חדשות

ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה במרכז הרפואי "רמב"ם"

הר"י הודיעה אתמול (ד') על הסכסוך, ואיימה כי אם לא ייפתר תושבת העבודה בבית החולים בעוד כשבועיים, וכי השביתה עלולה להתרחב לכל בתי החולים הממשלתיים; ברקע ההכרזה: שינויים במתכונת העבודה של רופאים בבית החולים, לרבות צמצום שעות נוספות והקפאת איוש תפקידים עד ינואר 2017

בית החולים רמב"ם (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים רמב"ם. "אפליה תקציבית" (צילום: ויקיפדיה)

ההסתדרות הרפואית (הר"י) הכריזה אתמול (ד') על סכסוך עבודה במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה, על רקע קיצוצים שנעשו על ידי הנהלת בבית החולים; כך דיווחו כלי התקשורת. הנהלת "רמב"ם" טענה בתגובה כי הקיצוצים הם "מינוריים וזמניים", וקראה לרופאים להירתם למהלך.

במכתב שנשלח לממונה על השכר ויחסי העבודה באוצר, עם העתקים למשרד הבריאות, לנציבות שירות המדינה ולהנהלת המרכז הרפואי "רמב"ם", הודיעה הר"י כי אם לא יימצא פתרון לסכסוך יושבת בית החולים בעוד כשבועיים. לדברי הר"י, מדובר בשלב ראשון במאבק, ואם הסכסוך לא ייפתר, תישקל השבתת כל בתי החולים הממשלתיים.

ב"רמב"ם" מועסקים כ-700 רופאים, כולל אלו שהעסקתם מבוצעת דרך תאגיד הבריאות. הר"י כתבה, כי הרקע להכרזה על הסכסוך הוא "התנהלות פוגענית וחד-צדדית של הנהלת 'רמב"ם', המנוגדת ליחסים הקיבוציים וכוללת פגיעה בתנאי העבודה של הרופאים וכוונה חד-צדדית לשנות את מתכונת העבודה של הרופאים בשעות אחר הצהריים המקובלת בבית החולים כבר שנים לא מעטות, לרבות איסור גורף של ביצוע שעות נוספות".

"הנהלת רמב"ם עומדת על כוונתה לבצע את השינויים המשמעותיים והפוגעניים בתנאי עבודתם של הרופאים ללא נכונות לנהל מו"מ או הידברות"

לדברי הר"י, כל השינויים הללו יתבטאו בפגיעה בהשתכרות הרופאים. עוד נטען במכתב, כי הנהלת "רמב"ם" מונעת קליטת מתמחים "מה שמביא לעומס בלתי נסבל על הרופאים". נושא אחר שבמחלוקת הוא פגיעה, לדברי הר"י, בארוחות המסופקות לרופאים.

הר"י גם מוחה על ההחלטה להקפיא קליטת רופאים עד ינואר 2017, למרות הצורך לאייש תקני רופאים שפרשו לגמלאות או עברו לעבוד בבתי חולים אחרים וכן על קיצוץ שבוצע בתורניות המומחים, קיצוץ במימון ניתוחים שמתבצעים אחר הצהריים ומאפשרים גם קיצור תורים והכנסה נוספת לרופאים הבכירים, ופגיעה בחוזים האישיים של רופאים שעברו לעבוד בחיפה ממרכז הארץ.

לגבי הקיצוץ בשעות הנוספות טוענת ההסתדרות הרפואית, כי מדובר בדרישה אבסורדית שעלולה להביא למצב שבו, למשל, רופא ייאלץ לנטוש מטופל באמצע ניתוח שהסתבך. "למעשה מצפים מהרופאים לעבוד בחינם ולא לקבל תגמול על שעות נוספות", נכתב.

ההסתדרות הרפואית טוענת במכתבה, כי נעשו ניסיונות ליישב את הסכסוך באמצעות משא ומתן, אולם ללא תוצאות עד כה. "הנהלת רמב"ם עומדת על כוונתה לבצע את השינויים המשמעותיים והפוגעניים בתנאי עבודתם של הרופאים ללא נכונות לנהל מו"מ או הידברות", נכתב.

