חדשות

משבר אמון נוסף בין הנהלת "הדסה" לחשב המלווה מטעם האוצר

החשב דיווח כי חלה "הרעה חמורה במצבו הפיננסי של בית החולים", וכי הניסיון של הנהלת "הדסה" לייחס זאת לחוסר העברת כספים מצד המדינה הוא "חסר תקפות ממשית"; מנכ"ל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין מאשים האוצר בהתנכלות לו ולבית החולים

מנכ"ל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין חותם על הצטרפות למאגר "נאמני חיים" של מד"א (צילום: יח"צ)

באגף החשב הכללי באוצר מעריכים, כי יהיה צורך להעביר בקרוב לבית החולים "הדסה" תקציב תמיכות נוסף, מעבר למה שהובטח לו במסגרת תכנית ההבראה, ובעקבות כך נוצרו חילוקי דעות בנוגע לאופי התנהלות בית החולים; כך דיווח אתמול (יום ד') העיתון "כלכליסט".

לפי הדיווח, באוצר טוענים כי "הליך ההבראה משותק כמעט לחלוטין", וכי נוצר משבר אמון בין מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין לבין החשב המלווה מטעם המדינה, רן זונטג. בין פרופ' רוטשטיין לחשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שמינתה את זונטג, יש סכסוך אישי מר. עבאדי-בויאנג'ו אמורה לסיים את תפקידה בינואר הקרוב.

במסגרת המשבר התנהלו חילופי דברים בין הגורמים המעורבים בהסכם ההבראה, ביניהם חברי ועדת השלושה המפקחת על הסכם ההבראה, שמורכבת מנציגי משרדי האוצר והבריאות והחשבת הכללית באוצר.

בדיווח נמסר, כי הקרע בין הצדדים נוגע לעניין האחריות ולאופן ביצוע הליך ההבראה, כאשר "הדסה" מאשימה את המדינה בכך שלא העבירה לקופתה חלק ניכר מהכספים אליהם התחייבה במסגרת ההסכם. לפי טענת "הדסה", לא הועברו 150 מיליון שקל שהובטחו לנושאי פיתוח של בית החולים (75 מיליון שקל עד סוף שנה זאת, ו-75 מיליון שקל החל מ-2017 ועד 2020, סוף הליך ההבראה). בית החולים טוען גם שהמדינה לא הפשירה 190 מיליון שקל לתכנית הפרישה מרצון של עובדים.

נציגי המדינה והחשב המלווה מאשימים את "הדסה" בהחלטות ניהוליות רעות ובאי-שיתופו של החשב המלווה במהלכים שבוצעו. העיתון מסר כי לטענת האוצר, החשב איננו מקבל זכות חתימה על מהלכי בית החולים, בניגוד להבנות שהושגו במסגרת הסכם ההבראה. לפי העיתון, הוא רק מבצע בקרה רטרואקטיבית.

"הדסה" טוענת, שהחשב המלווה מקבל משכורת בסך 4.3 מיליון שקל בשנה, אך כמעט שאיננו נמצא בדיוני הדירקטוריון למרות שהוזמן אליהם. מנגד טוען האוצר והחשב המלווה, כי נתונים ותחשיבים שבית החולים נתבקש להעביר לא הועברו, בעוד שבית החולים טוען מנגד, על פי הדיווח, שהעביר את כל המידע אותו התבקש להעביר.

בדיווח נמסר, כי לאחר עיכובים של כמה חודשים, העבירה באחרונה המדינה ל"הדסה" כ-45 מיליון שקל, במסגרת הסכומים השוטפים שנקבעו בהסכם. בחודש הבא אמורה המדינה להעביר עוד 20 מיליון שקל. "כלכליסט" מסר, כי החשב המלווה כתב השבוע ל"ועדת השלושה" כי דיווחי "הדסה" מהחודשים והימים האחרונים "משקפים הרעה חמורה במצבו הפיננסי של בית החולים".

"ניסיונות המנכ"ל להאשים את המדינה כגורם האחראי להרעה שחלה בתזרים המזומנים של הדסה", כתב החשב המלווה, "חסרי תקפות ממשית ועניינית וככל הנראה מטרתם לחפות על שימושים אסורים שבוצעו בהון החוזר של בית החולים. בית החולים מסרב באופן מגמתי לחשוף את היקפם".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  חשב מלווה,  הסכם הבראה,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  פרופ' זאב רוטשטיין
תגובות
 

..אלוהים בשמיים השכן שלום ושלווה בין פ'. רוטשטיין והחשבת הכללית.
די לסכסוכים ולמריבות.. חילוקי דעות לא אמורים לפגוע ביניכם אישית. שלבו ידיים.. סלחו ומחלו אחד לשני ותנו קדימה!
קשה לי ברמה אישית להאמין שקיים כסף, כוח וידע ואין עדיין מצליחים למנף כי כול אחד מתבצר באישי שלו! "כשסוגרים את הדלת לטעויות גם האמת נשארת בחוץ"
סאאידה סדיק שאוהבת מאוד את מערכת הבריאות בארץ.

אנונימי/ת
10.11.2016, 17:51

האם רוטשטיין חדל לשמש חבר דירקטוריון של חברה לניכיון שטרות?

אנונימי/ת
10.11.2016, 21:09

פרופ רוטשטיין מנותק לחלוטין מקהילת הרופאים בירושלים. האיש לא טרח לפגוש את רופאי הקהילה ורופאי הקופות ולא הצליח לפתח אמון לא בציבור לא בהנהלות הקופות ולא בקרב הרופאים המפנים להדסה את מטופליהם. איזה הבדל למול פרופ' יונתן הלוי...