הפעלת בדיקה חדשנית בקרב מבוטחים בני 75-50 ב"מכבי שירותי בריאות" הצליחה לאתר 100 אנשים במצב של טרום סרטן המעי הגס, עם פוליפים שטרם התפתחו לגידול סרטני ועוד 11 חולים עם סרטן המעי הגס. הבדיקה, בשם "קולון סקור", עדיין לא מחליפה את בדיקות הסקר המומלצות לגילוי מוקדם - קולונוסקופיה ובדיקת דם סמוי בצואה. על המהלך דיווח היום (ב') "ישראל היום".

במסגרת הבדיקה החדשנית נעשה שימוש באלגוריתם מתמטי הסורק את בדיקות הדם הרגילות שמבצעים המבוטחים. האלגוריתם הורץ רק על מאגר מטופלים שנמנעו, למרות ההמלצות, מלבצע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

בדיווח נמסר, כי בדרך זאת אותרו 600 מטופלים בעלי נתונים קליניים חריגים. מתוכם נקראו לעבור בדיקת קולונוסקופיה 300 (האחרים היו חולים בסוגי סרטן אחרים או מבוגרים מכדי לבצע את הבדיקה). מתוכם, נמצאו 100 מבוטחים עם פוליפים טרום-סרטניים ועוד 11 שכבר חלו בסרטן. לדברי הקופה, 32 מהם סירבו לעבור את הבדיקה למרות שקיבלו מרופא המשפחה שלהם הסבר על היותם בסיכון.

פרופ' ורדה שלו, מנהלת מכון המחקר של "מכבי", מסרה לעיתון כי "בפועל, הצלחת ה'קולון סקור' יכולה להיחשב כחסרת תקדים ומביאה בשורה למאות אלפי אנשים שאפשר להצילם מהסרטן על ידי גילוי מוקדם". מנתוני סיכום השנה הראשונה לשימוש בבדיקה זאת עלה כי בקרב מי שאותרו על ידי הבדיקה ועברו קולונוסקופיה, נמצא פוליפ או גידול ב-47% מהמקרים, לעומת 30% בקרב מי שמאותרים בבדיקת דם סמוי בצואה.