בדיון שנערך אתמול (ג') בוועדה למאבק בסמים של הכנסת נמתחה ביקורת על קופות החולים על שהן "מונעות טיפול הולם במטופלים הנזקקים לקנאביס רפואי", כך דיווחאתר Ynet. בדיווח נמסר, כי רפורמת הקנאביס הרפואי, שנועדה בין השאר להכשיר רופאים נוספים לספק מרשמים לחומר, מתקשה לצאת לדרך מאחר שרופאים לא נרשמים לקורס ההכשרה.

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למאבק בסמים, אמרה בדיון: "מצטברות בידינו תלונות של חולים הסובלים מכאבי תופת ולמרות רפורמת ליצמן שמטרתה להגיע לחלוקת קנאביס בבתי המרקחת, הנזקקים לא יכולים לקבל מזור בשל מערכת היחסים של קופות החולים מול היק"ר – היחידה לקנאביס לשימוש רפואי במשרד הבריאות".

ח"כ שרן השכל: "הרופאים לא יודעים לאיזה מחלות הקנאביס עוזר. משרד הבריאות הודיע שהכין קורס - אבל הרופאים לא מוכנים להירשם"

"התרשמנו", הוסיפה ח"כ זנדברג, "שקופות החולים הן חסם, לפעמים משמעותי, מפני קבלת הטיפול. ככל הנראה המסר שמתקבל אצל הרופאים הוא: אין בקשות חדשות ואין חידוש מרשמים".

לוועדה הוצגו הקשיים הביורוקרטיים שעמם מתנהלים חולים הזקוקים לקנאביס רפואי ושאותם מערימות הקופות - למשל לשם הקלה על כאבי פיברומיאלגיה. כן נטען, שהקופות מסרבות להפנות חולים למומחים בנושא.

ח"כ שרן השכל הוסיפה בדיון: "אין מספיק רופאים שירשמו קנאביס. הרופאים לא יודעים לאיזה מחלות הקנאביס עוזר. משרד הבריאות הודיע שהכין קורס - אבל הרופאים לא מוכנים להירשם. פניתי לקופות החולים והצעתי: תנו אישור לכל רופא שרוצה להירשם לקורס, אבל הוא אינו יכול לעשות זאת בלי אישור. איך אתם מונעים מרופאים את ההכשרה הזאת? אנשים לא מסוגלים לזוז בגלל כאב. איך אתם לא מתייצבים לצדם? תאשרו לרופאים שכן מעוניינים".