מחלת קרוהן

Infliximab בהשוואה ל-Adalimumab (יומירה) בטיפול במחלת קרוהן

מחקר גדול המבוסס על נתונים מהעולם האמיתי מצא, כי Infliximab ו-Adalimumab הם בעלי מאפייני תגובה דומים; עם זאת, Infliximab דרש טיפול מקביל באימונומדולטורים על מנת להשיג שימור תגובה אופטימלי בהשוואה ל-Adalimumab כטיפול יחיד

מחלות מעי דלקתיות, קרוהן (צילום: אילוסטרציה)

טיפול אחזקה ב-anti-TNFα במחלת קרוהן הינו הטיפול הסטנדרטי כיום עבור מטופלים עם תגובה לא מספקת לקורטיקוסטרואידים ואימונומדולטורים.

מחקר חדש השווה את היעילות והבטיחות של Infliximab (רמיקד – Remicade) ו-Adalimumab (יומירה – Humira) בשימוש קליני בעולם האמיתי, והעריך את הצורך בטיפול מקביל באימונומדולטורים.

המחקר היה מחקר עוקבה תצפיתי בקרב מטופלים עם מחלת קרוהן המתאימים לטיפול ב-anti-TNFα באוסטרליה ובניו-זילנד בין 2007 ל-2011. נתונים דמוגרפיים וקליניים נאספו פרוספקטיבית על מנת לזהות גורמים עצמאיים הקשורים עם אינדוקציה ושימור תגובה ל-Infliximab או ל-Adalimumab, או ל-anti-TNFα אחר.

327 מטופלים (183 עם Infliximabי, 144 עם Adalimumab) נכללו במחקר. 89% מהמטופלים בכל הקבוצות הגיבו לטיפול, וזמן שימור התגובה החציוני היה דומה עבור שתי התרופות. טיפול מקביל באימונומדולטורים עם Infliximab, אבל לא Adalimumab, הוביל למשך תגובה ארוך משמעותית (p=0.002), ולפחות סיבוכים הקשורים למחלה או לטיפול (p=0.017).

טיפול בסטרואידים בבסיס, ו/או במהלך 12 החודשים הבאים, היה קשור עם סיכון גדול פי 9-13 להתלקחות המחלה במהלך טיפול האחזקה בהשוואה לאי-טיפול בסטרואידים (p<0.0001). שימור התגובה היה דומה בקרב מטופלים נאיביים ל-anti-TNFα ומטופלים שקיבלו anti-TNFα בעבר.

מסקנת החוקרים הייתה, כי במחקר גדול זה המבוסס על נתונים מהעולם האמיתי, Infliximab ו-Adalimumab היו בעלות מאפייני תגובה דומים. עם זאת, Infliximab דרש טיפול מקביל באימונומדולטורים על מנת להשיג שימור תגובה אופטימאלי בהשוואה ל-Adalimumab כטיפול יחיד.

תוצאות מחקר זה יסייעו לקלינאים באופטימיזציה נוספת של הטיפול בניסיון הקליני היום יומי.

מקור:
Doecke, J.D., Hartnell, F., Bampton, P., Bell, S., Mahy, G., Grover, Z., Lewindon, P., Jones, L.V., Sewell, K., Krishnaprasad, K. and Prosser, R., 2016. Infliximab vs. adalimumab in Crohn's disease: results from 327 patients in an Australian and New Zealand observational cohort study. Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  IBD,  מחלת מעי דלקתית,  Adalimumab,  יומירה,  Humira,  Infliximab,  רמיקד,  Remicade,  anti-TNFα,  מחקרים