חדשות

הרופאים בפנייה לבג"צ: מינוי מנהל בית חולים שאיננו רופא תהיה פגיעה תעסוקתית

על-פי דיווח ב"כלכליסט", ההסתדרות הרפואית פנתה לבג"צ במענה לעתירת איריס לוונשטיין לוי נגד המדינה על שפסלה את מועמדותה לניהול "וולפסון" כיוון שאיננה רופאה

שופט בית המשפט העליון: "אין למהר למנות רופאים מומחים בתביעות רשלנות רפואית" (אילוסטרציה)
רפואה ומשפט (אילוסטרציה)

ההסתדרות הרפואית (הר"י) הגישה לבג"צ בקשה להצטרף לתשובת המדינה לעתירתה של מנהלת קרן המחקרים בבית החולים "וולפסון", איריס לוונשטיין-לוי, על פסילת מועמדותה לתפקיד מנהל בית החולים, כיוון שאיננה רופאה, כך מדווח הבוקר היומון "כלכליסט".

בג"צ הורה למדינה להגיש את תשובתה לעתירה עד 27 באוקטובר.
העיתון מצטט מתוך הבקשה של הר"י : "העתירה יכולה להביא לפגיעה בציבור הרופאים במישור התעסוקתי", כתבו באי כוחה של הר"י בבקשה לבג"צ. "ההשלכה הישירה והמידית של קבלת העתירה תהיה פגיעה בסיכוייהם של רופאים להתמנות למשרות ניהול בתי חולים במדינה".

עוד מדווח כי "נציגי הרופאים חוששים מהאפשרות שבעתיד על כל מכרז ניהולי במערכת הבריאות יהיו יותר מועמדים. במצב הנוכחי - המכרזים לתפקידים הניהוליים הבכירים אינם מתמלאים". כן טוענת הר"י בבקשה: "קבלת העתירה עלולה להביא לכך שאנשים שאינם מחזיקים בהכשרה מקצועית מספקת יופקדו על הניהול השוטף של בתי החולים במדינה".
ב־30 באוקטובר צפוי מנהל וולפסון ד"ר יצחק ברלוביץ' לסיים את תפקידו. עמדת המדינה בתגובה לעתירת לוונשטיין לוי להוצאת צו ביניים לקיום מכרז, היא שאין לדחות את מועד עזיבתו של ד"ר ברלוביץ', למרות שהביע נכונות לכך. כן נמסר בדיווח שהר"י מעוניינת להעביר את הדיונים בעתירה זאת לבית הדין לעבודה.

נושאים קשורים:  בג"ץ,  ד"ר יצחק ברלוביץ,  איריס לוונשטיין-לוי,  המרכז הרפואי וולפסון,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
אנונימי/ת
13.10.2016, 10:07

מוטב היה, לו אמירה אומללה זו של הר"י לא הייתה נאמרת כלל.

מזמן לא שמעתי טיעון כל כך מטופש.

אנונימי/ת
13.10.2016, 21:36

אמירה נכונה ואמיצה. מדובר בניהול רפואי של מוסד שכל עיסוקו הוא טיפול רפואי. מנהלן אינו מבין ברפואה ולא יוכל להתייחס לדרישות ולצרכים של המטופלים והצוות. דורות של רופאים למדו מינהל רפואי ומצליחים לשלב רפואה וניהול. למה לחפש מינהלנים? מחר יציעו מיקור חוץ או מנהלים מיובאים.

אנונימי/ת
14.10.2016, 18:20

מה הקשר בין הטיעון שבכותרת לדבריך? אם מנהל שאינו רופא לא מתאים מסיבות מקצועיות, יש להתמקד אך ורק בסיבות אלה. להגיד שאסור לאפשר את זה משום שזה יגרום לפגיעה תעסוקתית זה טיעון עלוב.

"ראשית כל חטאת" היתה במנוי מנכ'ל משרד הבריאות מועמד שאינו רופא.
כבר במהלך זה נוצר תקדים שיש לעוקרו מן השורש ע'י חוק שיגדיר להבא שלתפקיד מנכ'ל המשרד יכול להתקבל רק רופא בכיר (דוגמת SURGEON GENERAL בארצות הברית).
כעת, צריך בכל דרך חוקית לגרום לכך שבכל מכרז לתפקיד מנהל בי'ח יכול להתמנות רק רופא בכיר, תוך פירוט כללי של כישורים.
על המח' המשפטית של הר'י להכין מסמך כזה ואשר יהיה חלק מהסכמי השכר העתידיים,ויכלול כמובן את תפקיד המנכ'ל..
לצערי, לא תמיד מתקיים במדינתנו שלטון השכל הבריא.
בברכת מועדים לשמחה ובריאות לנו ולחולינו, פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
14.10.2016, 18:24

כדי לגרום בדרך חוקית לגרום לכך שרק רופא יוכל לנהל בית חולים, צריך לתקן את פקודת בריאות העם בחקיקה. אבל ייתכן שעכשיו זה מאוחר מדי. תלוי מה תהיה פסיקת בג"צ. אם בג"צ יקבל את העתירה , יהיה מאוד בעייתי לעשות את זה, ובטח שלא ניתן יהיה לכלול דבר כזה בסכם קיבוצי - משום שהסכם קיבוצי מטבע הדברים לא יכול לסתור חוק יסוד (במקרה הזה חופש העיסוק).

