כאבי בטן תפקודיים

כרבע מהילדים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות חווים כאבי בטן תפקודיים

לפי מחקר חדש, חפיפה זו משפיעה לרוב על בנות וקשורה לשיעורים גבוהים של תסמיני דיכאון וחרדה ואיכות חיים ירודה

כאבי בטן בקרב ילדים, גסטרואנטריטיס (צילום: אילוסטרציה)

מחקר זה ביקש לתאר את השכיחות של חפיפה בין הפרעות של כאבי בטן תפקודיים (functional abdominal pain disorders - FAPDs) בקרב ילדים עם מחלות מעיים דלקתיות ואת הפרופיל הפסיכולוגי של ילדים הסובלים מחפיפה זו, להעריך את גורמי הניבוי ואת ההשפעה של חפיפה בין FAPD למחלת מעי דלקתית על איכות החיים.

במחקר חתך פרוספקטיבי זה השתתפו מטופלים בגילאי 8-18 שאובחנו עם מחלת מעי דלקתית. פעילות המחלה הוערכה באופן גלובלי על ידי רופא, בדיקות מעבדה ומדדי הערכת פעילות דלקתית בילדים החולים במחלת קרוהן (aPCDAI) או דלקת מעי כיבית (PUCAI).

שאלונים שהותאמו לגילאי הנבדקים שימשו לאבחון FAPDs (לפי קריטריוני Rome III), דיכאון, תסמיני חרדה ואיכות חיים.

128 ילדים ובני נוער גויסו למחקר, מתוכם 81 (63%) מילאו את השאלונים: 36 בנות, 45 בנים שגילם הממוצע 14.1 ± 2.6 שנים. 62 מטופלים היו עם מחלת קרוהן (CD) ו-19 היו עם דלקת מעי כיבית (UC).

השכיחות של חפיפה בין FAPD למחלת מעי דלקתית בעת נסיגה קלינית היה 26% (17 מטופלים עם CD, ארבעה עם UCי; 95% רווח בר סמך: 20.6%-79.4%), כאשר בנות נטו יותר, באופן מובהק, לסבול מחפיפה זו (p=0.038). תסמיני חרדה הופיעו בקרב 14.3% מהמטופלים שהראו חפיפה בין FAPD למחלת מעי דלקתית (p=0.06) ודיכאון הופיע בקרב 23.8% ממטופלים אלו (p=0.006).

הציון הממוצע במדד Peds QoL-GI, המתאר את איכות החיים של ילדים הקשורים לתסמיני מערכת העיכול, היה נמוך יותר בקרב מטופלים שהיו עם חפיפה בין FAPD למחלת מעי דלקתית בהשוואה לאלו שהיו ללא חפיפה זו (71 לעומת 86.5, p=0.008).

בעוקבה זו, השכיחות של חפיפה בין FAPD למחלת מעי דלקתית היתה 26%. זהו המחקר הראשון שהעריך את כל סוגי ההפרעות של כאבי בטן תפקודיים על ידי קריטריוני Rome III, והראשון שהראה עלייה בשיעור תסמיני חרדה, דיכאון ופגיעה באיכות חייהם של ילדים עם FAPD ומחלת מעי דלקתית. זיהוי המטופלים שנמצאים בסבירות גבוהה לפתח חפיפה זו יכול לאפשר יישום אסטרטגיות לשיפור התסמינים ואיכות החיים של ילדים אלו.

מקור:
Watson, Kevin L. Jr; Kim, Sandra C.; Boyle, Brendan M.; Saps, Miguel
The Prevalence and Impact of Functional Abdominal Pain Disorders in Children with Inflammatory Bowel Diseases (IBD-FAPD). Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition., Post Acceptance: November 30, 2016

נושאים קשורים:  כאבי בטן תפקודיים,  מחלות מעיים דלקתיות בילדים,  מחלת קרוהן,  דלקת מעי כיבית,  פעילות דלקתית,  איכות חיים,  דיכאון בילדים,  חרדה בילדים,  מחקרים
תגובות