השכיחות של היריון בגיל מתקדם גדלה הודות ליכולות מתקדמות של טיפולי פוריות, למרות שההשלכות הבריאותיות ארוכות הטווח של התהליך אינן ידועות.

מחקר חדש בדק את ההשפעה של היריון בגיל מתקדם על היארעות של אירועים קרדיווסקולריים בעוקבה גדולה של נשים בגיל המעבר.

המחקר התבסס על נתונים מ-72,221 נשים בגילאים 79-50 שהיו חלק מהזרוע התצפיתית של מחקר ה-Women's Health Imitative. נקבעה ההשפעה של היריון בגיל מתקדם (היריון אחרון בגיל 40 ומעלה) על הסיכון לשבץ איסכמי, שבץ המורגי, אוטם לבבי ותמותה קרדיווסקולרית במהלך תקופה ממוצעת ( ± סטיית תקן) של 12 ± 1 שנים באמצעות שימוש באנליזת Cox Proportional Hazards, לאחר התאמה למבלבלים אפשריים.

בסך הכל, 3,306 (4.6%) מתוך 72,221 המשתתפות דיווחו על היריון בגיל מתקדם. בהשוואה להיריון בגיל צעיר יותר, השיעור של שבץ איסכמי (2.4% בהשוואה ל-3.8%), שבץ המורגי (0.5% בהשוואה ל-1.0%) ותמותה קרדיווסקולרית (2.3% בהשוואה ל-3.9%) היו גבוהים משמעותית בקרב נשים עם היריון בגיל מתקדם.

באנליזה רבת משתנים נמצא, כי נשים עם היריון בגיל מתקדם היו בעלות 50% סיכון מוגבר לחוות שבץ המורגי (Hazard ratio 1.5י; 95%CIי1.0-2.1) לאחר התאמה לגיל, גזע/מוצא, אי ספיקת לב, לחץ דם סיסטולי, פרפור פרוזדורים, שימוש באלכוהול ועישון סיגריות. לא נמצא הבדל משמעותי בסיכון לשבץ איסכמי, אוטם לבבי ותמותה קרדיווסקולרית בקרב נשים עם היריון בגיל מתקדם, לאחר התאמה למבלבלים אפשריים.

מסקנת החוקרים הייתה, כי נשים עם היריון בגיל מתקדם היו בעלות סיכון גבוה יותר לשבץ המורגי בגיל המעבר.

מקור:
Qureshi, A.I., Saeed, O., Malik, A.A. and Suri, M.F.K., 2016. Pregnancy in advanced age and the risk of stroke in post-menopausal women. Analysis of Women's Health Initiative Study. American Journal of Obstetrics and Gynecology.