יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן ויו"ר החברה למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית פנו בתחילת השבוע במכתב ליועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר, בדרישה שתפעל בדחיפות להחלת כל הוראות החוק החלות על מוצרי טבק גם על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס - IQOS (אייקוס). ההוראות כוללות מיסוי בגובה שקובע החוק, מגבלות פרסום ושיווק ואיסור על השימוש במקומות ציבוריים.

על המכתב דיווח הבוקר (יום ג') העיתון הכלכלי "דה מרקר". משרד הבריאות מסר לעיתון, כי הוא מאמץ את עמדת הארגונים. "משרד הבריאות תומך אף הוא בהגדרת המוצר כ'מוצר טבק' והחלת הרגולציה של מוצרי הטבק על המוצר, וכן בתשלום מס בהתאם. הנושא נמצא בבחינה ועבודת מטה מול משרד המשפטים".

על המכתב לעו"ד היבנר חתמו פרופסור נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור; פרופסור אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן וד"ר רחל דהן, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל.

"מוצר זה איננו סיגריה אלקטרונית רגילה, אלא בעצם סיגריה מתוחכמת הכוללת גם ניקוטין וגם טבק בכמויות המזיקות לבריאות"

"בימים אלה", כך כתבו, "עומד לחדור לשוק הישראלי מוצר טבק בשם IQOS שלא קיבל את אישור משרד הבריאות. חברת 'פיליפ מוריס' (היצרנית והמשווקת) עושה צעדים שיווקיים אגרסיביים בשטח כדי להיערך להחדרת המוצר לארץ, כרגע ללא מגבלה כלשהי. לא יעלה על הדעת, כי מוצר טבק חדש ייכנס לשוק הישראלי, ישווק באגרסיביות ויופץ ללא כל הגבלה, ללא חובת אזהרות בריאותיות וללא איסור מפורש בחוק על שימוש בו במקומות ציבוריים כמו משרדים, מרפאות, מסעדות, בתי-קפה, אוטובוסים, מוסדות לימוד, אולמות קולנוע, תיאטרון וכדומה. לא ייתכן שתושבי מדינת ישראל יהפכו ל'עכברי מעבדה' שעליהם ייערך ניסוי ענק".

ב-11 בינואר פורסם ב"דוקטורס אונלי" כי איגוד רופאי בריאות הציבור פנה לשר הבריאות יעקב ליצמן להחיל חקיקה מגבילה על סיגריות אלקטרוניות

ה-IQOS פועלת על עיקרון חימום הטבק והפקת אדים ולא על שריפתם, כמו סיגריה רגילה. "למרות שמדובר במוצר טבק לכל דבר ועניין, חברת 'פיליפ מוריס' החלה בתהליך ייבוא המוצר לארץ, לכאורה ללא התייחסות לחוקים הקיימים הכוללים מיסוי ומגבלות שיווק ופרסום המוטלות על מוצרי טבק", כתבו הרופאים הבכירים במכתבם למשרד הבריאות.

"החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק מגדיר 'מוצרי טבק' כ'טבק בכל צורה שהיא הנועד לעישון, הרחה, לעיסה או מציצה, לרבות סיגריות, סיגרים, סיגרלות, טבק לנרגילה וטבק למקטרת", ציין "דה מרקר" בדיווחו. לדברי הרופאים, "הגדרה רחבה זו נועדה למנוע עיוות תכלית החוק על ידי שימוש באמצעים שונים כגון מציצה או לעיסה, קל וחומר כשמדובר בחימום הפולט רעלים. המוצר החדש, מעצם היותו מוצר טבק, מחייב מאליו את החלת כל המגבלות והוראות המיסוי בהתאם".

הרופאים משווים בין המוצר החדש לסיגריות אלקטרוניות, וסבורים שהחדש מסוכן יותר. "נזכיר", נכתב בהמשך הפנייה למשרד הבריאות, "כי האגודה למלחמה בסרטן הביעה עמדה נגד סיגריות אלקטרוניות בכלל, ועמדתה נשענת על יסודות רפואיים ומדעיים מוצקים. עמדה זו חלה ביתר שאת על מוצר זה, שאיננו סיגריה אלקטרונית רגילה, אלא בעצם סיגריה מתוחכמת הכוללת גם ניקוטין וגם טבק בכמויות המזיקות לבריאות. מדובר בפיקוח נפש ובדחיפות של ממש, כיוון שבימים אלו נקבעות עובדות בשטח, ועדיין לא נתקבלה הבהרה משפטית כלשהי בנושא".

העיתון מסר, כי חברת "פיליפ מוריס" מבצעת בימים אלה פעולות של החדרה שקטה של המוצר לשוק. המוצר מורכב ממטען (ערכת חימום אלקטרונית) שעלותו 350 שקל וחפיסת סיגריות ("מקלוני טבק", כהגדרת החברה) שמתאימות למתקן, שעלותה כ-33-35 שקל. בשלב ראשון המוצר נמכר דרך האינטרנט ובחנויות ייעודיות ומחולק למובילי דעה לשם התנסות. צוות של לוביסטים ואנשי יחסי ציבור מלווים את כניסת המוצר לשוק, נכתב בדיווח ב"דה מרקר".

עוד דווח, כי החברה השקיעה יותר מ-3 מיליארד דולר במחקר ופיתוח המוצר, העסיקה בכך למעלה מ-400 איש, בחלקם גם מדענים מתעשיית התרופות. המוצר נמכר בכמה מדינות בעולם, אך לא בארה"ב. בחודש שעבר הוגשה בקשה ל-FDA לסווגו כ"מוצר טבק בעל סיכון מופחת". טרם נתקבלה החלטה ולכך תהיה השפעה דרמטית על המשך דרכו של המוצר בשוק, העריך העיתון.

תגובת חברת "פיליפ מוריס" לעיתון: "מערכת ה-IQOS היא תוצר של 10 שנות פיתוח ומחקר. IQOS מחממת טבק ומייצרת אדי טבק ולא עשן, ללא בעירה - הגורם העיקרי לנזק הנגרם מעישון מוצרי טבק. החזון של החברה הוא עתיד נטול עשן - והחברה שואפת לספק למעשנים בגירים חלופות טובות יותר כדוגמת IQOS. מערכת IQOS מיועדת אך ורק לבגירים ואיננה מיועדת למי שאיננו מעשן או מבקש להפסיק. מחקרים מדעיים מראים כי הביאה להפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. מעבר מלא ל-IQOS עשוי להציג פחות סיכון לנזק מהמשך עישון סיגריות. אין זה אומר כי IQOS בטוח או חסר סיכון, אבל זו בחירה טובה יותר מהמשך עישון סיגריות. המוצר הושק כבר בכ-20 מדינות בעולם ויותר ממיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו".

החברה הצהירה עוד בתגובתה, כי "תמשיך לפעול על פי החוק והדין הקיים ולשווק את המוצר באופן אחראי. החברה תומכת ברגולציה המתאימה לתכונות הייחודיות של מוצרים בעלי פוטנציאל להפחית סיכון, אופן השימוש בהם והמחקרים המדעיים הקיימים, זאת על מנת לאפשר לחברה למסור מידע מהימן ומדויק אודות המוצר למעשנים הבגירים".