חדשות

מנכ"ל הביטוח הלאומי: להיערך לעלייה משמעותית במספר חולי האלצהיימר

לפי דיווח ב"מעריב", פרופ' שלמה מור-יוסף ציין באירוע לחנוכת המרכז המחודש לטיפול בחולי אלצהיימר ב"שיבא", כי על המדינה לתקצב את התכנית הלאומית לטיפול במחלה

בית החולים "שיבא" (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים "שיבא". כבר עתה מועסקים בבית החולים כ-150 רופאים פנסיונרים (צילום: ויקיפדיה)

בקמפוס המרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר נחנך אתמול (ד') מחדש המרכז הרפואי לאלצהיימר, שבחידושו הושקעו 65 מיליון שקל. בטקס שנערך לרגל יום האלצהיימר הבינלאומי מסר שר הבריאות יעקב ליצמן, כי הורה להעביר 2 מיליון שקל להשלמת מעון הלילה לחולי אלצהיימר, שיפעל בשיתוף פעולה עם בית החולים "שיבא" ויתן מענה למשפחות החולים.

באירוע, כך מדווח הבוקר (ה') "מעריב", אמר מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופסור שלמה מור-יוסף, כי יש להיערך לקראת עלייה משמעותית במספר חולי האלצהיימר בישראל. לדבריו, הוא מצפה שבתקציב 2017 הממשלה תוסיף מימון לתכנית הלאומית לטיפול בדמנציה ובאלצהיימר.

פרופ' מיכאל דוידזון, יו"ר המרכז הרפואי לאלצהיימר, אמר באירוע לפי הדיווח, כי יש כיום התקדמות בטיפולים לעיכוב המחלה. לדבריו, כיום נמצאים בפיתוח חידושים שונים, שנועדו להוריד את רמת העמילואיד-בטא במוח, החומר החשוד כגורם לאלצהיימר.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא",  אלצהיימר,  ביטוח לאומי,  פרופ' שלמה מור-יוסף
תגובות
 

בס”ד
דמנציה (ומחלת האלצהיימר כסוג הדמנציה הנפוצה) גדלים לממדים של פנדמיה המאיימת על העולם עם הזדקנות האוכלוסיה. העול הכלכלי והחברתי הוא כבד מנשוא שלא לדבר על סבל החולים ובני המשפחה. אין ריפוי או טיפול תרופתי יעיל לדמנציה. מחקרים אפדימיולוגים מראים שניתן למנוע העראות של כמחצית ממקרי האלצהיימר ע”י טיפול בגורמי הסיכון עוד לפני הופעת הסימפטומים של המחלה באנשים בריאיאים שיש להם את גורמי הסיכון.
הפתרון הוא במניעה הראשונית!
כל פתרון אחר יוביל אותנו להוצאות של מילארדים בשנה ותחלואה במימדי מגפה.
יש לתמרץ כספית את הרופאים ואת המבוטחים לעסוק במניעה ראשונית של דמנציה ובמילא גם של מחלות אחרות (כמעט אותם גורמי סיכון).