איגוד רופאי האיידס ואיגוד הרופאים לקידום הבריאות בקהילה הלהט"בית, יחד עם יו"ר הוועד למלחמה באיידס, ד"ר יובל לבנת, וארגונים נוספים, העבירו מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, בו נטען, כי המשרד "גורר רגליים בהכנסת הטיפול המונע את ההדבקה בנגיף ופירוש הדבר: אנשים רבים בישראל שהדבקתם הייתה יכולה להימנע נדבקים בנגיף". כך דיווח הבוקר "ישראל היום".

לפי הדיווח, הארגונים כתבו כי "עיכוב בהכנסת התרופה פירושו פגיעה ישירה בבריאות הקהילה הגאה בישראל, וכל זאת מעבר לאוזלת היד באחריות המדינה על בריאות הציבור כולו".

משרד הבריאות הודיע בתגובה, כי בימים אלו הוא משלים את ההכנות לתחילת הפעלתה של תכנית הפיילוט למתן טיפול מונע תרופתי כנגד הדבקה בנגיף ה-HIV. הטיפול התרופתי החדש למניעת הידבקות בנגיף ה-HIV ניתן בכדורים (כדור אחד ליום בבליעה), כטיפול קבוע. בשנתיים האחרונות הטיפול ניתן באופן רחב לאוכלוסיות בסיכון במדינות מסוימות בארה"ב, בצרפת, בקנדה, בדרום אפריקה, בנורבגיה ובהולנד, בין השאר, במסגרת תכניות הביטוח הציבוריות או הפרטיות.

רופאים: "בשנתיים האחרונות אפשר היה למנוע עשרות עד מאות מקרים של נשאים חדשים של המחלה מדי שנה"

התרופה PrEP ניתנת לגברים הומואים וגם לאוכלוסיות נוספות עם שיעורי נשאות גבוהים, כולל מהגרים מאפריקה, משתמשים בסמים ונשים וגברים שבני זוגם נשאים. על פי המחקרים, הטיפול מצליח למנוע עד 96% מסיכויי ההידבקות בנגיף, גם ללא שימוש במין מוגן באמצעות קונדום או באמצעי זהירות אחרים. התרופה נחשבת יקרה ועלותה כ־2,500 שקלים בחודש.

העיתון מסר כי ממסמכים שהגיעו לידיו ומשיחות עם רופאים בכירים עלה, ש"בכירים במשרד הבריאות מעכבים כבר כשנתיים את הסדרת מתן התרופה למניעת ההידבקות בנגיף", לאחר שבספטמבר 2014 החלו הדיונים בנושא. בפברואר השנה הבטיח משרד הבריאות שבקרוב תתחיל חלוקת תרופות במסגרת פיילוט לבדיקת הנושא.

בדיווח נמסר כי הרופאים שמתחו ביקורת על התנהלות המשרד אמרו: "התוצאה של הסחבת השערורייתית הזאת היא שבשנתיים האחרונות אפשר היה למנוע עשרות עד מאות מקרים של נשאים חדשים של המחלה מדי שנה". על-פי נתוני משרד הבריאות בכל שנה מתגלים בישראל כ-400 נשאים חדשים של הנגיף - יותר מ-100 מהם גברים מהקהילה הגאה.

לדברי הרופאים, הטיפול המניעתי להידבקות בנגיף הוא הטיפול התרופתי היחיד המונע מחלות כרוניות מסכנות חיים, שאיננו כלול כיום בסל התרופות בישראל. הרופאים שמתחו ביקורת על כך הוסיפו, לדברי העיתון, כי בכך נוצר "מצב שערורייתי של פגיעה קשה בבריאות הציבור" וכי "הסחבת של משרד הבריאות גרמה גם להיווצרות שוק שחור של תרופות המיובאות בגניבה מחו"ל ונלקחות בעיקר בתל אביב על ידי עשרות גברים הומואים בכל סוף שבוע ללא בקרה רפואית. בחלק מהמקרים אף מדובר בתרופות מזויפות ומסוכנות".

ד"ר איציק לוי, מנהל מרפאת האיידס במרכז הרפואי "שיבא", צוטט בדיווח: "המצב הנוכחי תורם לנדבקים נוספים וחדשים, וזה בלתי נסבל ולא מוסרי". עוד הביא העיתון מדבריהם של הרופאים ד"ר גל וגנר וד"ר רותי גופן, ממייסדי המרפאה לקהילה הגאה בתל אביב, שאמרו: "מאז התחלת הטיפול המונע להידבקות ב-HIV בעולם, לפני כחמש שנים, נראו במרפאתנו עשרות נדבקים חדשים, ובהם נערים. בשנים האחרונות אנו עומדים חסרי אונים מול אלו הבאים ומתחננים לקבלת הטיפול המונע שיגן עליהם מהידבקות בנגיף, אך אין בידינו לעזור להם. היו מקרים שאותם אנשים שביקשו את הטיפול (שלא ניתן לפי שעה להשיגו) חוזרים אלינו כעבור כמה חודשים לאחר שנדבקו בנגיף".

איידס הוא גורם המוות מספר 1. לבני נוער באפריקה

היום מצוין יום האיידס הבינ"ל, ועל רקע זה פירסם ארגון האו"ם למען הילד (יוניצ"ף) דו"ח חדש בנושא האיידס. עיקריו: שיעור התמותה מאיידס בקרב מתבגרים - ובעיקר נערות - בעולם זינק פי שלושה, לעומת הירידה העקבית שחלה מאז שנת 2000 בתמותה מאיידס בקרב קבוצות הגיל האחרות. איידס הוא עתה גורם המוות המוביל בקרב מתבגרים באפריקה וסיבת המוות השנייה בקבוצת גיל זו ברחבי העולם.

לפי הנתונים, הנגיף גבה את חייהם של 41 אלף מתבגרים בגילאי 19-10 בשנת 2015

לפי הנתונים, הנגיף גבה את חייהם של 41 אלף מתבגרים בגילאי 19-10 בשנת 2015. בשנה זו, לפי הדו"ח, נדבקו 250 אלף מתבגרים בנגיף. אם לא יחול שינוי, הזהיר הארגון, שיעור הנדבקים יעלה ב-60% עד שנת 2030, כלומר 400 אלף בני נוער ידבקו בכל שנה.בכל שתי דקות מתבגר נוסף נדבק בנגיף - ורוב הסיכויים שזאת תהיה נערה.

הארגון מסר, כי התקדמות יוצאת דופן נרשמה במניעת הדבקת ילודים מאימהות נשאיות איידס: 1.6 מיליון הידבקויות ילדים נמנעו בין השנים 2000 ל-2015.

בסך הכל, 1.1 מיליון ילדים, בני נוער ונשים נדבקו בנגיף בשנת 2015. ילדים בגילים 4-0 נשאי HIV נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לתמותה. הם לרוב מאובחנים ומקבלים טיפול בשלב מאוחר מדי. רק מחצית מהתינוקות שנולדו לאם נשאית איידס זוכים לבדיקה בחודשיים הראשונים לחייהם. במדינות שמדרום לסהרה רק בגיל ארבע בממוצע מתבצעת הבדיקה.

לפי הדו"ח, כיום חיים 2 מיליון מתבגרים עם נגיף האיידס. במדינות אפריקה שמדרום לסהרה, בה מרוכזים מקרי האיידס הרבים ביותר, בנות נדבקות הרבה יותר מבנים. בגילאי 19-15 בנות מהוות 75% מקרב הנדבקים.