שליש מהנשים בישראל מעדיפות להיבדק אצל רופאה שהיא כירורגית שד לצורך בדיקת סקר לסרטן השד; כך עולה מסקר שנעשה על ידי שתי רופאות מהמרכז הרפואי "תל-אביב-איכילוב" - פרופסור אסנת גרוץ, רופאה בכירה ביחידה האורוגינקולוגית בבית החולים לנשים ויולדות, וד"ר הדר אמיר, רופאה וחוקרת בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית במכון לפריון.

לדבריהן, ממצאי הסקר ממחישים את הצורך להגדיל את מספר הרופאות שיתמחו בכירורגיה כללית ויעסקו בכירורגיה של השד.

לרוב הנשים שנשאלו לא היתה העדפה באשר למי שיבצע את ניתוח השד - רופאה או רופא

מהסקר שנעשה לצורך המחקר עלה, כי שליש מהנשים שנשאלו אמרו כי הן מעדיפות להיבדק אצל רופאה שהיא כירורגית שד, אך לרובן אין העדפה באשר למי שיבצע את ניתוח השד - רופאה או רופא. על המחקר, שפורסם בכתב העת "Israel Journal of Health Policy Research", שמפרסם המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות, דיווח אתמול (א') "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי שליש מ-500 הנשים שביקרו במרפאות שד בבתי חולים גדולים בישראל ושהשיבו לעורכי הסקר אמרו כי הן מעדיפות לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד אצל כירורגית שד. רק 9% אמרו כי הן מעדיפות לעבור בדיקה זו אצל כירורג גבר. ל-59% לא הייתה העדפה בנושא.

ההעדפה לרופאה כירורגית היתה מובהקת אצל נשים צעירות יותר ואצל נשים נשואות. הסיבה המובילה להעדפה, לפי הנשאות, היא מבוכה במהלך הבדיקה.

על השאלה שהוצגה בסקר בנוגע למין הכירורג שיבצע את הניתוח בשד התקבלה התוצאה הבאה: רק שיעור קטן וכמעט זהה גילה העדפה לאחד המינים (14% העדיפו ניתוח בידי רופא גבר ו-13% בידי רופאה), לרוב המטופלות (73%) לא הייתה העדפה במקרה זה.

עוד עלה מהסקר, כי הגורמים שצוינו כחשובים ביותר בהחלטה לגבי זהות המנתח היו: היכולת הניתוחית (93%), ניסיון (91%) וידע (78%), יותר מאשר מגדר המנתח. החוקרות ציינו, כך על פי הדיווח, כי העדפה מגדרית של רופא-מטפל היא נושא רגיש, שעלול להיות בולט במיוחד בבדיקות אינטימיות.

בעבר פורסמו מחקרים שמצאו שנשים נוטות להעדיף רופאות, בעיקר בתחום המיילדות והגינקולוגיה, אך אין כמעט מידע לגבי תחומים אחרים ברפואה.

פרופסור גרוץ וד"ר אמיר אמרו ל"ישראל היום": "המחקר מדגיש את הצורך להגדיל את מספר הנשים העוסקות בתחום כירורגיית השד. ניתן לעשות זאת באמצעות שינויים אקדמיים וכלכליים, שיאפשרו ליותר נשים להתמחות בכירורגיה כללית".