היי ושאלה לי בבקשה: מינוי מנכ"ל משרד בריאות שאינו רופא אין בו פגיעה תעסוקתית??מינוי שרת משפטים כשהכשרתה הנדסה זה בסדר שתקתם ואף אחד לא הניד עפעף למינוי של סימן טוב!!
למה קשה לרופאים לקרוא לילד בשם שלו?? כול הכותרות המשונות האלו תירוצים חסרי טעם! קשה לכם להכיר בכשלונכם בניהול בתי חולים??
ניהול זה אומנות לשמה. לא כול רופא עבר הכשרה במינהל רפואי נהיה אליל ניהול!! קודש קודשים!!
יש בידיי 6 הכשרות ולא עוסקת באף אחת מהן! למזלי!! יש תקרת זכוכית שמרחפת מעליי מאז יום הולדתי!!
נראה אותכם מתנגדים לכול המינויים הפוליטיים! הראשונה שתהיה נגד מינוי מנהלת בית חולים שאינה רופא זאת אני!! אין איפא ואיפא.. הוגנות.. תהיו הוגנים!! למה "העליהום הזה" איפה הבעיה בלתת לה צ'אנס? במקרה של וולפסון הבחירה הטובה היא זאת שנקבעה על ידי אנשי וולפסון.. המציאה המלצות וחתימות ועצומות והוכיחה את צדקת מאבקה ואין אתם מאפשרים אפילו חריץ בתקרת הזכוכית הזו.
יתכן במקום אחר לא יהיה לעניין מינוי אשת קרן מחקרים!
חובה מצפונית על מקבלי ההחלטות לחוש את הקרקע.. להקשיב לרחשי השטח! המרכז הזה ייקרע לגזרים במידה והגברת לא תמונה לתפקיד מנהלת המרכז. היא אוהבת את המרכז שלה! מה החטא כאן!
קהל הרופאים תרגיעו.. לא ייפגעו לכם בתעסוקה חלילה. גם לא נתן שייפגעו! מסתובבים עשרות ואף מאות רופאים/ ות שמגיע להם בזכות ולא בחסד לנהל מרכזים רפואיים ולא נהלו כי פשוט מכרזים נתפרים.. זה כבר מזמן לא סוד!
גם בתוך קהילת הרופאים יש מרמור נגד אחיהם הרופאים!
יקיריי תניחו ותנוחו קצת! משמעות כול שינוי היא מעבר לטוב ולרע!
סאאידה

אנונימי/ת
14.10.2016, 03:30

סאאידה את מלכה!

תודה רבה לך!

אנונימי/ת
14.10.2016, 18:26

אף אחד לא חושש ממנהלת קרן המחקרים (שממילא הסיכויים שלה לזכות גם אם היו נותנים לה להתמודד קלושים) - החשש הוא מעצם התקדים שיהיה להבא.

אהלין..
ניתן ואפשר בהחלט לפרש את דבריי לעיל עם אלף ואחת פרשנויות. חשש.. יומרה.. עזות מצח.. חוצפה.. מי היא בכלל שתהיה מנהלת בית חולים!! כולה! מנהלת קרן מחקרים!!!! כלשון המגיב הנעלם!
הנקודה שברצוני להעביר היא פשוטה: כול תקדים וכול שינוי וכל מעשה צריך לבחון אותו לעומק פחות לרוחב!
יתכן.. יתכן וכן סיכוייה קלושים! בכול זאת היא מתמודדת על ניהול תחנת NASA!!! יחד עם זאת הגב' מוולפסון הכשירה את הקרקע לאחרים טובים והגדילה את סיכוייהם בעתיד לכבוש משרה מעייפת זו!!
סליחה! מי דיבר בכלל על חשש?? חשש ממה?? וממי??
סאאידה סדיק

אנונימי/ת
15.10.2016, 09:31

אם בג"צ יכריע לטובתה היא בהחלט מכשירה את הקרקע לאחרים. וכמו שאמרתי בתגובתי הקודמת - זה בדיוק החשש , מהאחרים. ובהחלט יש כאן חשש.

מכבדת את דעתך!
המשך סופ"ש נעים.
סאאידה