הנהלת "רמב"ם" מסרה בתגובה, כי "עקב צמצומים שאותם רמב"ם נתבקש לבצע בהוראת משרד הבריאות, הנהלת בית החולים החליטה על מספר צעדים מינוריים וזמניים, תוך הקפדה על כך שציבור המטופלים לא יפגע. אנו מצפים מעובדי רמב"ם להירתם למהלך".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  סכסוך עבודה,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
 
אנונימי/ת
26.10.2016, 21:23

You cannot escape the responsibility of tomorrow by evading it today. Abraham Lincoln

יש מבין רמב"ם?

אהלין.
האינטואיציות האישיות ולרב הן לא משקרות לי! מספרות לי כי הנהלת רמב"ם חכמה וצודקת בו בזמן.
לשמחתי.. הרופאים אוכלוסיה איכותית וסבירות גבוה שיימצאו את עתידם במקומות אחרים גבוה. לא סוף העולם! לא חרב העולם!!
הצעד הבא "יא ראב- يا رب" לשלוח הביתה ארבעה עד חמשה מהבכירים מההנהלה הראשית ופמלייתם המתלווה אליהם במשרדים.
ששה מנהלי מחלקות שאינם מסוגלים לפרוש כשהם בשיאם ובכבודם! לשבת אתם על כוס קפה ללא מאפה ולדבר ללבם! באם עודו מתכווץ!! יתכן על אינטרופי!!
לכול מנהל מחלקה לפחות שני שלושה בכירים.. את אלה לנער טוב.. טוב ולהוריד אותם מהעץ עליו רובצים!
מציעה סוג של פעולה רוחבית.. לשחרר מכול הצוותים באופן רוחבי כך גם אנשי אחזקה, אנשי אדמינסטרציה.. טכנאים.. מלא דהויי מצפון.. האמינו לי.. בחיאתוקם.. מלא דהויים במחלקות ובמסדרונות!!
החלטות אמיצות מתבקשות בכול בתי החולים הממשלתיים ולאו דווקא רמב"ם..
סאאידה סדיק

אנונימי/ת
27.10.2016, 19:40

סאאידה כמה שאת טועה, ברמב"ם מציגים צעדי חיסכון כלפי חוץ ובעיקר כלפי פנים כדי ליצור "אווירת חיסכון" אבל לא חוסכים משמעותית אמת. לא נעשתה עבודת מטה רצינית ואיסוף נתונים ממושך. קיבל ביאר הוראה לחסוך, אסף את מטהו ויועציו ואלו שחררו רעיונות מהבטן כמו "נדמה לי" , "אני מרגיש ש..." , "יש לי הרושם. ." הרעיונות תורגמו חיש קל להנחתות ולהוראות שעה והללו הורדו מטה. מעט מחשבה, לא מעט היסטריה. הרבה נזק לטווח ארוך.

תקווה אני שטעותיי אינן הרסניות ובאם כן אז מידית חוזרת בי ולא אפטר את אף אחד. יש מקום לכולם..
"סתם בצחוק"
האמת היא שאף אחד מאיתנו לא יודע איפה האמת האמתית?? גם אף פעם לא נדע בדיוק מה מתרחש לנ בציפור נפשה של כל אחת מהנהלות בתי החולים?? מי מקורב להר"י? מי יריב של הר"י?
לדאבוני, אין הצגת מידע שקופה!! התגובות של רובנו מושתתות על שמועות ואינטואיציות!! קומץ אנשים קמו להם בבוקר והחליטו לשלוח הביתה 700 בני אדם!! שזה צעד מתבקש בכול הסקטורים ולאו דווקא רופאים!! על סמך מה? ולמה? אף אחד לא יודע וסביר גם שלא נדע מצרות! תרתי משמע.
בעזרת ה' ותאמרו "אמן"
לא יירחק היום ומבקר המדינה ישלוף ארנב מכובעו: "דוח על סך 9000 דף" בו יתקיל הציבור בסוגיות מסמרות שיער מבית היוצר "מערכת הבריאות בישראל" וגם אז לא אנחנו הציבור ולא המדינה נצליח לתקן!
רבותיי ומכובדיי מקבלי ההחלטות!! מבקשת בהפצרה!! רדו לשטח על בסיס יומיומי.. ממש כך! בחגים לא כמובן!! תהיו קשובים לצוותים שלכם.. חלקו את בית החולים ביניכם.. עלו או רדו לא משנה איך.. למתקני המרכז ותסרקו כול דבר במו עיניכם וידיכם.
לא להאמין לאף אחד גם אם זה אבא שלכם עובד בבית החולים! היכנסו לתוך המחלקות ולחדרי המנהלים ולחדרו של כול אדמנסטרטור רפואי והתקילו בשאלות גם באם זה לא נוח!
תדעו יותר ואז גם תהיו עם כוח יותר.
מקווה שלא נתעורר בוקר אחד ויתברר לנו כי שר בריאות סיני מנהל לנו את העסק!!!
בנימה עצובה כותבת.. לי אין מושג מה קורה לנו!!
סאאידה סדיק

