חדשות

פרופ' רוטשטיין: "מבטיח לעובדי 'הדסה' שהמשכורת תהיה בבנק בתחילת החודש"

מנהל "הדסה" נאלץ להתייחס לסוגיה, לאחר מכתב חריף ששלח לחשבת הכללית שבו אמר כי היא מאיימת על יציבותו הפיננסית של בית החולים בהחלטה לעכב העברת כספים בנימוק שהדבר מנוגד להסכם ההבראה שנחתם עם המרכז הרפואי

מסדרונות בית החולים "הדסה עין כרם" (צילום: "פלאש 90")

"אנשי הדסה יוכלו לשבת בשקט לשולחן החג בראש השנה. אני יכול להבטיח לעובדי הדסה שהמשכורת תהיה אצלם בבנק בתחילת החודש"; כך אמר אתמול (ד') מנכ"ל המרכז הרפואי "הדסה", פרופ’ זאב רוטשטיין, בוועידה הכלכלית שארגן בתל-אביב העיתון "כלכליסט", בשיתוף עם בנק לאומי.

פרופ' רוטשטיין אמר את הדברים על רקע העימות החריף בינו לבין החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו. פרופ' רוטשטיין האשים בשבוע שעבר את החשבת בעיכוב העברת כספים, שלדבריו פוגעים בתזרים המזומנים של "הדסה" ומסכנים את יציבותו הפיננסית.

"להדסה יש שני חשבונות בנק", אמר פרופ' רוטשטיין בכנס, "האחד על שם ארגון 'נשות הדסה' והאחד על שם בית החולים. לפני יותר מחודש הגשנו בקשה ממורשה החתימה של חשבון נשות הדסה העובד במשרד החשבת הכללית באוצר, להעברה של כסף לחשבון בית החולים. אבל החשבת סירבה".

"שבועיים וחצי אחרי הגשת הבקשה לחשבת הכללית", הוסיף, "קיבלתי מכתב איום מלא בהאשמות וסילופים. ברור לי שלא היא כתבה אותו". בדיווח נמסר כי למעשה פרופ’ רוטשטיין רמז שהאחראי למכתב הוא רז זוטנג, החשב המלווה את הדסה מטעם האוצר. "הייתי בהלם. במכתב ששלחתי אליה בתגובה, כתבתי שכל מה שהיא יכולה היתה לעשות כדי להזיק לבית החולים הדסה היא עשתה".

הסכסוך בין השניים עדיין לא נפתר, אולם כאמור, פרופ' רוטשטיין הבטיח כי לדבר לא תהיה השפעה על תשלום המשכורות.

בהופעתו אתמול בכנס סיפר פרופ’ רוטשטיין גם על היום הראשון שלו בתפקיד מנהל "הדסה", בפברואר השנה. "ראיתי את הצוות עובר במסדרונות עם מבטים מושפלים. עברה עליהם תקופה קשה מאוד. הם לא ראו אור בקצה המנהרה. עכשיו יש תקווה. רואים שהדברים משתפרים. אפילו מרגישים זאת. בתוך זמן קצר יחסית שונתה תדמית 'הדסה' בעיני הציבור. השבוע הגענו לשיא של 127% תפוסה ב'הדסה'. יש אצלנו הרבה לידות. זה מדד חשוב מכיוון שהיולדות יכולות לבחור איפה ללדת ולכן אפשר לראות אם אנחנו קולעים ללבן של היולדות. השר ליצמן קרא לזה אתמול 'מהפכה שלמה בהדסה'".

עוד הוסיף: "בפנימית א' היו בפברואר חמישה חולים בחדר בלי מזגן. עכשיו אין דברים כאלה. נלחמתי שיהיה שלושה מכשירי MRI מדגם "טסלה". בעוד חודש זה כבר יהיה המצב. התחייבתי שנעבוד שלוש משמרות ביום כדי לחסל את התורים ל-MRI. אנו מתחייבים לתת מענה בתוך שבועיים לצרכיהם של החולים הזקוקים ל-PET-CT."

