חדשות

מרתון ניתוחים לאיתור זרע בגברים הסובלים מאזואוספרמיה התקיים ב"רמב"ם"

11 גברים עברו הליך זה, שנחשב לתקווה האחרונה לאיתור זרע לשם הפריה חוץ גופית, במהלך חמישה ימים; ב-5 מהגברים הצליח הצוות לאתר זרע

ניתוח מיקרו כירורגי לאיתור זרע ב"רמב"ם" (צילום: "רמב"ם")

המרכז הרפואי רמב"ם מסר אתמול (ג'), כי קיים באחרונה "מרתון" של 11 ניתוחי פוריות ב-11 גברים הסובלים מהיעדר זרע (אזואוספרמיה) בתוך חמישה ימים בלבד. בעבור גברים הסובלים מבעיה מורכבת זו, ניתוח מיקרו-כירורגי לחיפוש זרע הוא אחת האפשרויות היחידות, וניתוח זה צלח בחמישה מהמקרים.

בית החולים הודיעה, כי במקביל לביצוע הניתוחים הללו הוזמנו בנות הזוג של הגברים לטיפול הכולל שאיבת ביציות והפרייתן. במבצע שותפו היחידה לנוירו-אורולוגיה, המרפאה לפוריות הגבר, המחלקה לאורולוגיה, יחידת IVF, מעבדת IVF, המחלקה לגינקולוגיה וצוותי חדרי הניתוח בבית החולים.

מטרת הניתוחים, הסביר ד"ר רענן טל, מנהל המרפאה לפוריות הגבר ב"רמב"ם", היא לאתר תחת מיקרוסקופ ניתוחי בתוך האשך או ביותרת האשך תאי זרע באיכות טובה, שיוכלו להפרות את ביציות בת הזוג ולהביא לעולם ילד עם שייכות ביולוגית לשני הוריו.

ניתוח מיקרו כירורגי לאיתור זרע ב"רמב"ם" (צילום: "רמב"ם")

ניתוח מיקרו כירורגי לאיתור זרע ב"רמב"ם" (צילום: "רמב"ם")

ד"ר רענן טל: "הניתוחים המיקרו-כירורגיים מאפשרים לנו לתת לכל זוג את הסיכויים הגדולים ביותר למציאת תאי זרע"

לדברי ד"ר טל, יש מספר שיטות לביצוע הפעולה הזאת (לפי אזורי החיפוש, שיטת איסוף הדגימות, מספר הדגימות הנלקחות והיקף החיפוש). במרתון ברמב"ם נעשה ההליך בהיקף השיטות הגדול ביותר שניתן לבצעו. בניתוחים נדגמו האזורים הרלוונטיים בכל מקרה ומקרה. הדגימות הועברו ללבורנטית מעבדת ה-IVF שנכחה בחדר הניתוח ובדקה את הדגימות בו במקום, בחיפוש אחר תאי זרע שבעזרתם ניתן לבצע הפרייה.

בית החולים הסביר, כי הניתוח המשיך להתבצע במתכונת זו עד שהלבורנטית מצאה תאי זרע, או עד שהחיפוש מוצה. מתוך 11 מקרים שטופלו במסגרת המרתון, בחמישה גברים נמצאו תאי זרע. בית החולים מסר, כי הניתוחים אמנם מבוצעים כבר בכמה מקומות בארץ, אבל "רמב"ם" הוא בית החולים היחיד בכל אזור הצפון שנותן מענה לבעיה זו, והיחיד שמבצע את הטיפול בהיקף כזה.

ד"ר טל: "אנחנו מדברים על זוגות שללא ניתוח היו נאלצים ללכת לפתרונות של תרומת זרע או אימוץ. הגברים עצמם נחשבו עקרים. הניתוחים המיקרו-כירורגיים מאפשרים לנו לתת לכל זוג את הסיכויים הגדולים ביותר למציאת תאי זרע. ברגע שהרפואה הביאה את הפתרון הכירורגי של חיפוש תאי זרע בודדים, התחלנו לראות מצבים מדהימים: זוגות שחשבו שלא יוכלו להיות הורים ביולוגיים זכו במה שרצו יותר מכל – ילד משלהם".

לפי הנתונים בארץ, כ-15% מהזוגות סובלים מאי-פוריות וב-10-5% מהמקרים מקור הבעיה בגבר עקב אזואוספרמיה. "מתוך כלל הזוגות הללו שאנו מצליחים לאתר להם תאי זרע, הנתונים מצביעים על השגת הריון ולידת תינוק בשיעור של כ-30-20% מהזוגות", ציין פרופסור משנה קליני שחר קול, מנהל יחידת ה-IVF ברמב"ם.

הטיפול המיקרו-כירורגי נכנס לשימוש ב"רמב"ם" לפני כשנתיים. מאז טופלו בבית החולים בחיפה מעל 50 גברים הסובלים מהבעיה. לאור מורכבות הטיפול, בימים שבשגרה מבוצע הניתוח רק פעמיים בחודש בממוצע. במסגרת המרתון רוכזו 11 מקרים לטיפול בפרק זמן של חמישה ימים.

"המרתון היה מבצע לוגיסטי מורכב שהצריך שיתוף פעולה וחבירה של מספר גורמים מקצועיים", הדגיש פרופסור משנה קליני אילן גרינולד, מנהל היחידה לנוירו-אורולוגיה והפרעות בתפקוד המיני ב"רמב"ם".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  ניתוח,  איתור זרע,  אזואוספרמיה
תגובות