אנונימי/ת
28.10.2016, 10:42

מי שזרע גשם קוצר סופה.
הר"י הסכימה לנושא שעות נוספות ושעון נוכחות. לכן מה הפלא שנוצרות בעיות בנושא זה.
אותם רופאים מרמב"ם אשר עובדים על חוזה מיוחד שהשמיצו רופאים אחרים " שמסתכלים על שעון" ויוצאים לעבודה נוספת במרפאות אחה"צ - אין להם מה להתלונן. זה המסלול שהם בחרו.

28.10.2016, 15:55

אמרתי את זה מראש כאשר התחיל העושק של ה-"פולטיימרים". המשכורת העתק של הפולטיימרים יהיה מבוסס על קיצוץ רוחבי של הרופאים האחרים. יש לבטל את מעמד הפולטיימרים לאלתר ולהחזיר אותם למשכורת הרגילה פלוס שעות נוספות בלבד. אם בגלל קיצוץ הכנסותיו לא ירצה יותר להיות מנהל אז שילד לבית חולים פרטי. מנהל אחר הרבה טוב ממנו יקח את מקומו במערכת הציבורית.

29.10.2016, 09:23

זוכרים אי אז בימים לפני שנתיים שלוש החליטו להכניס שעון נוכחות ? הרי היה ברור לכולנו שאנחנו עובדים יותר מדי והמערכת רק 'תאכל אותה מכך'. אז הרי הריבאונד של זה, אגב לא רק ברמב"ם. כל הרפורמות הקיקיוניות לאחרונה 'לטובת מערכת הבריאות' יתנפצו אחת אחרי השניה. אנחנו כמובן נפגעים ראשונים, המטופלים מייד לאחר מכן והמערכת ככלל צונחת מטה.

אנונימי/ת
29.10.2016, 16:28
אנונימי/ת
03.11.2016, 13:38

יכולה הנהלת הקריה הרפואית על שם הרמב״ם לפרסם עלויות השכר של מנהלי מחלקות , אשר פרשו לגמלאות והושבו לעבודה בשכר.אולי שם אפשר לחסוך ?

אנונימי/ת
03.11.2016, 21:36

לא היה כדבר הזה! מנהל הפגיה לשעבר פרופ' בלזר עובד כעת בהתנדבות, עורך עיתון יוקרתי ומארגן כנסים ברמה אקדמית גבוהה בלי לראות שקל. גם המנהלת האדמיניסטרטיבית הקודמת פרופ' גולן עושה ימים כלילות על מנת לגייס כספים כדי לתפעל את בית החולים. והכל עד כמה שזה נשמע מוזר בהתנדבות!!!

אנונימי/ת
03.11.2016, 22:33

וגם הפרופסור ביאר, היה כבר יכול להיות מזמן מיליונר בהייטק אבל בחר בענווה ויושרה רסמית להציל את החולים בצפון, רצה להקים להם מגדל של חקירות ותגליות. באה משרד האוצר וסגרה עליו את כל התיכנונים. למה? רק בגלל הקנאות והצרות של העין