מחקרים

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי משולב עם תרופות מועיל לאורך זמן למבוגרים עם ADHD

עם זאת, מחקר מצא כי פרט לחודשים הראשונים, יתרונות השילוב אינם עולים על טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ללא טיפול תרופתי, אשר מועיל גם כן לאורך זמן

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (אילוסטרציה)
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (אילוסטרציה)

תוצאות מחקרים שפורסמו לאחרונה הציגו ראיות ליעילותו של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (cognitive behavioral therapy - CBT) בקרב מבוגרים הנוטלים טיפול תרופתי להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (attention deficit/hyperactivity disorder – ADHD).

עם זאת, היעילות של CBT בקרב מבוגרים עם ADHD שאינם נוטלים טיפול תרופתי, לעומת אלו שנוטלים טיפול תרופתי, אינה ידועה.

מחקר זה העריך את ההשפעות של CBT קבוצתי בלבד לעומת CBT קבוצתי יחד עם טיפול תרופתי על תסמיני ADHD ועל תוצאים תפקודיים בקרב מבוגרים עם ADHD.

88 מבוגרים עם ADHD עברו 12 פגישות קבוצתיות של CBT בליווי הדרכה אישית, עם (n=42) או ללא (n=46) טיפול תרופתי עבור ADHD. השפעות הטיפול הוערכו בתום הטיפולים ואחרי שלושה ושישה חודשי מעקב בעזרת דירוג עצמי ודירוג של צופה, שהיו ללא סמיות.

טיפול CBT קבוצתי יחד עם טיפול תרופתי הביאו לשיפורים גדולים יותר בתסמיני ADHD, כישורי ארגון וערך עצמי בהשוואה ל-CBT בלבד. ההבדלים בין הקבוצות דהו במהלך המעקב, מאחר וקבוצת ה-CBT בלבד המשיכה להשתפר בעוד שקבוצת ה-CBT והטיפול התרופתי שמרה על הישגיה בלבד.

החוקרים סיכמו, כי CBT בשילוב עם טיפול תרופתי הביאו להישגים גבוהים יותר לעומת CBT בלבד מבחינת תסמיני ADHD, כישורי ארגון ובטחון עצמי, אך עליונות הטיפול המשולב פחתה עם הזמן.

מקור: 
Mariya V. Cherkasova, Lisa R. French, Cassidy A. Syer, Lorne Cousins,Harry Galina, Yasaman Ahmadi-Kashani, and Lily Hechtman; Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy With and Without Medication for Adults With ADHD: A Randomized Clinical Trial; Journal of Attention Disorders 1087054716671197, first published on October 6, 2016 as doi:10.1177/1087054716671197

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול קוגניטיבי-התנהגותי,  הפרעת קשב,  ריכוז והיפראקטיביות,  ADHD,  ADHD במבוגרים,  טיפול פסיכולוגי ותרופתי,  כישורי ארגון
תגובות