חדשות

ספר חדש בעריכת פרופ' אייל שיינר מ"סורוקה" על הקשר בין הריון לתחלואה ארוכת טווח

הספר, שיצא לאור בהוצאת CRC Taylor and Francis בניו-יורק, מכיל 18 פרקים שנכתבו על ידי מומחים בנוגע להשלכות ארוכות הטווח של סיבוכי הריון על תחלואת האם והיילוד

אישה בהריון (צילום: אילוסטרציה)

סיבוכי הריון שכיחים כמו סוכרת הריונית (5%-3% מכלל הנשים), לידה מוקדמת (כ-10% מהנשים) ורעלת הריון (כ-8% מהנשים) עלולים להיות סימנים ראשונים להתפתחות תחלואה ארוכת טווח. למרות העדויות ההולכות ומתרבות לגבי הקשר הבלתי ניתק של ההיריון לתחלואה בהמשך החיים, נשים ורופאים רבים אינם מודעים אליו.

כך אומר פרופסור אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי "סורוקה" וסגן דיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון. ספר חדש באנגלית שערך פרופ' שיינר, על ההשלכות ארוכות הטווח של סיבוכי הריון על תחלואת האם והיילוד, יצא לאור בימים אלו בהוצאת CRC Taylor and Francis בניו-יורק.

כריכת הספר (מקור: יח"צ)

כריכת הספר (מקור: יח"צ)

לדברי פרופ' שיינר, חסרות הנחיות לגבי מעקב אחר נשים שסבלו מסיבוכי הריון ונמצאות בסיכון לתחלואת לב וכלי דם. יש לפתח פרוטוקולים שיכללו היסטוריה מיילדותית של הנשים הללו, הנחיות למעקב אחר לחץ הדם שלהן, רמת הסוכר ופרופיל השומנים.

הספר מורכב מ-18 פרקים שנכתבו על ידי רופאים חוקרים מישראל, מארה"ב, מאיטליה, מאוסטרליה ומקנדה.

פרופסור שיינר הוסיף: "נשים רבות פונות לשירותי הרפואה לצורך מעקב, בעיקר בשלוש תקופות בחייהן: בילדות (לצורך חיסונים ובשל מחלות הילדות), בהריון (לצורך בדיקות מעקב הריון), וכאשר הן חולות במחלות כרוניות, בעיקר בגיל מתקדם (לצורך בירור וטיפול). מכיוון שמחלות כרוניות מתפתחות במשך זמן רב, הריון הוא חלון הזדמנויות קריטי לאבחון ומיפוי אוכלוסיית נשים בסיכון לתחלואה ארוכת טווח של הלב וכלי הדם. ארוכת טווח. הריון הוא כאמור מבחן מאמץ פיזיולוגי בשל העומס הרב שנוצר על כל מערכות הגוף. העומס הוא בעיקר על מערכת הלב וכלי הדם, הנובע מתפוקת הלב שעולה משמעותית כבר בתחילת ההיריון. נפח הדם עולה אז עד כדי 50% ועמו עולה הדופק ולחץ הדם יורד - עקב הרחבת כלי הדם.

"בנוסף לשינויים הקרדיווסקולריים, קיימים שינויים פיזיולוגיים נוספים בהריון כחלק ממבחן המאמץ של הגוף. למשל, שינויים במערכת הנשימה (נפח הריאות קטן), וכן שינויים בכליות (עלייה בקצב הסינון הכלייתי) ובמערכת העיכול (האטה בתנועתיות המעי). מכל הסיבות הללו יש לאבחן כמה שיותר מוקדם מחלות כרוניות ולמנוע ככל הניתן את הסיבוכים הנגרמים מהן".

נושאים קשורים:  חדשות,  ספר,  הוצאה לאור,  פרופ' אייל שיינר,  הריון,  תחלואה,  הריון ותחלואה
תגובות