הודעות

פרוייקט Choosing Wisely Israel

כוונת הפרוייקט הנה שהאיגודים המקצועיים השונים יובילו מאמץ לאומי למניעת אבחון וטיפול יתר שיביא להקטנת סיבוכים אפשריים, מניעת השלכות של אבחון יתר, חיסכון כספי והקטנת הנטל על מערכת הבריאות

תקשורת בין רופאה למטופל (צילום: אילוסטרציה)
תקשורת בין רופאה למטופל (צילום: אילוסטרציה)

לכבוד
חברי החברה הישראלית לחקר הכבד

חברים יקרים,

לאחרונה הושק פרוייקט בינלאומי הנקרא Choosing Wisely בישראל.  מטרת פרוייקט זה מטעם הר"י בישראל הינה למנוע אבחון וטיפול יתר ברפואה. ארצות רבות הצטרפו לפרוייקט הכולל איגודים רבים (בארה"ב 70 איגודים מקצועיים) ולאחרונה גם ישראל. הכוונה שהאיגודים המקצועיים השונים יובילו מאמץ לאומי למניעת אבחון וטיפול יתר שיביא להקטנת סיבוכים אפשריים, מניעת השלכות של אבחון יתר, חיסכון כספי והקטנת הנטל על מערכת הבריאות. איגודים רבים בישראל כבר הצטרפו לפרוייקט ושותפים לו החברה למניעת אבחון וטיפול יתר והחברה לאיכות ברפואה. בראשו עומד פרופ' רן בליצר. לאחר גיבוש המלצות ספציפיות של האיגודים והחברות המשתתפות יוחלט על גיבוש מדדים להערכת יישום והטמעת ההמלצות והשפעתן הן לטווח הקצר והארוך מבחינה רפואית וכלכלית. המלצות האיגודים המקצועיים "ישווקו" ויופצו ל media ול stakeholders. גם החברה הישראלית לחקר הכבד הצטרפה לפרוייקט זה ושותפה לו.

ההמלצות שתבחרנה על ידי חברי החברה (5-10) תוצגנה בפני מובילי הפרוייקט ותופצנה לאחר מכן תוך גיבוש מדדי הערכה. דוגמא להמלצה כזו יכולה להיות: להימנע מבדיקת HCV RNA חוזרת לאחר השגת SVR בחולי HCV לאחר טיפול אנטי ויראלי מוצלח במידה ואין גורמי סיכון להדבקה חוזרת, או להימנע ממעקב בדימות של נגעים שפירים כמו המנגיומה אסימפטומטית או FNH וכדומה. דוגמא ל-5 המלצות שנקבעו על ידי ה  AASLD בפרוייקט זה מצורפת.

אודה אם תוכלו לקבוע ולשלוח המלצות (אחת או יותר) להימנעות מפעולות אבחנתיות או טיפוליות מיותרות. הועד יעבור על ההמלצות ויישלח לבחירת 5-10 החשובות ביותר להצבעה בהמשך. אודה אם תעבירו ההמלצות בהקדם אלי או אל מי מחברי הועד.

בברכה
פרופ' אלי צוקרמן
יו"ר החברה לחקר הכבד

נושאים קשורים:  הודעות,  הודעות רשמיות
תגובות