שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אמש (ב'), כי החליט למנות ועדה חיצונית לגיבוש המלצות וקווים מנחים לגורמי הרגולציה במשרד בנוגע לקיום פגישות עם נציגי גופים מסחריים. בראש הוועדה שמינה השר יעמוד מזכיר הממשלה לשעבר, עו"ד צבי האוזר, וחבריה האחרים: עורך הדין מלכיאל (מייק) בלס, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ומשה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות.

הרקע להודעה הוא תחקיר של חדשות ערוץ 2, שחשף כיצד תחקירנים שהתחזו לנציגי חברת סיגריות אלקטרוניות העבירו כסף לעסקנים חרדיים תמורת פגישה עם נציגים מקצועיים של המשרד, ועם שר הבריאות עצמו.

משרד הבריאות: "גורמי הרגולציה במשרד הבריאות נפגשים באופן שוטף עם נציגי גורמים מסחריים, וזאת במטרה להכיר את השוק, לקבוע ולטייב רגולציה"

"גורמי הרגולציה במשרד הבריאות נפגשים באופן שוטף עם נציגי גורמים מסחריים, וזאת במטרה להכיר את השוק, לקבוע ולטייב רגולציה", נמסר ממשרד הבריאות, "על מנת למנוע אי ודאות ולהסדיר את הקשר עם הגורמים מסחריים, מינה שר הבריאות צוות מקצועי חיצוני. הצוות יגבש המלצות וקווים מנחים בנוגע לפגישות עם גורמים מסחריים ואופן ניהולן, תוך שמירה על מדיניות השר לקיים דלת פתוחה לציבור".

על רקע אזהרה של איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה למניעה וגמילה מעישון לגבי הנזק הבריאותי מסיגריות אלקטרוניות, הודיע המשרד כי יפעל גם בתחום זה. לפי ההודעה, המשרד יקדם בתקופה הקרובה את החקיקה לצמצום נזקי העישון, שאמורה לכלול הרחבת המקומות שבהם יחול איסור עישון, הגבלת פרסום בכלי התקשורת, התאמת הרגולציה בישראל בנוגע לסיגריות אלקטרוניות בהתאם למקובל במדינות אירופה ובארה"ב ו"פעולות נוספות לעידוד הגמילה מעישון והעלאת המודעות הציבורית לנזקי העישון".

אמש דווח בערוץ 2, כי הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, אסף רוזנברג, פנה בסוף השבוע שעבר לראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, בבקשה להתעדכן בכוונת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד מושאי תחקיר ערוץ 2 על משרד הבריאות. זאת, על מנת שנציבות שירות המדינה תוכל לשקול את הצורך לפתוח בעצמה בחקירה משמעתית נגד עובדי המדינה המעורבים.

בתחקיר ערוץ 2 תועדו במצלמה נסתרת בכירים במשרד הבריאות ובהם השר ליצמן, בפגישות עם תחקירנים שהציגו עצמם כיבואני סיגריות אלקטרוניות המבקשים לבדוק אפשרות לשווקן בישראל. הפגישות התקיימו בתיווכו של עיתונאי בעיתון החרדי "המודיע", המזוהה עם השר ובזכות שיתוף פעולה מצד עוזרו של השר, מוטי בבצ'יק.

רוזנברג טען במכתבו לראש אגף החקירות, כך מוסר גם "דה מרקר" הבוקר, כי בכתבות "נחשפו קשריו, לכאורה, של השר עם חברות הטבק, וכן תועדו מעשיו של מתווך, עיתונאי עיתון "המודיע", המעלים לכאורה חשד לפלילים. במסגרת כתבות התחקיר צולמו, בין היתר, העברות של מעטפות כספים, וזאת לצורך תיאום פגישות של נציגי חברה פיקטיבית העוסקת בתחום מוצרי עישון, עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות כמו גם עם הנדון (ליצמן). על פניו, עולה מהכתבות שאף עוזרו האישי של השר היה מעורב במעשים".

"דה מרקר" מסר, כי מן הנציבות הובהר, בהמשך למכתב: "ככל שהמשטרה לא תפתח בחקירה, אגף המשמעת יזום חקירה משמעתית לגבי עובדי מדינה המעורבים". הכוונה, מסר העיתון היא בעיקר לפרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ולמוטי בבצ'יק, עוזרו הבכיר של השר. שניהם מצויים תחת סמכותה המשמעתית של נציבות שירות המדינה.

העיתון "כלכליסט" דיווח הבוקר (ג')  כי בתקופת ליצמן במשרד הבריאות (8 שנים - כולל השנים בהן כיהן בקדנציה קודמת כסגן שר) אושרו רק שני חוקים נגד עישון והוסרו הצעות חוק שונות בעניין.