טרשת נפוצה

Alemtuzumab (למטרדה, סאנופי-ג'נזיים) משפרת נכות קיימת בקרב מטופלים עם טרשת נפוצה פעילה

מחקר חדש מצא, כי בקרב מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה התקפית הפוגתית ותגובה לא מספקת לטיפול-משנה-מחלה קודם, Alemtuzumab (למטרדה) מספקת יתרון גדול יותר בהשוואה ל-Interferon-β-1a תת-עורי על פי מספר מדדי נכות המשקפים שיפור בנכות קיימת; המחקר מספק ראיות מדרגה I לפיהן Alemtuzumab משנה מדדי נכות לטובה בהשוואה ל-Interferon-β-1a תת עורי

30.10.2016, 09:27
MRI המראה פגיעה של טרשת נפוצה במיאלין -הנקודות הבהירות (מקור: ויקיפדיה)
MRI המראה פגיעה של טרשת נפוצה במיאלין -הנקודות הבהירות (מקור: ויקיפדיה)

מחקר חדש בדק את היעילות של טיפול ב-Alemtuzumab (למטרדה – Lemtrada; חברת SANOFI-GENZYME) בשיפור נכות בקרב מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה התקפית הפוגתית (Relapsing remitting MS) עם תגובה לא מספקת (≥ חזרה אחת) לטיפול קודם.

מחקר CARE-MSי(Comparison of Alemtuzumab and Rebif Efficacy in Multiple Sclerosis) הינו מחקר אקראי, סמוי, מבוקר, פאזה 3, שנמשך שנתיים ושהשווה יעילות ובטיחות של Alemtuzumab (למטרדה) במינון 12 מ"ג עם מתן תת-עורי של Interferon-β-1a במינון 44 מיקרוגרם, במטופלים הסובלים מטרשת נפוצה התקפית הפוגתית.

במחקר נבדקה רמת הנכות בהתבסס על מדד EDSSי(Expanded Disability Status Scale), מדד MSFCי(Multiple Sclerosis Functional Composite) ומדד SLCLAי(Sloan low-contrast letter acuity), ובהתמקדות בשיפור נכות קיימת בנוסף להאטת התקדמות הנכות.

המחקר מצא, כי מטופלים שטופלו ב-Alemtuzumab (למטרדה) היו בעלי סיכוי מוגבר בהשוואה למטופלים שטופלו ב-Interferon-β-1a להראות שיפור בניקוד EDSSי(p<0.0001) בכל המדדים שאומדים את מערכות התפקוד. יותר מטופלים שטופלו ב-Alemtuzumab (למטרדה) הדגימו שיפור בנכות לאחר 6 חודשים.

הסיכוי לשיפור בהשוואה ליציבות או להחמרה בניקוד MSFC היה גדול יותר עם Alemtuzumab (למטרדה) בהשוואה ל-Interferon-β-1aי(p=0.0300); שיפור בניקוד MSFC עם Alemtuzumab (למטרדה) היה בעיקרו בשל שיפור בקואורדינציה של גפה עליונה ומוטוריקה עדינה. מטופלים שטופלו ב-Alemtuzumab (למטרדה) היו בעלי שינוי טוב יותר מהבסיס במדד SLCLAי (2.5% contrast)י(p=0.0014) ובניקוד משולב של MSFC ו-SLCLAי(p=0.0097) בהשוואה למטופלים שטופלו ב-Interferon-β-1a.

מסקנת החוקרים היתה, כי בקרב מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה התקפית הפוגתית ותגובה לא מספקת לטיפול קודם, Alemtuzumab (למטרדה) מספקת יתרון גדול יותר בהשוואה ל-Interferon-β-1a תת-עורי, על פי כמה תוצאי נכות המשקפים שיפור בנכות קיימת.

מחקר זה מספק ראיות מדרגה I (על בסיס rater blinding ואיזון מאפייני בסיס בין הזרועות) כי Alemtuzumab משנה מדדי נכות לטובה בהשוואה ל- Interferon-β-1a תת-עורי.

מקור:
Giovannoni, G., Cohen, J.A., Coles, A.J., Hartung, H.P., Havrdova, E., Selmaj, K.W., Margolin, D.H., Lake, S.L., Kaup, S.M., Panzara, M.A. and Compston, D.A.S., 2016. Alemtuzumab improves preexisting disability in active relapsing-remitting MS patients. Neurology, pp.10-1212.

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  MS,  Alemtuzumab,  למטרדה,  Lemtrada,  Interferon-β-1a,  מחקרים