חדשות

"המשבר דרמטי. אם לא יימצא מיד פתרון צפוי מחסור בתרופות"

כך אמר מנהל המרכז הרפואי "ברזילי" באשקלון, ד"ר חזי לוי, ל"ידיעות אחרונות", בעקבות דרישת חברת "שראל" כי בתי החולים יעבירו לה תשלום של כ-300 מיליון שקלים, שלטענתה הם חייבים לה מאז הקיץ; ברקע העימות: מחלוקת בין האוצר לבריאות על תפקוד החברה

תרכיבי חיסון, תרופות (צילום: אילוסטרציה)

"זה משבר דרמטי, חייבים למצוא לו פתרון" - כך מזהיר ד"ר חזי לוי, מנהל המרכז הרפואי "ברזילי" באשקלון, בעקבות חוב של כ-300 מיליון שקלים של בתי החולים הממשלתיים לחברת "שראל" לרכש תרופות וציוד רפואי, ודרישה של החברה לתשלום מיידי.

ד"ר לוי, המשמש גם כיו"ר הפורום של מנהלי בתי החולים הציבוריים בישראל, אמר את הדברים לעיתון "ידיעות אחרונות" הבוקר (יום ג'), על רקע דיווח על דרישת "שראל" לתשלום. על פי הדיווח, אם לא יימצא פתרון דחוף כבר בימים קרובים לבעיה, צפוי מחסור חמור בתרופות לבתי החולים שבבעלות המדינה.

ד"ר חזי לוי (צילום: אתר בי"ח ברזילי)

ד"ר חזי לוי (צילום: אתר בי"ח ברזילי)

"בתי החולים לא יוכלו לקיים את עצמם ולספק את השירותים הנדרשים אם תהיה הפסקה באספקת התרופות", הזהיר ד"ר לוי.

"שראל" היא ספקית התרופות, חומרי ההרדמה, משככי הכאב, הציוד הרפואי וחלק מהחיסונים עבור כלל בתי החולים הממשלתיים, בשווי כולל של כ-1 מיליארד שקל בשנה. החברה, שפעילותה נמצאת במוקד מחלוקת בין משרד האוצר למשרד הבריאות, טוענת שמקור החוב הוא בתרופות ובציוד שנרכשו בחודשים יוני ויולי, עסקות שאושרו בידי כל הגורמים, אך התמורה להם טרם שולמה לחברה.

"שראל" הודיעה כי העבירה בנושא זה מכתב לבתי החולים, שבו הודיעה כי אם הכסף המגיע לה לא יועבר לאלתר, החברה לא תוכל להמשיך לרכוש עבורם את התרופות והציוד והאספקה תיעצר.

בחברה, כך מדווח, טוענים שהעיכוב בתשלום נובע מהמחלוקת בחודשים האחרונים עם החשבת הכללית באוצר, לאחר שזו דרשה לפתוח את רכש התרופות לתחרות כדי להקטין את עמלות התיווך. החשבת דרשה להפסיק את מתן הפטור ממכרז שממנו נהנתה עד כה "שראל" בהתאם להסכם שלה עם משרד הבריאות.

עוד טוענת "שראל", על פי הדיווח ב"ידיעות אחרונות", שבעקבות המחלוקת הזאת החליט האוצר "לייבש" את החברה ולא להעביר לה את סך התשלום המגיע לה.

לפי הדיווח, משרד האוצר דוחה את הטענות, ומסר כי חילוקי הדעות בהקשר לפתיחת התחום לחברות נוספות לא קשור כלל לסילוק החוב המדובר, שהוא באחריות משרד הבריאות. המשרד טוען בתגובה שהעיכוב הוא חלק מהמאבק בחשבת הכללית.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "ברזילי",  ד"ר חזי לוי,  חברת שראל,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  החשבת הכללית
תגובות