השימוש בתרופות מרשם לשיכוך כאבים אופיואידיות בישראל עלה פי 2.5 בחמש השנים האחרונות; כך מדווח הבוקר (ג') עיתון "הארץ", בהתבסס על נתונים מקופות החולים, שהוצגו בדיון בוועדת הכנסת למאבק בנגע הסמים.

בדיווח נמסר, כי על פי נתונים שהועברו למשרד הבריאות מקופות החולים בדבר צריכת תרופות מרשם לשיכוך כאבים בשנים 2015-2010 עולים הנתונים הבאים: קופת חולים "לאומית" דיווחה על עלייה בשימוש בתרופות אופיאטיות פי 2.5, כאשר בקרב בני 74-45 מדובר בעלייה של פי 3 ובקרב בני 75 ומעלה פי 2; "מאוחדת" דיווחה על עלייה של פי 2.4 בקרב בני 74-45 ועלייה של פי 2 בקרב בני 75 ומעלה; "מכבי" מסרה, כי רכישת תרופות אופיאטיות עלתה בשנים האחרונות פי 2.3, וכי רק 1.1% מהתרופות נופקו בידי רופאים מומחים לכאב ומרבים המרשמים ניתנו בידי רופאי משפחה או רופא מקצועי.

על פי הערכות, כ-300-200 אלף ישראלים נוטלים לפחות תרופת מרשם אחת, בשנה, לשיכוך כאבים.

פרופ' פסח שוורצמן: "האמריקנים נכנסו לפאניקה גדולה, אבל כשמסתכלים על המצב באירופה ובישראל, התמונה שונה"

עוד מדווח העיתון, כי על-פי מחקר שנעשה ב"איכילוב" וב"שיבא" על 888 מטופלי מרפאות כאב, לפחות 17% מהמטופלים במרפאות כאב עלולים להתמכר לתרופות האופיאטיות. 63% ממשתתפי המחקר שמילאו שאלונים דיווחו כי טופלו בתרופות חזקות: פרקוסט, אוקסיקונטין, פנטניל, אוקסיקודון.

ד"ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות, מסרה ל"הארץ" כי "השימוש בתרופות אלו עלול להפוך למגפה הבאה בישראל אם היא לא תיעצר. בחמש השנים האחרונות חלה מגמת עליה עולמית בהתמכרות לתרופות מרשם אלו. השימוש לרעה בהן גדל. בחלק מהמדינות הן כבר סם מרכזי ומחליפות הרואין".

בשבוע שעבר, כך דווח, פורסם מטעם הר"י נייר עמדה שנוסח בידי צוות שכלל רופאי כאב, רופאי משפחה, פסיכיאטרים ורוקחים, בו נאמר בין היתר כי "בשנים האחרונות עולים חששות כבדים בהקשר לטיפול באמצעות אופיואידים בכאב כרוני שאיננו ממקור סרטני. במאמרים שפורסמו בעיתונות המקצועית ניתן למצוא נתונים בעיקר מארה"ב וקנדה על שיעורי שימוש גבוהים ולרעה והם מוגדרים כבר כ'מגפה'". בארה"ב דווח ב-2014 על 28,647 מקרי מוות כתוצאה משימוש במשככי כאבים אלה.

מחברי נייר העמדה כתבו, לפי "הארץ", כי הם "מאמינים שמשככי כאבים צריכים להמשיך להיות מרכיב חשוב בארסנל התרופות לטיפול בכאב, אך על הרופאים להשתמש בהם בצורה אחראית יותר תוך אבחון מעמיק, בחינת חלופות, בחינת גורמי הסיכון וקביעת יעדי טיפול". נייר העמדה החדש "נועד להעניק לרופאים כלים מקצועיים למתן משככי כאבים בצורה מושכלת יותר".

בין מחברי המסמך היו ד"ר שאול לב-רן, מנהל המרפאה להתמכרויות ותחלואה כפולה במרכז הרפואי "לב השרון" ופרופסור פסח שוורצמן, מומחה ברפואת כאב. פרופסור שוורצמן סבור, כי המצב בישראל עדיין איננו קיצוני והנושא עלה בעקבות רעש שהתעורר בארה"ב. "האמריקנים נכנסו לפאניקה גדולה, אבל כשמסתכלים על המצב באירופה ובישראל, התמונה שונה", אמר.

פרופסור שוורצמן מסר עוד, כי על פי המידע שאסף משירותי בריאות "כללית", 6% מהמשתמשים בתרופות אלו נגד כאב כרוני עושים זאת לאורך תקופה ממושכת של כחצי שנה.

בדיון בוועדת הכנסת עלתה הטענה, כך מדווח העיתון, ש"קופות החולים שאמונות על הרפואה היומיומית בקהילה אינן מודעות מספיק לתופעת ההתמכרות המחמירה".