מחקרים

שכיחות רטינופתיה בחולים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 בבית חולים בסעודיה

מחקר סעודי מצא, כי שכיחות רטינופתיה סוכרתית בבית חולים בודד בממלכה היתה דומה לממצאים ממחקרים קודמים, וכי יש צורך בבדיקת סקר לרטינופתיה לכלל המטופלים המאובחנים עם סוכרת סוג 2 חדשה

בצקת מקולרית, סוכרת (צילום: אילוסטרציה)

מחקר בחן את השכיחות של רטינופתיה סוכרתית (DR) וגורמים הקשורים בה בחולים עם אבחנה חדשה של סוכרת סוג 2 (T2DM) במרכז רפואי בודד בסעודיה.

מחקר זה בוצע בתבנית פרוספקטיבית בין ינואר 2012 לינואר 2015 בהשתתפות 112 חולים. המחקר נערך במרפאת העיניים בבית החולים על שם המלך פאהד. לאחר הרחבת אישונים בוצעה בחינה של קרקעית גלגל העין על ידי מומחה רשתית בעזרת מנורת סדק. גורמי סיכון, וביניהם מין, גיל, יתר לחץ-דם, נפרופתיה, רמת HbA1C, מיקרואלבומינוריאה והיפרליפידמיה עברו הערכה לקשר אפשרי עם DR בזמן האבחנה.

רטינופתיה סוכרתית נמצאה בשבעה חולים (6.25%) בגיל ממוצע של 53.4±6.4 שנים. מתוך שבעת החולים ארבע היו נשים (57%). Non-proliferative DR נצפתה בכלל החולים ובשניים מהחולים נצפתה בצקת מקולארית משמעותית קלינית שדרשה טיפול בלייזר והזרקה של מעכבי VEGF. רמות HbA1C גבוהות נמצאו ב-55 מהחולים (49.1%), מיקרואלבומינוריאה ב-28 מהחולים (25.0%), יתר לחץ דם ב-31 חולים (27.6%), היפרליפידמיה ב-65 מהחולים (58.0%) והשמנת יתר ב-43 חולים (38.1%).

בזמן אבחנת T2DM, רמות HbA1C גבוהות נמצאו כקשורות בהימצאות DRי (P= 0.045). עם זאת, לא נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין שאר גורמי הסיכון ל-DR.

מסקנת החוקרים היתה, כי שכיחות ה-DR בקרב אוכלוסיית חולים זו דומה לממצאים ממחקרים קודמים. החוקרים ממליצים על בדיקות סקר מוקדמות בכלל החולים המאובחנים עם סוכרת סוג 2 חדשה. יש צורך במחקרים מבוקרים גדולים על מנת לזהות גורמי סיכון נוספים ל-DR.

מקור:
Al-Zamil, W.M. (2016) SJMMS. 5(1), 26.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  סוכרת סוג 2,  רטינופתיה,  לייזר,  VEGF,  Avastin,  בצקת מקולארית
תגובות