504 השתלות איברים בוצעו בישראל בשנת 2016 - מספר שיא לעומת 443 השתלות שבוצעו בשנה שלפניה; כך עולה מנתונים של המרכז הלאומי להשתלות, שפורסמו אתמול (יום א') באתר Ynet.

לפי הנתונים, 274 מההשתלות שבוצעו בשנה שעברה היו מתורמים שנפטרו, וזו עלייה ב-12% לעומת השנה הקודמת. בנוסף, 222 מההשתלות היו השתלות כליה מתורמים חיים - עלייה של 27% לעומת השנה הקודמת.

פרופ' רפי ביאר: "יש קשר ישיר בין חתימה על כרטיסי אדי לבין ההיענות בפועל לתרום איברים"

לפי הדיווח, 61% מהמשפחות של נפטרים שנקבע אצלם מוות מוחי נשימתי הסכימו לתרום מאיבריהם. כמו כן נמשכת מגמת העלייה במספר החתומים על כרטיסי "אדי", ובסוף 2016 מדובר כבר ב-887 אלף ישראלים – לאחר שהצטרפו לרשימה כ-27 אלף חותמים חדשים.

לפי הנתונים הרשמיים, רשימת ההמתנה לתרומת איברים מגיעה עתה ל-1,116 חולים, בהשוואה לתור של 1,153 בסוף 2015. מביניהם, 847 ממתינים להשתלת כליה, 104 להשתלת כבד, 63 להשתלת לב ו-89 להשתלת ריאות.

פרופ' רפי ביאר, מנהל "רמב"ם" ויו"ר המרכז הלאומי להשתלות, ציין כי "רשימת הממתינים להשתלה עדיין ארוכה", וכי יש צורך לגייס "את מירב המאמצים ולהשקיע בפעילות הסברה כדי להעלות את מוכנות הציבור לחתום על כרטיסי אדי ולתרום איברים. יש קשר ישיר בין חתימה על כרטיסי אדי לבין ההיענות בפועל לתרום איברים".

ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, הוסיפה בדבריה לאתר: "השנה חלה עלייה גדולה במספר התורמים החיים שהסכימו לתרום איבר מגופם להצלת חיים של אדם אחר שאינם מכירים. אנחנו מצדיעים לתורמים המבקשים לתת מהטוב שזכו בו - ולחלוק אותו עם אחרים".