חדשות

משרד הבריאות הורה להחמיר את הבדיקות לאיתור "זיקה" בנשים בהריון

לפי דיווח ב"הארץ", משרד הבריאות קבע שיש לבצע בדיקות לסריקת מוח העובר בנשים הרות שנחשפו לנגיף, ללא קשר לתוצאות בדיקת מעבדה בעניינן

כפר בצפון-מזרח ברזיל, מוקד התפרצות מחלת ה"זיקה" (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות החמיר את ההנחיות לאיתור הידבקות בנגיף ה"זיקה". מעתה, כל אישה הרה שנחשפה לנגיף באחת המדינות האנדמיות לזיקה נדרשת להיבדק גם אם לא הופיעו אצלה תסמיני זיקה. טווח החשיפה לנגיף המחייב בדיקה בקרב נשים הרות הוא עד 8 שבועות בטרם כניסתן להריון. כך דווח השבוע בעיתון "הארץ".

פרופ' אלי שוורץ, מנהל המרכז למחלות טרופיות במרכז הרפואי "שיבא", אמר לעיתון: "בחודשים האחרונים מתברר שגם במקרים שבהם נשים הרות נדבקו בנגיף זיקה ללא הופעת תסמינים של המחלה היו מקרים של הדבקת העובר. תקופת הדגירה של הנגיף יכולה להשתנות בהתאם לאופן ההידבקות. כאשר ההידבקות היא בעקיצת יתוש, נמצא הנגיף בדם הנעקץ במשך שבועיים-שלושה, בעוד שבהיבדקות בנגיף דרך יחסי מין – תקופת הדגירה ארוכה ומגיעה לחודש בנוזל הנרתיק של האישה ועד 6 חודשים בזרע הגבר".

פרופ' אלי שוורץ: "בחודשים האחרונים מתברר שגם במקרים שבהם נשים הרות נדבקו בנגיף זיקה ללא הופעת תסמינים של המחלה היו מקרים של הדבקת העובר"

בשל הממצאים החדשים, הורחבה המלצת משרד הבריאות לבצע בדיקות מעבדה לגילוי הנגיף זיקה בארבע אוכלוסיות המוגדרות כמצויות בסיכון. בנוסף לנשים הרות , גם גברים ונשים שנחשפו לנגיף והופיעו אצלם תסמיני המחלה צריכים להיבדק. כן כוללת ההמלצה לבצע בדיקות בתינוקות שנולדו לנשים שנחשפו בעת ההיריון או סמוך לו לנגיף וחשודות כחולות או שהן מוגדרות כחולות מאומתות.

כמו כן נקרא לבצע את בדיקת המעבדה, כל מי שנחשף לנגיף באחת מן המדינות הנגועות – רובן במרכז ובדרום אמריקה – ומתלונן על בעיות נוירולוגיות ממקור לא ברור. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה סמוך ככל האפשר למועד החשיפה.

לפי הדיווח ב"הארץ", משרד הבריאות קבע שיש לבצע את בדיקות לסריקת מוח העובר בנשים הרות שנחשפו לנגיף, ללא קשר לתוצאות בדיקת המעבדה. בדיקת מוח העובר מבוצעת החל מהשבוע ה-16 להריון.

נושאים קשורים:  חדשות,  נגיף ה"זיקה",  בדיקה,  הריון,  חשיפה,  נגיף,  משרד הבריאות
תגובות
 
אנונימי/ת
30.12.2016, 15:22

הידעתם שהתגלו מקרים של טיפוס הבהרות בתל אביב, אובחנו באיכילוב, מפחדים להפיץ את הידיעה שלא תהיה פאניקה.