ליצמן: הפופולריות שלי 'באה מלמעלה'

שר הבריאות, יעקב ליצמן, התייחס בכנס לסוגיית הרפורמה בטיפול הסיעודי שהוא מנסה לקדם, ואמר כי "ראש הממשלה נתניהו הבטיח לי שרפורמת הסיעוד תעבור". ליצמן חזר והבטיח, כי נושא הסיעוד לא ירד מסדר היום. "אני מתכוון לעמוד על קוצו של יוד בנושא הזה. יש הסכם קואליציוני שראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לי שהוא יקוים. יש חוזה חתום. נתניהו ומשה כחלון חתומים על ההסכם כמוני, עכשיו מתחיל המו"מ – מתי, כמה ומאיפה".

ליצמן שב והבהיר גם את תמיכתו בהעלאת מס הבריאות כדי לקדם את הרפורמה. "דרשתי להעלות את מס הבריאות ב-0.6%. טענו נגדי שזה עליית מסים. אני טוען ההפך – זה מוריד את יוקר המחייה. כי אנשים שרוכשים ביטוח סיעודי משלמים יותר. המדינה 'גונבת' מהילדים שההורים שלהם נקלעים למצב סיעודי. את זה צריך להפסיק. אני לא מתכוון לוותר".

"בישיבת הממשלה על התקציב", סיפר השר, "השתתפה נגידת בנק ישראל. שאלתי אותה מה דעתה על הסיעוד, והיא ענתה: 'זו בהחלט רפורמה שחייבת להתבצע'. העליתי את נושא הסיעוד גם בפורום ראשי המפלגות. הדגשתי בכל מקום: הנושא קיים בהסכם הקואליציוני. ראש הממשלה הבטיח לי. עד כה נתניהו כיבד את כל ההסכמים שנחתמו עמנו. למרות שלי ולשר כחלון לא מעט ויכוחים, אני יודע שגם הוא רוצה ברפורמת הסיעוד".

ליצמן התייחס לפופולריות שלו, לעומת חוסר הפופולריות של משה כחלון. "מדובר בשר סופר-חברתי, שרק נותן ונותן לציבור, ואני תוהה: איך הוא לא מתרומם בסקרים, ואני כן? את התשובה לחלק שלי אני יודע – זה בא מלמעלה".

בהתייחסו לתורים בחדרי המיון ולזיהומים בבתי החולים, אמר שר הבריאות: "אנו משקיעים הרבה כסף ומגדילים את כוח אדם, כולל אחיות ועוזרי רופאים. השלב הבא שאני מתכנן הוא שיהיה צג אלקטרוני לכל חולה שנכנס לחדר המיון. זה יעזור בפיקוח ובמעקב אחרי החולים ויעזור לבתי החולים להשתפר. חייבים לצמצם את התורים. אנחנו מתכוונים להשקיע הרבה כסף בזה".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  פרופ' זאב רוטשטיין,  שר האוצר יעקב ליצמן,  כנס,  כלכליסט
תגובות
אנונימי/ת
15.09.2016, 18:40

רוטשטיין היה תמיד אפוף בלוחמנות, תככנות וחשבונות אישיים
כיאה לתלמיד של רב אומן מרדכי שני. וכעת הוא ממשיך. שאלו את רופאי הדסה על המנהל החדש...

אנונימי/ת
15.09.2016, 19:51

כל הדיבורים על תקנים הם אחיזת עינים לתקשורת

15.09.2016, 23:59

דר׳ רוטשטיין ממשיך להתנהג בבריונות. החוקים במדינת ישראל היו עבורו תמיד המלצה בלבד.
הקושי שלי הוא שהוא נכנס להרפתקאות שמשלם המיסים צריך לממן.
הייתי מצפה ממנהל בית חולים ציבורי בישראל ינהג כמקובל במערכת הציבורית ולא ימציא לעצמו חוקים.
אני מאד מוטרד שמשכורות עובדים עומדות בסכנה ומי שדואג למשכורות זה בפירוש לא דר׳ רוטשטיין למרות שזה המצג שהוא מנסה לייצר.
כיוון שאין תקציב בלתי מוגבל, אם רוטשטיין יקנה הרבה מכשירים ויעשה המון בדיקות יהיה חסר כסף בקצה אחר של מערכת הבריאות.
אז בקשה קטנה דר׳ רוטשטיין אל תחשוב שכולם חוץ ממך מטומטמים.