הודעות הוועד

דברי יו"ר האיגוד - פרופ' צבי דוולצקי

דבר יו"ר האיגוד בפרוס השנה החדשה, סיכום השנה שחלפה והפעילויות השונות בהם עסק האיגוד והוועד

שנה טובה! (אילוסטרציה)

בפרוס שנה חדשה, אני מברך את חברי האיגוד על שנה של פעילות רבה, התקדמות ושגשוג. img_7780a

הגריאטריה הינה מקצוע מוביל ובעל השפעה במערכת הבריאות בישראל. הזדקנות האוכלוסייה והשינויים הדמוגרפיים בישראל מציגים אתגרים רבים בפני מערכת הבריאות וקובעי המדיניות בארץ. חברי האיגוד פעילים בכל רמות התכנון, הניהול והטיפול; בהסתדרות הרפואית, במשרדי הממשלה, בביטוח הלאומי, באשל, בעמותות, באקדמיה; במרכזים הרפואיים הכלליים והגריאטריים, בקהילה ובמוסדות.

בשנת תשע"ו הייתה התקדמות משמעותית בנושאים מקצועיים רבים. הנושא של קביעת כשירות ואפוטרופסות במיוחד בחולה הסובל מדמנציה נידון בפורומים רבים בעקבות תיקון חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (נא לראות את דווחו של חברינו ד"ר יורם מערבי). ועדת היישום של התכנית הלאומית לדמנציה מקדמת פרויקטים רבים בתחומים רבים, כולל הסברה, הגברת הידע בקרב אנשי מקצוע, אבחון מוקדם של דמנציה ותכנון שירותים לאוכלוסייה חשובה זו. הוקמה ועדה בשיתוף פעולה עם איגודים אחרים במטרה לקבוע דרכי טיפול תרופתיים לתסמונת BPSD והפרעות התנהגות בחולים עם דמנציה. לאחרונה הוחל בתכנון כנס ארצי בחסות משרד הבריאות והביטוח הלאומי בנושא היערכות מערכת הבריאות להזדקנות האוכלוסייה בישראל. הכנס מתוכנן להתקיים בתאריך 31 בינואר 2017 – נא לרשום ביומנכם. במסגרת שיתוף הפעולה עם איגודים אחרים הוקמה ועדה משותפת עם האיגוד לרפואה פיזיקלית במטרה לקדם את הטיפול השיקומי של הזקן באשפוז ובקהילה. מתוכנן כנס משותף בנושא השיקום הגריאטרי בשנה הקרובה.

האתגר הגדול שעומד במרכז העשייה של ועד האיגוד הינו הקידום של מקצוע הגריאטריה. כדי להמשיך ולפתח את הגריאטריה בישראל אנו זקוקים למומחים - להרבה מומחים. יש לגייס רופאים צעירים כמתמחים ולהכשיר אותם בהתבסס על סילבוס עדכני ורלוונטי לרפואה הגריאטרית היום. הועד מקדם את תהליך עדכון הסילבוס בשיתוף פעולה עם המועצה המדעית של הר"י. כמו כן ביוזמת חברים מתמחים הוחל בתכנון פרויקט לעודד סטג'רים לבצע סבב בגריאטריה במסגרת הסטג'.

בנוסף, עלינו להמשיך ולקדם את הפעילות האקדמית בכנסים, בקורסים, בהשתלמויות ובעידוד המחקר. במסגרת הקשר עם גריאטריים ואיגודים מקצועיים בחו"ל הועד ארגן השתלמויות לכמה מחברינו בקנדה, בארצות הברית ובאנגליה. כמו כן הועד פועל לשינוי הסטטוס של ישראל באיגוד האירופאי לגריאטריה ממשקיף לחברות מלאה.

אני מאחל לכל אחד מכם, חברות וחברי האיגוד, שנה של שמחה, בריאות ועשייה. שנמשיך לקדם את הגריאטריה לטובת טיפול מקצועי ומכובד בזקן בישראל.

פרופ' צבי דוולצקי, יו"ר האיגוד

נושאים קשורים:  הודעות הוועד
תגובות