מחקר שהוצג בשבוע שעבר בכנס איגוד הרופאים המרדימים בארה"ב American Society of Anesthesiologistsי(ASA) העלה, כי נשים שקיבלו אפידורל במהלך הלידה נטו פחות מאחרות לפתח דיכאון שלאחר הלידה.

ד"ר גרייס לים, מהמרכז הרפואי באוניברסיטת פיטסבורג, שהובילה את המחקר, מסרה בכנס כי ההחלטה לבדוק קשר אפשרי בין מתן אפידורל בלידה לבין דיכאון שלאחר לידה התבססה על ההנחה שחוויית הלידה היא בעלת השלכות משמעותיות על היולדת לא רק במהלך הלידה, אלא גם לאחריה.

החוקרת הראשית: "עבור נשים שכאבן שוכך באופן יעיל הודות לאפידורל, נמצאו סיכויים פחותים לפתח דיכאון שלאחר לידה"

"כאבי הלידה משפיעים על הרבה מעבר לחוויית הלידה", אמרה ד"ר לים.  לדבריה, "הכאב עלול להיות מזיק פסיכולוגית עבור נשים מסוימות ועשוי לשחק תפקיד משמעותי בהתפתחות דיכאון שלאחר לידה. עבור נשים אלו, שכאבן שוכך באופן יעיל הודות לאפידורל, נמצאו סיכויים פחותים לפתח דיכאון שלאחר לידה".

החוקרים ניתחו נתונים מתוך רשומות רפואיות של 201 נשים שקיבלו אפידורל והעריכו את מידת הכאב של היולדות בסולם בשם PIPי(percent improvement in pain ) הנע בין 0 ל-10. בהמשך נבנה מדד דומה בשם "אחוז השיפור בכאב במהלך הלידה לאחר מתן אפידורל". הסיכון לפתח דיכאון בקרב אותן נשים הוערך באמצעות הסולם המקובל - "סולם הדיכאון לאחר לידה של אדינבורו (EPDS)", שמדד את הנושא שישה שבועות לאחר הלידה.

"נמצא כי ככל שהשיפור בהפגת הכאב בקרב נשים היה גדול יותר, הסיכויים שלהן לפתח דיכאון שלאחר לידה על-פי נוסחת EPDS היו פחותים", מסרה ד"ר לים. עם זאת, היא הדגישה שהמחקר לא קבע שאפידורל ימנע לחלוטין דיכאון שלאחר לידה, מאחר שיש גורמים נוספים שעשויים להוביל להתפתחות דיכאון שלאחר לידה ביניהם שינויים הורמונליים ופסיכולוגיים, תמיכה חברתית והיסטוריה של הפרעות פסיכיאטריות.

על-פי הערכות, בין 10% ל-15% מהיולדות סובלות מדיכאון שלאחר לידה. ביטויו מגוונים, וביניהם מצב רוח ירוד, עצבות ברוב שעות היום, אובדן עניין והנאה, חוסר תיאבון, אכילת יתר, בעיות שינה ותחושת אי שקט ומתח, עייפות וחוסר מרץ, הערכה עצמית נמוכה, רגשות אשמה, בכי ממושך, עצבנות ועוד.