חדשות

נייר עמדה מזהיר מפני עליית לחץ דם כתוצאה מתרופות טבעיות ותוספי מזון

את הנייר פירסם באחרונה המכון לאיכות ברפואה של ההסתדרות הרפואית; יו"ר המכון: "הבעיה היא שהתרופות המוגדרות כטבעיות וגם צמחי המרפא לא נבדקים על ידי גורמי הבריאות"

תרופות טבעיות, קפסולות (צילום: אילוסטרציה)

נייר עמדה שפירסם באחרונה המכון לאיכות ברפואה של ההסתדרות הרפואית קובע, כי תוספי מזון שונים, תרופות טבעיות ותרופות נפוצות עלולים לגרום לעלייה בלחץ הדם שיש לתת עליה את הדעת. לפי המסמך, מי שנוטלים תרופות ותכשירים אלו צריכים להיוועץ עם הרופא שלהם. על פרסום הנייר דיווח אתמול (א') אתר Ynet.

יו"ר המכון, פרופסור ראובן צימליכמן, אמר לאתר כי "בציבור רווחת אמונה שכל מה שמהטבע בריא ואילו כל מה שסינתטי איננו בריא – וזה לא נכון".

"הציבור מושפע מהפרסומות המעודדות צריכת צמחי מרפא ותרופות טבעיות, כביכול, למגוון רחב של תחומים רפואיים: החל מטיפול באין-אונות ועד לריפוי כאבי גרון ונזלת. הבעיה היא, שהתרופות המוגדרות כטבעיות וגם צמחי המרפא, לא נבדקים על ידי גורמי הבריאות. לעתים, המפרסמים מציינים 'באישור משרד הבריאות' אולם הדבר היחיד שלגביו אנו בטוחים הוא שלחומרים הטבעיים יש השפעה על הגוף - אלא שלא תמיד היא לטובה".

הנייר גם מזהיר מפני עליית לחץ דם כתוצאה משימוש בתרופות כמו "אקמול קולד", "אקמול לילה", תרופות לטיפול בירידה בתפקוד המיני, תרופות נגד דיכאון וטיפות אף המכילות פנילפרין ומכווצות כלי דם.

לפי הדיווח, המסמך מזהיר כי שימוש בטיפות אף כנגד הצטננות בתדירות של 4-3 שעות עלול להביא לעליות לחץ דם משמעותיות. בידיעה נכתב, כי התרופות נגד הצטננות, המכילות חומרים הגורמים להתכווצות כלי הדם, מכווצות את כלי הדם באזור האף והסינוסים - אך פועלות באופן זהה גם ביתר חלקי הגוף.

לחץ דם גבוה הוא מגורמי הסיכון להתקפי לב, אי-ספיקת לב ומפרצת, וגם גורם סיכון משמעותי למחלת כליות. על פי הערכות, בישראל ישנם בין 1 מיליון ל-2 מיליון בני אדם הסובלים מיתר לחץ דם.

נושאים קשורים:  חדשות,  המכון לאיכות ברפואה בהר"י,  יתר לחץ דם,  תוספי מזון,  תרופות טבעיות
תגובות