המרכז הרפואי "פורייה" בטבריה הודיע השבוע, כי ביצע בפעם הראשונה בבית החולים ניתוח משולב שכלל כריתה של גוש סרטני מהריאה וניתוח מעקפים. הניתוח נמשך שבע שעות.

בית החולים מסר, כי המנותח היה גבר בן 57, שהופנה מבית החולים "זיו" בצפת לניתוח מעקפים בלב. בבדיקת CT חזה המתבצעת באופן שגרתי לכל החולים המיועדים לניתוח לב נמצא גידול בחלקו העליון של בית החזה. בדיקות נוספות העלו שהגידול ממוקם סמוך לכלי דם גדולים ולריאה.

ד"ר ארז קכל, מנהל היחידה לניתוחי לב במערך הקרדיווסקולרי ב"פורייה", מסר כי זו הפעם הראשונה שניתוח משולב ממין זה בוצע בבית החולים. "מדובר בניתוח מורכב מאוד, המחייב שיתוף פעולה בין מנתחי לב למנתחי חזה. במהלך הניתוח ביצענו כריתה של חלק מהריאה שעליו השתלט הגידול. כרתנו את האזור בווריד שאף הוא היה 'תפוס' בידי הגידול. ביצענו תיקון של הווריד, בודדנו את עצב הריאה שהיה מוקף על-ידי הגידול, מבלי לפגוע בו. רק לאחר מכן המשכנו לניתוח המעקפים".

הניתוח, שעבר בהצלחה מלאה לדברי בית החולים, בוצע בידי ד"ר קכל וד"ר רוני בן אבי, מומחה לניתוחי חזה שהגיע מהמרכז הרפואי "שיבא". בדיקת ביופסיה העלתה שהגידול הסרטני הוצא בשלמותו עם שוליים נקיים.