אנדרוגנים משחקים תפקיד חשוב בתפקוד מיני נשי תקין ולא תקין. מחקר חדש סקר את התפקיד של אנדרוגנים בפיזיולוגיה ופתו-פיזיולוגיה של תפקוד מיני נשי, ובדק את הראיות ליעילות של טיפול באנדרוגנים להפרעות בתפקוד מיני נשי.

בוצע חיפוש במסדי נתונים באינטרנט אחר מחקרים שבדקו אנדרוגנים ותפקוד מיני נשי. סקירות גדולות נכללו והממצאים שלהם סוכמו על מנת להימנע מהעתקת התוכן שלהם. איכות הנתונים שפורסמו בספרות וההמלצות שלהם התבססו על מערכת GRADES.

הספרות הקיימת כיום תומכת באנדרוגנים כחלק חשוב מהתפקוד המיני הנשי. לא נמצאו רמות אנדרוגנים בדם שמתחתם נשים יכולות להיות מסווגות כבעלות מחסור באנדרוגנים. מחקרים קליניים הדגימו בעקביות שטיפול דרך העור בטסטוסטרון (Transdermal testosterone) משפר תפקוד מיני וסיפוק מיני בקרב נשים שהוערכו כבעלות הפרעה של חוסר בתשוקה מינית.

השימוש בטיפול בטסטוסטרון מוגבל על ידי מחסור בפורמולות מאושרות לשימוש עבור נשים, וחוסר בנתוני בטיחות ארוכי טווח. מרבית המחקרים לא תומכים בשימוש ב-Dehydropiandrosterone סיסטמי לטיפול בהפרעות בתפקוד מיני בקרב נשים עם תפקוד אדרנלי תקין או אי ספיקת אדרנל.

מחקרים המעריכים את היעילות והבטיחות של טסטוסטרון וגינלי ו-Dehydropiandrosterone לטיפול באטרופיה וולו-וגינלית נערכים כיום.

מסקנת החוקרים הייתה, כי הנתונים הקיימים כיום תומכים בתפקיד החשוב של אנדרוגנים בתפקוד מיני נשי תקין ולא תקין, וביעילותו של טיפול בטסטוסטרון דרך העור לטיפול במספר הפרעות תפקוד מיני נשיות. עם זאת, קיים היום מחסור בפורמולות מאושרות של טסטוסטרון לנשים, וכתוצאה מכך, מרשם של טסטוסטרון לנשים הינו מחוץ להתוויה הקיימת של פורמולות טסטוסטרון לגברים.

לדבריהם, יש צורך במחקרים ארוכי טווח על מנת לקבוע בטיחות של טיפול בטסטוסטרון בקרב נשים ויתרונות אפשריים של טיפול זה מעבר לתפקוד מיני.

מקור:
Davis, S.R., Worsley, R., Miller, K.K., Parish, S.J. and Santoro, N., 2016. Androgens and female sexual function and dysfunction—findings from the Fourth International Consultation of Sexual Medicine. The journal of sexual medicine, 13(2), pp.168-178.