משרד הבריאות אישר באחרונה תיקון בפקודת הרוקחים, לפיו יתאפשר לרוקחים לחסן את הציבור נגד שפעת לאחר הכשרה מיוחדת. כך דיווח בסוף השבוע העיתון "ישראל היום". לפי הדיווח, מהחורף הבא יוכלו רוקחים לבצע את החיסון בבית המרקחת ובחדר מיוחד שיוקצה לכך.

משרד הבריאות התיר לבצע את החיסון לשפעת על ידי רוקחים רק לבני 18 ומעלה, או לאנשים שאינם חולי אסתמה או רגישים לחלבון ביצה או למרכיב אחר שבתרכיב החיסון לשפעת ושלא פיתחו בעבר תגובות אלרגיות לחיסון שקיבלו.

פרופ' אייל שוורצברג: "מתן חיסונים על ידי רוקח נעשה כבר בארה"ב ובבריטניה. צעד זה צפוי להעלות את שיעור ההתחסנות

הרוקחים יידרשו לעבור קורס מיוחד בן 28 שעות כדי להכשירם לבצע את החיסון. שני הקורסים הראשונים צפויים להיפתח בחורף הבא. משרד הבריאות הנחה את בתי המרקחת להקצות בתחומם חדרים פרטיים שם יוכלו להעניק ייעוץ תרופתי ולחיסונים.

ההחלטה להעניק סמכויות לבצע חיסונים לידי הרוקחים התקבלה בוועדה בראשות פרופסור שמואל רישפון, יו"ר הוועדה המייעצת לחיסונים במשרד הבריאות. חבריה האחרים הם אחות בכירה ורופא משפחה.

העיתון ציטט את דברי ד"ר אייל שוורצברג, ראש אגף רוקחות במשרד הבריאות, שאמר בעקבות מתן ההיתר: "מתן חיסונים על ידי רוקח נעשה כבר בארה"ב ובבריטניה. בשלב הראשון יינתנו החיסונים לשפעת בלבד. מתן החיסונים על ידי רוקח צפוי להעלות את שיעור ההתחסנות. לפי חוק זכויות החולה, רוקחים מוגדרים כמטפלים, ואין מקום טבעי וזמין יותר לקבל חיסון מאשר בבית מרקחת".

פרופסור ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, הגיב לעיתון על ההחלטה: "ההסתדרות הרפואית מברכת על הרחבת הסמכויות אולם (רק) כל עוד החיסון נעשה בפיקוח רופא". באופן כללי, הזהיר פרופ' אידלמן כי "הדרת רופא תעלה בחיי אדם".

משרד הבריאות מקדם במקביל בשנה האחרונה תיקון בחקיקה שיאפשר לרוקחים לתת במקרים דחופים תרופות מרשם, ללא צורך במרשם רופא.