חדשות

הסכסוך ב"הדסה": ועדי הרופאים ישביתו מחר ליום אחד את לימודי הרפואה

הצעד הארגוני, שבועיים לאחר שהוועדים הכריזו על סכסוך עבודה, נעשה על רקע הקפאת המינויים האקדמיים ב"הדסה" ואי-כינוסו של הוועד הרפואי הדן בהם

לימודי רפואה (אילוסטרציה)
לימודי רפואה (אילוסטרציה)

ועדי הרופאים במרכז הרפואי "הדסה" נערכים להשבית מחר (ד') את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית, בכל שכבות הלימוד. מדובר בשביתת אזהרה של יום אחד. הוועדים הודיעו כי מדובר בצעד ראשון בשורה של מהלכים ארגוניים שיינקטו במחאה על הקפאת המינויים האקדמיים על ידי הנהלת "הדסה".

פרופסור תמיר בן חור, מנהל המחלקה הנוירולוגית ב"הדסה" עין כרם ויו"ר ועדת המינויים בבית הספר לרפואה של "הדסה" והאוניברסיטה, אמר לעיתון "כלכליסט": "מנובמבר 2015 לא נפתח כל הליך למינוי אקדמי לאף אחד מרופאי הדסה. 14 חודשים הם תקופה פוגעת ובלתי מתקבלת על הדעת".

האוניברסיטה העברית התערבה בסכסוך ב"הדסה", ומאיימת להפסיק תשלום בהיקף של עשרות מיליוני שקלים עבור שירותי ההוראה המתקיימים בשיתוף בין שני המוסדות

בדיווח נמסר, כי ועדי הרופאים מוחים על החלטת מנכ"ל הדסה פרופסור זאב רוטשטיין להקפיא סבבי מינויים אקדמיים נוספים. "רופא המקבל מינוי אקדמי ועוסק גם בהוראה מקבל תוספת למשכורת", נכתב. הוועדים מלינים על כך שמאז שפרופסור רוטשטיין נכנס לתפקידו, בפברואר 2016, "הוא לא מאפשר לבצע מינויים נוספים ובכך חוסם את האפשרות לרופאים שטרם קיבלו מינוי להתקדם ולקבל את התוספת למשכורת. רק אלו שקיבלו מינוי אקדמי לפני הגעתו של המנכ"ל, ממשיכים לקבל את תוספת השכר האמורה ובמקביל ללמד".

עוד מדווח העיתון, כי גם הנהלת האוניברסיטה העברית התערבה בסכסוך ב"הדסה" ואיימה להפסיק תשלום בהיקף של עשרות מיליוני שקלים עבור שירותי ההוראה המתקיימים בשיתוף בין שני המוסדות. בין שתי ההנהלות קיים ויכוח בנוגע לסכום המועבר. האוניברסיטה טוענת שמדובר ב-36 מיליון שקל בשנה בעוד שבהדסה טוענים כי מדובר ב-18 מיליון.

מנכ"לית האוניברסיטה העברית, בילי שפירא, כתבה לפרופסור רוטשטיין בנושא זה, לפי הדיווח: "האוניברסיטה עומדת על קיום מלא של מחויבות הדסה לפי הסכמי הסינוף וככל שלא תקבל את מלוא שירותי ההוראה לפי המוסכם - תנקוט בכל האמצעים שעומדים לרשותה".

ועדי הרופאים ב"הדסה" הכריזו לפני שבועיים על סכסוך עבודה בגיבוי ההסתדרות הרפואית. הרופאים טוענים כי ישנה פגיעה מתמשכת בהם ובזכויותיהם.

תגובת "הדסה" לעיתון: "השבתת הלימודים על-ידי הרופאים היא צעד פסול שיביא לפגיעה ביציבותו של בית החולים ובכלל עובדי הדסה. הנהלת הדסה, שעל כתפיה מוטלת האחריות להבראת הדסה ועל יותר מ-5,000 עובדי המוסד, מתכוונת לנהוג באחריות המתבקשת ולא תרשה לעצמה להמשיך לממן גירעון של 70 מיליון שקל בשנה. כפי שהוסבר לוועד הרופאים לא פעם: אי אפשר ולא נסכים לחתום על צ׳קים ללא כיסוי. הדסה מכבדת ותכבד את כל ההסכמים החתומים על ידה, אך לא תמנה תקנים אקדמיים חדשים כל עוד מצבה איננו יציב ולא ימצא מקור למימון תקנים אלו.

"הנהלת הדסה משוכנעת כי ציבור הרופאים הוא חכם ונבון, ולא ייתן לוועד המיליטנטי וחסר האחריות שלו לגרור אותו לשביתה שבראש ובראשונה תפגע ברופאים ובבית החולים כולו".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  סכסוך עבודה,  שביתה,  לימודי רפואה,  הסכם הבראה,  פרופ' זאב רוטשטיין
תגובות