המשפט כי התובעים חטאו בהתנהגות בלתי ראויה, בחר בית המשפט לפסוק להם פיצוי כספי. אנו חולקים על המסקנה הסופית של בית המשפט - אך מכבדים אותה".

תגובת "כללית", כפי שנמסרה לעיתון: "עובדינו מונחים להקפיד ולפעול על פי הדין. אנו מסתייגים ומצרים על המקרה כמתואר. מדובר באירוע יוצא דופן של רופא מסור הזוכה להערכה רבה ממטופליו".