מרכז לאבחון הפרעות בחוש הטעם וחוש הריח נחנך בשבוע שעבר ב"הדסה" עין כרם. המרכז פועל במסגרת המחלקה לרפואת הפה, סדציה ודימות בבית החולים והפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית. את המרכז החדש מנהל פרופ' דורון אפרמיאן, מנהל המחלקה לרפואת הפה בבית הספר לרפואת שיניים של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים.

בית החולים מסר, כי ככל הידוע מדובר במרכז ראשון מסוגו בישראל. מטרת השירות שיוענק בו היא לאבחן את סוג ההפרעה בחוש הטעם והריח בצורה מדויקת וכמותית, לשם מעקב וניטור בידי מומחים והפנייה לטיפול המתאים.

פרופסור אפרמיאן מסר, כי שיעור הסובלים מהפרעות בחוש הטעם או הריח עומד באוכלוסייה על כ-2%. שכיחות ההפרעה עולה לכ-50% מעל גיל 65.

פרופ' אפרמיאן: "קרוב ל-70% מהסובלים מהפרעה בחוש הריח מצביעים על שינויים שחלו באיכות החיים וקרוב למחציתם מדווחים על שינויים בתיאבון ובמשקל"

"הסיבות לפגיעה בחוש הריח והטעם יכולות להיות רבות ומגוונות", הדגיש פרופסור אפרמיאן. "הנפוצה ביותר היא חסימה של מערות האף על רקע דלקות ו'פוליפים' או הפרעות פסיכיאטריות, נוירולוגיות, אוטואימוניות, מטבוליות, אנדוקריניות ונאופלסטיות (גידוליות). כמו כן, תיתכן פגיעה בחושים הללו עקב נטילת תרופות, טיפולים כירורגיים, טיפולים קרינתיים כימיים וביולוגיים, תאונות וחשיפה תעסוקתית".

לדבריו, "ההפרעה גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים. די לנו לדמיין את תקופות הצינון שבהן אנו לא מרגישים בטעם ובריח כדי להבין כיצד נראים חייו של אדם הסובל מכך באופן כרוני. מעבר לפגיעה זו באיכות החיים, הרי שהחושים החשובים הללו עוזרים להגן עלינו מפני חומרים מסוכנים לצד חשיבותם כמחזקים ומעודדים את הצורך הבסיסי שלנו לאכול ולשתות".

עוד הסביר פרופסור אפרמיאן, כי חוש הריח וחוש הטעם מחוברים ביניהם וחוש הריח משפיע על כמעט 70% מחוש הטעם. "הקשר ביניהם ברור והסבל מירידה בתפקודים הללו משפיע על האדם בכל תחומי חייו. קרוב ל-70% מהסובלים מהפרעה בחוש הריח מצביעים על שינויים שחלו באיכות החיים וקרוב למחציתם מדווחים על שינויים בתיאבון ובמשקל. שליש מהסובלים מאובדן חמור של חוש הריח דיווחו על אירוע מסכן חיים שחוו - כגון דליפת גז או שריפה והרעלות מזון".

"ירידה בחושים הללו יכולה פעמים רבות להוות אינדיקציה למחלות שהמטופל כלל לא ידע עליהן, כמו למשל פרקינסון או קדם שבץ מוחי ומחלות אחרות נוספות" הדגיש פרופסור אפרמיאן. "הפגיעה עד כדי כך משמעותית שהיא אף מוכרת לקבלת אחוזי נכות של הביטוח הלאומי. בשל מורכבות ומגוון הבעיות שהיא עלולה לרמוז עליהן יפעלו במרכז מומחים מקשת רחבה של התמחויות, ביניהם נוירולוגים, רופאים פנימאיים, מומחי אף אוזן גרון, כירורגיית פה ולסת, מומחי גסטרו ואונקולוגים. הטיפול יינתן בהתאם לאיתור מקור ההפרעות – על פי המחלה שנמצאה כגורם שעשוי להוביל לכך".