מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר הבוקר (ב') בדיון שקיימה ועדת הבריאות של הכנסת על מצבם הקשה של בתי החולים הפסיכיאטריים כי "השנים הקרובות יהיו הרבה יותר קשות עבור מערכת הבריאות".

"מערכת הבריאות הישראלית", אמר עוד בר סימן-טוב, "סובלת מהפרעת אנורקסיה - ממחסור חמור במשאבים. בשנים הקרובות נתקשה מאוד להחזיק מערכת בריאות ציבורית. נחווה גל אדיר של הזדקנות ותחלואה כרונית – בעוד שמנגד הטכנולוגיה והתרופות יתייקרו. התופעות הללו רק ילכו ויתגברו, אלא אם נוסיף משאבים גם על-ידי העלאת דמי הבריאות".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "למרות כל המאמצים והמסירות, מערכת הבריאות איננה יכולה להציל את כל החולים כיום. זהו חוסר אחריות של המדינה. אם לא נעלה את תקרת מס הבריאות ולא נוסיף עוד משאבים, בעלי היכולת ימשיכו לפנות לרפואה הפרטית".

ד"ר צבי פישל: "התוספות שמשרד הבריאות מצהיר עליהן הן שישית ממה שצריך. אנחנו זקוקים עתה לפי 5 יותר מיטות למערכת עקב הזנחה של שנים"

בהתייחסו לבתי החולים הפסיכיאטריים אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "בשנים הקרובות נוסיף 150 מיטות לאשפוז הפסיכיאטרי. אם נוציא מהמערך הפסיכיאטרי את אלו שנמצאים שם שלא לצורך, רק כתוצאה מחוסר משאבים בקהילה, המערך המשולב הזה ייתן מענה מספק".

בר סימן טוב מסר, כי תקציב הפיתוח לבתי החולים הפסיכיאטריים עומד כיום על 115 מיליון שקלים. על הדיווחים שהופיעו בתקשורת על קשירות ותנאי הטיפול בבתי החולים הפסיכיאטריים אמר המנכ"ל: "הצוותים הפסיכיאטריים חווים תחושת עליהום. עובדים לא רוצים להגיע לעבוד ומטופלים חוששים מקבלת טיפול ומצבם מחמיר. אני אומר באחריות: המערכת עושה עבודה טובה בתנאים הקיימים. עם זאת, נמצה את הדין עם מי שצריך ולא ניתן גיבוי להתעללויות".

על הסירוב של מוסדות הרפואה לקלוט מתמחים בפסיכולוגיה קלינית, אמר בר סימן-טוב: "מתמחה ברפואה מתוקצב באופן מלא על ידי מקום ההתמחות. חשבנו שיהיה נכון ליצור איזון טוב יותר גם בפסיכולוגיה קלינית ושמקום ההתמחות יממן שני שלישים מעלות ההתמחות. נתתי הוראה לפרוש רשת ביטחון למקומות ההתמחות, כדי שלא יחושו במתח תקציבי".

ח"כ אלאלוף הודיע, כי יעבוד יחד עם מנכ"ל משרד הבריאות על "תכנית מסודרת וממשית", כהגדרתו, למען הרפואה הפסיכיאטרית בישראל, והיא תוצג בתוך חצי שנה.

ראשת מערך בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר טל ברגמן, דיווחה בדיון על הפחתה של 60% בקשירות מטופלים (נכון לסוף 2016). היא ציינה כי מתוך 3,500 מיטות אשפוז, רק 1,200 משמשות חולים כרוניים בעוד שאת שאר יתר המטופלים ניתן לנסות ולשלב בקהילה. עוד מסרה כי עלות מיטת אשפוז כולל טיפול עומדת על כ-1 מיליון שקלים בשנה.

סמנכ"ל בינוי ותכנון במשרד הבריאות, יהודה רון, הודיע שכל בית חולים שיוקם בעתיד יכלול בתוכו מרכז פסיכיאטרי וכי בתי החולים הפסיכיאטריים הקיימים ישולבו בתוך מתחמי בתי החולים הכלליים.

היו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה, ד"ר צבי פישל, אמר בדיון כי "התוספות שמשרד הבריאות מצהיר עליהן הן שישית ממה שצריך. אנחנו זקוקים עתה לפי 5 יותר מיטות למערכת עקב הזנחה של שנים. צריך לאפס שעונים ולעשות אפליה מתקנת למערכת שעשרות שנים הייתה במרתפי הרפואה".